ARTICLE AD BOX
Trump zaradi preiskave Izraela uvedel sankcije proti ICC
Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek podpisal izvršni ukaz, s katerim je uvedel sankcije proti Mednarodnemu kazenskemu sodišču (ICC). Ta ukrep je sprejel v odgovor na preiskave ICC proti Izraelu, tesnemu zavezniku ZDA. Trump je ob tem sodišče obtožil “nelegitimnih in neutemeljenih dejanj, usmerjenih proti Ameriki in našemu tesnemu zavezniku Izraelu”.
Mednarodno kazensko sodišče je pred kratkim izdalo nalog za aretacijo izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, in sicer zaradi njegovih dejanj proti Palestincem v Gazi po napadu Hamasa na Izrael oktobra 2023. Med izraelskimi vojaškimi operacijami je bilo ubitih več deset tisoč Palestincev, vključno z otroki. Kljub temu niti ZDA niti Izrael nista člana ali priznavata jurisdikcije ICC.
Posledice ukrepa za ICC in izraelske odnose
Trumpov ukaz Mednarodno kazensko sodišče obtožuje zlorabe moči in izdaje “neutemeljenih nalogov za aretacijo” izraelskih voditeljev, vključno z nekdanjim obrambnim ministrom Yoavom Gallantom. Dokument navaja, da je ICC s svojimi dejanji postavilo “nevaren precedens” in da ZDA ne bodo dopuščale takšnega ravnanja, poroča Euronews.
Trump je izvršni ukaz podpisal med obiskom Netanjahuja v Washingtonu. Izraelski premier se je srečal s Trumpom v Beli hiši, prav tako pa se je udeležil srečanja z zakonodajalci na Capitol Hillu. Ukrep predvideva stroge posledice za posameznike, ki so odgovorni za “prestopke” ICC, vključno z blokado premoženja in prepovedjo vstopa v ZDA za uradnike, zaposlene in njihove družinske člane.
Kritike ukrepa in odzivi mednarodne skupnosti
Aktivisti za človekove pravice so opozorili, da bi tovrstne sankcije lahko imele zastrašujoč učinek na delovanje sodišča in bi lahko bile v nasprotju z interesi ZDA na drugih konfliktnih območjih. Charlie Hogle, odvetnik pri projektu Nacionalne varnosti Ameriške zveze za državljanske svoboščine, je poudaril, da bi ukaz otežil iskanje pravice žrtvam zlorab človekovih pravic. Prav tako je opozoril, da ukrep postavlja pod vprašaj svobodo govora in odgovornost za mednarodne zlorabe.
ZDA že dolgo izražajo skepticizem do Mednarodnega kazenskega sodišča. Leta 2002 je bil sprejet zakon, ki pooblašča Pentagon za posredovanje v primeru, da bi ICC pridržalo katerega koli ameriškega državljana ali zaveznika. Leta 2020 je Trumpova administracija sankcionirala nekdanjo glavno tožilko ICC Fatou Bensouda zaradi njene odločitve, da preiskuje vojne zločine v Afganistanu, vključno z dejanji ZDA.
Pod predsednikom Joejem Bidnom so bile sankcije proti ICC odpravljene, ZDA pa so vzpostavile zmerno sodelovanje s sodiščem, zlasti potem ko je glavni tožilec Karim Khan leta 2023 obtožil ruskega predsednika Vladimirja Putina vojnih zločinov v Ukrajini. Morebitne nove sankcije bi lahko močno otežile delovanje ICC, saj bi omejile potovanja preiskovalcev in vplivale na uporabo tehnologije, ki jo sodišče uporablja za zbiranje in varovanje dokazov. Lani je ICC utrpelo obsežen kibernetski napad, zaradi katerega zaposleni več tednov niso mogli dostopati do datotek.
Nekatere evropske države so izpostavile možnost protiukrepov. Nizozemska je konec lanskega leta v izjavi pozvala članice ICC, naj sodelujejo pri ublažitvi tveganj, ki bi jih lahko prinesle sankcije, da bi sodišče lahko nadaljevalo z izvajanjem svojega mandata.
Portal24; Foto: Wikipedia/Gage Skidmore
Objava Trump zaradi preiskave Izraela uvedel sankcije proti ICC je bila najprej objavljena na Portal24.