ARTICLE AD BOX
V Ilirski Bistrici bodo v soboto na dan kulture s pohodom odprli prenovljeno literarno pot, posvečeno pesniku Dragotinu Ketteju (1876-1899), pomembnemu predstavniku slovenske moderne. Poteka med njegovim rojstnim krajem Premom in OŠ Dragotina Ketteja v Ilirski Bistrici. V eno smer je dolga devet kilometrov, obiskovalec si jo lahko prilagodi.
Bistričani so Ketteja vzeli za svojega, čeprav je na Bistriškem živel le dve leti. Družina se je zaradi očetove službe že leta 1878 preselila s Prema na Col pri Vipavi. Vendar se je v Trnovem, ki je danes del mesta Ilirska Bistrica, rodila njegova mama, njegov oče je tam dobil prvo službo učitelja, tja je Kette prihajal na počitnice k sorodnikom, še posebno po smrti staršev.
Pot popotnika pelje po nekaterih točkah, povezanih s Kettejem ali njegovimi sorodniki, obenem pa je priložnost za spoznavanje kulturne in naravne dediščine Brkinov in doline reke Reke. Pot je že leta 2006 ustanovilo Društvo Kettejeva pot in organiziralo pohode. Med domačini je postala zelo priljubljena, a se je z leti uničilo veliko smerokazov in ko je društvo prenehalo delovati, sta odgovornost zanjo prevzela občina in TIC Ilirska Bistrica.
Idejni načrt za prenovo so na občini zaupali zgodovinarki Aneji Rože Kravanja, ki je v projekt pritegnila več lokalnih deležnikov, vključno s ponudniki kulinarike in prenočišč. Za odrasle so pripravili knjižni vodič po celotni poti v slovenščini in angleščini, drugega pa za otroke in šole, ki pokriva le Kettejev rojstni kraj.
Kot je Rože Kravanja povedala za STA, se ji prvoten načrt, da bi prenovili le smerokaze, da se pohodniki na poti ne bi izgubili, ni zdel dovolj. Menila je, da si Kette kot pomemben slovenski pesnik in “gradnik” ilirskobistriške identitete zasluži več. K sodelovanju je povabila tudi poznavalko literarnega turizma Jasno Potočnik Topler.
Ohranili so prvotno traso, a poleg Prema in Trnovega dodali še dve vstopni točki – eno na polovici poti v bližini dveh turističnih kmetij in drugo na Turistični kmetiji Ivankotovi pri Premu, ki že promovira Kettejevo dediščino, tam namreč obiskovalci lahko prespijo v tematski Kettejevi sobi ali poskusijo Kettejeve štruklje.
Tri vstopne točke so opremili z informacijsko-interpretacijskimi tablami, izdelali nov logotip literarne poti, ki se navezuje na prvotnega, da bi si pohodniki na poti lahko malo odpočili, pa so postavili še nekaj klopi. Letos se je občina odločila, da bo 8. februar odslej dan Kettejeve poti.
Med potjo bodo lahko pohodniki prek QR kod, natisnjenih v vodiču po literarni poti in na interpretacijskih tablah, prisluhnili nekaterim Kettejevim delom. Ko bodo prišli do Novakovega mlina, ene bolj slikovitih točk na poti, bodo na primer lahko poskenirali kodo za pesem o mlinarici. Odlomek pravljice Šivilja in škarjice, ki se dogaja na gradu, si lahko predvajajo, ko pridejo do srednjeveškega gradu na Premu.
Kot pravi Rože Kravanja, ne moremo trditi, da sta bila Novakov mlin ali grad Prem navdih za omenjeni deli. Je pa to način, s katerim želijo pohodnike vzpodbuditi k branju Ketteja in spoznavanju kulturne dediščine.
Novakov mlin je eden redkih zelo dobro ohranjenih mlinov na Bistriškem in trenutno v postopku zaščite kot spomenik lokalnega pomena. Posebno bogata je dediščina Prema, kjer je cela vas zaščitena kot kulturni spomenik lokalnega pomena. Znana ni le kot Kettejev rojstni kraj z njegovo spominsko sobo, ki hrani originalen klavir njegove družine, ampak predvsem po gradu in po cerkvi sv. Helene, sicer znane po freskah Toneta Kralja. V njej pa je bil krščen Kette.
Pot vodi tudi mimo Jernačeve domačije, kamor se je poročila Kettejeva polsestra, po Kettejevi ulici na Trnovem, v kateri je bila rojena njegova mama, mimo samostana, za katerega sta cerkvi parcelo podarila Kettejeva premožna sorodnika Valenčič oziroma, ko je osirotel, njegova skrbnika. Kot pravi Rože Kravanja, bodo do uradnega odprtja poti nared tudi vse markacije, na pot pa se bo možno podati tudi z lokalnim turističnim vodnikom, saj so zanje organizirali posebno izobraževanje.
Prenova Kettejeve poti je del projekta Neprekinjenost sebe: ohranjanje ilirskobistriške identitete, za katero je občina pridobila sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost. Celoten projekt je vreden okrog 278.000 evrov, višina sofinanciranja pa 173.000. Poleg omenjene poti bodo na Premu delno obnovili stavbo nekdanje osnovne šole, uredili travnati plato med zunanjim in notranjim grajskim obzidjem in vzpostavili Premsko krožno pot.
Kettejeva pot je ena od treh literarnih poti v občini Ilirska Bistrica, kjer se vije še pot pesnice Makse Samsa (1904-1971) in pot pesnika, dramatika in narodnega buditelja Miroslava Vilharja (1818-1871). V Sloveniji je še ena Kettejeva pot, in sicer Kettejeva učna pot v Novem mestu, ki jo je zasnovala tamkajšnja OŠ Dragotina Ketteja.