ARTICLE AD
Naj gre za igrače, kozmetiko ali nakit – Evropska komisija je lani prejela največ opozoril o nevarnih neživilskih izdelkih doslej. Glavni razlog za opozorila so bile nevarne kemikalije, kot sta nikelj ali svinec v nakitu. Pogosto pa so zaznali tudi alergene dišave v oljih za telo in mehčalna sredstva v oblačilih.
Evropska komisija je v danes objavljenem rednem letnem poročilu o evropskem sistemu hitrega obveščanja o nevarnih neživilskih izdelkih zapisala, da je v letu 2024 od državnih organov prejela 4137 opozoril o nevarnih izdelkih. To je največje doslej zabeleženo število opozoril od uvedbe sistema, imenovanega Safety Gate, leta 2003.
Največ opozoril se je nanašalo na kozmetične izdelke, in sicer kar 36 odstotkov. V skoraj vseh primerih je šlo za dišavo BMHCA, ki je v EU od leta 2022 v kozmetičnih izdelkih prepovedana. Sumijo, da vpliva na plodnost.
Sledile so igrače s 15 odstotki opozoril, električne naprave (10 odstotkov), motorna vozila (devet odstotkov) in kemični izdelki (šest odstotkov).
Kemične sestavine so bile glavni vzrok tveganja v skoraj polovici opozoril. Med odkritimi nevarnimi kemikalijami so bili kadmij, nikelj in svinec v nakitu ter alergene dišave v oljih za telo in sintetične kemikalije, ki se uporabljajo za mehčanje plastike, na primer v nekaterih oblačilih.
Leta 2022 je komisija prejela 2117 opozoril o nevarnih neživilskih izdelkih, leto pozneje pa 3412. To povečanje števila opozoril kaže na vse večjo učinkovitost sistema Safety Gate in zaupanje vanj, saj organi pogosteje uporabljajo platformo za poročanje o morebitnih grožnjah za varnost potrošnikov in njihovo obravnavo, je zapisala komisija.