ARTICLE AD BOX
Prvič pri transportu poškodovanca do Ivarčkega jezera, drugič pa pri reševanju pohodnika.
LJUBLJANA – “Člani Gorska reševalna služba Koroške smo dvakrat v enem dnevu posredovali na območju Uršlje gore – prvič pri transportu poškodovanca do Ivarčkega jezera, drugič pa pri reševanju pohodnika, ki si je pri sestopu zlomil gleženj. Zaradi podhlajenosti je bil deležen medicinske oskrbe, nato smo ga s pomočjo nosil prenesli do reševalnega vozila. Člani GRS Škofja Loka smo bili obveščeni o gozdarski nesreči z neodzivno osebo – posredovali smo skupaj z reševalci NMP Škofja Loka, PGD Bukovica in PGD Škofja Loka, vendar je oseba žal preminula. Svojcem izrekamo iskreno sožalje,” so zapisali pri Gorsko reševalni službi, kjer nesebično pomagajo ljudem v stiski.
Kdaj in kdo?
Gorsko reševalna služba (GRS) je specializirana organizacija, ki se ukvarja z iskanjem in reševanjem ponesrečencev v gorah in težko dostopnih terenih. Njeni člani so usposobljeni prostovoljci, ki so pripravljeni 24 ur na dan priskočiti na pomoč v primeru nesreč, izgubljenih planincev, plezalcev ali turnih smučarjev. Njihovo delo vključuje reševanje v vseh vremenskih razmerah, pri čemer uporabljajo različna znanja, od prve pomoči do vrvne tehnike, uporabe lavinskih žoln, iskanja z reševalnimi psi in helikopterskih intervencij. Organizacija deluje pod okriljem Planinske zveze Slovenije in je razdeljena na več postaj GRS po celotni državi, ki pokrivajo določena območja in skrbijo za varnost v gorah.
Vsak član GRS mora opraviti zahtevno usposabljanje, ki vključuje teoretične in praktične vsebine, kot so orientacija, vremenske razmere, poznavanje snežnih plazov ter nudenje prve pomoči v ekstremnih razmerah. Njihova oprema obsega alpinistično in reševalno opremo, kot so vrvi, nosila, zaščitna oblačila ter komunikacijske naprave. Pri večjih intervencijah sodelujejo tudi s policijo, gasilci, helikoptersko enoto Slovenske vojske in drugimi reševalnimi službami.
Poleg reševanja imajo tudi pomembno preventivno vlogo, saj opozarjajo na nevarnosti v gorah, izvajajo izobraževanja ter svetujejo planincem glede varnosti. Njihovo delo je pogosto nevarno in zahteva veliko fizične ter psihične pripravljenosti, vendar ga opravljajo predano in požrtvovalno, saj je njihov glavni cilj rešiti človeška življenja.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: GRS
The post Trikrat na pomoč, eden umrl first appeared on NaDlani.si.