Tudi nevladniki proti onemogočanju dostopa do podatkov

3 hours ago 9
ARTICLE AD

Več nevladnih organizacij je vlado in DZ pozvalo k spremembi predloga novele zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki spreminja dostop do podatkov iz registra dejanskih lastnikov. Želijo uskladitev predloga z evropskimi pravili in standardi transparentnosti, v nasprotnem primeru pozivajo, da DZ predlog zavrne.

Zavezništvo za integriteto, ki ga sestavljajo Danes je nov dan, PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja ter Transparency International Slovenia, skupaj z drugimi organizacijami opozarja, da predlog novele, ki ga DZ sprejema po skrajšanem postopku, neupravičeno omejuje dostop do registra dejanskih lastnikov podjetij. S tem se po njihovem bistveno niža transparentnost lastniških struktur poslovnih subjektov ter onemogoča javni nadzor nad finančnimi povezavami med podjetji in oblastjo.

Predlagana omejitev dostopa bi po navedbah nevladnih organizacij imela več negativnih posledic za družbo. Na ta način bi se olajšalo prikrivanje omrežij moči, manj nadzora bi bilo nad javnim denarjem, boj proti gospodarskemu kriminalu pa bi bil težji, so nevladniki opozorili v današnjem sporočilu za javnost. Izpostavili so tudi neusklajenost predloga z evropsko direktivo oz. odmik od zahtev EU, česar v zadostni meri ne odpravljajo niti dopolnila, ki so jih poslanske skupine vložile v minulih dneh.

Nevladne organizacije zato vlado in DZ pozivajo, da v zakon vključijo določbe, ki bodo zagotovile dostop za medije in civilno družbo ter varovanje identitete preiskovalcev. “Če te določbe ne bodo vključene, od poslancev pričakujemo, da predlog novele zavrnejo,” so zapisali.

Poziv nevladnikov k spremembi ali zavrnitvi zakona sicer ni osamljen. Na onemogočanje dostopa novinarjev do podatkov o dejanskih lastnikih podjetij so v minulih dneh opozorili že v Društvu novinarjev Slovenije, ki predlaga več dopolnil zakona. K ponovni preučitvi predloga je ministrstvo za finance pozvala tudi Komisija za preprečevanje korupcije, ki ocenjuje, da predlagana vsebina zakona prekomerno in neutemeljeno omejuje dostop do podatkov.

Read Entire Article