ARTICLE AD
Ameriški predsednik Donald Trump je pred današnjimi trgovinskimi pogovori s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen na Škotskem odigral partijo golfa. Ob tem je znova ocenil, da so možnosti za dogovor polovične. Začetek srečanja je sicer predviden ob 17.30.
Trump je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa na igrišče za golf v svojem letovišču v kraju Turnberry na jugozahodu Škotske prispel okoli 12. ure po srednjeevropskem času skupaj s sinom Ericom.
Ob tem je na vprašanje novinarja britanske televizije Sky News, ali bi lahko s von der Leyen dosegla dogovor, prikimal in ocenil, da so možnosti za to 50-odstotne.
Voditelja se bosta skupaj z delegacijama po navedbah Bele hiše sestala ob 16.30 po lokalnem oziroma 17.30 po srednjeevropskem času. Von der Leyen med drugim spremlja evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič, Trumpa pa ameriški minister za trgovino Howard Lutnick in trgovinski predstavnik Jamieson Greer.
Po navedbah Bruslja bosta predsednik ZDA in predsednica komisije “pregledala doseženo v pogajanjih in ocenila kakšne so možnosti za uravnotežen dogovor, ki bi zagotovil stabilnost in predvidljivost za podjetja in potrošnike na obeh straneh Atlantika”.
Na mizi naj bi bil dogovor, v skladu s katerim bi splošna stopnja carin na uvoz blaga iz EU v ZDA znašala 15 odstotkov. To je po neuradnih informacijah blizu trenutni efektivni splošni carinski stopnji v višini 14,8 odstotka.
Trump je namreč sredi aprila na uvoz večine blaga v ZDA uvedel 10-odstotne dodatne carine, povprečna carinska stopnja na uvoz iz EU pa je pred tem znašala 4,8 odstotka.
Aprila je sicer ameriški predsednik za okoli 60 držav in EU napovedal še višje t. i. vzajemne carine na uvoz večine blaga, a je to zvišanje sprva zamrznil do 9. julija, nazadnje pa do 1. avgusta. Sredi julija je EU zagrozil, da bodo avgusta na uvoz iz unije začele veljati 30-odstotne carine, potem ko je aprila napovedal 20-odstotne.
Članice EU so medtem ta teden potrdile več kot 90 milijard evrov vreden sveženj povračilnih carin na uvoz ameriškega blaga v višini do 30 odstotkov za primer, če pogovori z ZDA ne bodo uspešni. Prvi del bi se začel uporabljati 7. avgusta, preostali ukrepi pa 7. septembra letos oziroma 7. februarja prihodnje leto.
Predstavniki držav članic unije bodo morali potrditi tudi morebitni trgovinski dogovor z ZDA.