Znanstveniki končno razkrili vzrok rekordno vročih oceanov

3 hours ago 12
ARTICLE AD BOX

Znanstveniki končno razkrili vzrok rekordno vročih oceanov

Od marca 2023 so oceani po vsem svetu izpostavljeni izjemni vročini, ki se ne umirja. Razmere, primerljive s kopalno vodo, so sprožile rekordno množično beljenje koral, povzročile razdejanje v ribištvu in okrepile orkane. Znanstveniki so se z nepojasnjenim pojavom soočali kar 450 zaporednih dni, in sicer od aprila 2023 do julija 2024. Temperature morske površine so takrat vztrajale na rekordno visokih ravneh, kar je preseglo napovedi podnebnih strokovnjakov, piše Grist. Kljub upoštevanju podnebnih sprememb in vpliva naravnega pojava El Niño je ostajalo vprašanje, kaj natančno poganja ta ekstremni trend.

Nova študija, ki so jo objavili raziskovalci z Univerze v Readingu in je izšla v reviji Environmental Research Letters, ponuja ključno razlago. Kot eden najpomembnejših dejavnikov, ki povzroča intenzivnejše segrevanje oceanov pa se je izkazalo naraščajoče energetsko neravnovesje na Zemlji.

Zakaj so se oceani segreli hitreje kot kadar koli prej?

Zadnjih 40 let se stopnja segrevanja oceanov pospešuje, pri čemer so znanstveniki ugotovili, da se je v zadnjih letih ta proces štirikrat hitreje okrepil kot prej. Profesor Christopher Merchant, eden izmed vodilnih avtorjev raziskave, pojasnjuje, da se od leta 2010 toplotno neravnovesje Zemlje povečuje. Slednje pomeni, da planet absorbira bistveno več sončne energije, kot je lahko odda nazaj v vesolje. Posledično oceani sprejmejo približno 90 odstotkov presežka segrevanja. Omenjeno pa močno vpliva na ekosisteme in podnebne vzorce po vsem svetu.

„V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je bil dotok toplote v oceane bolj enakomeren, zdaj pa se segrevanje dogaja bistveno hitreje, kar je neposredno povezano z naraščajočimi ravnmi toplogrednih plinov, predvsem ogljikovega dioksida in metana, ki jih povzroča industrija fosilnih goriv,“ pravi Merchant.

Dodatni pospeševalni dejavnik segrevanja je bil pojav El Niño, ki je leta 2023 prispeval k povišanju temperature oceanov za dodatnih 0,1 do 0,2 stopinje Celzija. Decembra 2024 je sicer vlogo prevzel nasprotni pojav La Niña, vendar kljub temu temperature ostajajo na rekordnih višinah.

Zmanjšana odbojnost Zemlje – nepričakovan stranski učinek ekoloških ukrepov

Poleg toplogrednih plinov so se k segrevanju oceanov prispevali tudi nenamerni učinki okoljskih regulativ. Atmosferski znanstvenik Brian McNoldy iz Šole Rosenstiel v Miamiju je poudaril, da je eden izmed dejavnikov vse manjša sposobnost planeta, da odbija sončno svetlobo. Temnejše oceanske površine absorbirajo več toplote, medtem ko so beli oblaki in aerosolni delci v ozračju nekoč pomagali odbijati sončno sevanje nazaj v vesolje.

Leta 2020 je Mednarodna pomorska organizacija uvedla nova pravila za zmanjšanje onesnaževanja z žveplom v ladijskih gorivih. Ta ukrep je nenamerno privedel do zmanjšanja količine aerosolnih delcev v atmosferi, kar je povzročilo manjšo oblačnost in s tem večjo absorpcijo sončne energije v oceanih. Podobno so ukrepi za zmanjšanje onesnaževanja zraka v industrijskih državah, kot je Kitajska, privedli do zmanjšanja količine odsevnih aerosolov v ozračju.

Katastrofalne posledice za oceanske ekosisteme in vremenske vzorce

Nenehno naraščajoče temperature oceanov so v zadnjih letih imele dramatične posledice. Aprila 2024 so visoke temperature povzročile najobsežnejši dogodek beljenja koral v zgodovini, pri čemer je bilo prizadetih 77 odstotkov svetovnih koralnih grebenov. Ta pojav ogroža preživetje milijarde ljudi, ki so odvisni od ribištva, hkrati pa vpliva na četrtino vsega morskega življenja.

Spreminjanje oceanskih temperatur pa ne vpliva le na ekosisteme, ampak tudi na globalne vremenske vzorce. Toplejši oceani spodbujajo močnejše orkane in ekstremne vremenske pojave. Orkani se lažje oblikujejo in pridobivajo na moči. Slednje se je pokazalo septembra 2024, ko je orkan Helene v le enem dnevu napredoval iz kategorije 1 v kategorijo 4 in prizadel floridsko obalo.

“Oceani v veliki meri določajo ritem globalnega segrevanja, posledice pa se kažejo v vse pogostejših gozdnih požarih, sušah in poplavah,” pravi Merchant. “To moramo natančno razumeti. Hkrati pa se morajo vlade zavedati, da bodo podnebne spremembe možne hitrejše, kot trenutno predvidevajo.”

Študija je objavljena v reviji Environmental Research Letters.

Portal24; Foto: Pexels

Objava Znanstveniki končno razkrili vzrok rekordno vročih oceanov je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article