ARTICLE AD
Na današnjem AmCham poslovnem zajtrku z naslovom Ali kot družba govorimo jezik prihodnosti – digitališčino, so v okviru iniciative Učitelj sem! Učiteljica sem! razglasili učitelja leta 2025. Javnost in strokovna komisija sta naziv podelili Milanu Mandeljcu iz Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik, so sporočili iz AmCham Slovenija.
Kot so zapisali, verjamejo, da so prav učitelji in učiteljice, s pravo podporo in zaupanjem, nosilci izboljšav šolskega sistema in sooblikovalci kompetenc prihodnosti. Na AmCham poslovnem zajtrku so zato tudi letos razglasili nosilca naziva učitelj leta 2025, ki bo prihodnje leto Slovenijo zastopal na svetovnem izboru Global Teacher Prize. Javnost in strokovna komisija sta izbirali med tremi superfinalisti in naziv podelili Mandeljcu, so zapisali v sporočilu za javnost.
Mandeljc je učitelj angleščine, ki dokazuje, da lahko učitelj s predanim delom postane vplivna figura tudi na mednarodni ravni. Je soavtor državnih tekmovanj, ustvarjalec angleških muzikalov, govorec na mednarodnih konferencah in eden izmed 16 najboljših učiteljev angleškega jezika na svetu. S svojim delom, energijo in pristopom širi meje poučevanja ter odpira vrata sodobnim oblikam učenja in ustvarjanja. Njegovo sporočilo je, da se z dobrimi učitelji da spreminjati svet, predvsem svet vrednot mladih, so zapisali.
Majski AmCham Poslovni zajtrk je sicer izpostavil pomen digitalnih znanj in kompetenc kot nove temeljne pismenosti. Govorci so se strinjali, da mora Slovenija okrepiti vlaganja v digitalno izobraževanje tako mladih kot odraslih. Za konkurenčnost gospodarstva je ključno, da bodo mladi dobili ustrezna znanja in kompetence, da se bodo zaposleni vseživljenjsko izobraževali in da bomo vključevali in opolnomočili vse generacije.
V času, ko ima v Sloveniji kar 41 odstotkov odraslih nizko digitalno pismenost, 67 odstotkov zaposlenih pa skrbi, da jim bo umetna inteligenca nadomestila delovno mesto, postaja digitalna pismenost nujna za vključujočo in odpornejšo družbo. Kljub temu manj kot 20 odstotkov podjetij redno vlaga v usposabljanje zaposlenih, saj skoraj polovica kot glavno oviro pri digitalni preobrazbi navaja pomanjkanje ustreznega kadra ali znanja, so opozorili v AmCham.