ARTICLE AD
Trgovinski dogovor med ZDA in Veliko Britanijo, ki ga je ameriški predsednik Donald Trump napovedal kot izjemno pomembnega, še ni dokončan, nanaša pa se na avtomobile, jeklo in aluminij, etanol, govedino ter še okoli 2500 posamičnih produktov, poročajo ameriški mediji.
Dogovor, ki še ni dokončen in podpisan, Veliki Britaniji načeloma prinaša splošne 10-odstotne carine na ves izvoz v ZDA. Sedanje 27,5-odstotne carine na uvoz britanskih avtomobilov v ZDA znižuje na 10-odstotne, vendar le za 100.000 vozil na leto, vsako dodatno vozilo pa bo ocarinjeno po 25-odstotni stopnji.
ZDA bodo s sporazumom dobile dostop na britanski trg za svoj etanol in govedino, vendar še ni jasno, po kakšni carinski stopnji. Carine na uvoz ameriškega blaga na Otok naj bi se znižale za okrog 2500 produktov, od olivnega olja do vina, je sporočila Bela hiša.
“Dogovor za ZDA pomeni za več milijard dolarjev povečan dostop do britanskega trga, zlasti na področju kmetijstva, kar bistveno povečuje dostopnost ameriških govedine, etanola in praktično vseh proizvodov, ki jih proizvajajo naši odlični kmetje. Združeno kraljestvo bo zmanjšalo ali odpravilo številne necarinske ovire, ki so nepravično diskriminirale ameriške izdelke,” je zatrdil Trump.
Britanski premier Keir Starmer pa je izjavil, da bo dogovor spodbudil trgovino med državama. “Z odprtjem dostopa do trga dogovor ne bo le zaščitil delovnih mest, temveč jih bo tudi ustvaril,” Starmerja navaja Bela hiša, ki je dogovor povezala z proslavo 80. obletnice zmage zaveznikov v drugi svetovni vojni.
Bela hiša navaja, da bodo lahko Američani v Veliki Britaniji letno prodali za 700 milijonov dolarjev etanola ter za 250 milijonov dolarjev govedine in kmetijskih pridelkov.
Dogovor med drugim olajšuje carinske postopke, zagotavlja varno dobavno verigo za zdravila, med drugim še navaja Bela hiša, dodatne podrobnosti pa niso znane.
Blagovna menjava med državama je sicer lani znašala 148 milijard dolarjev.
To je prvi, čeprav nepopoln, carinski sporazum, ki ga je dosegel Trump, potem ko je aprila z uvedbo carin za cel svet naznanil “dan osvoboditve” in napovedal, da bo v 90 dneh dosegel 90 sporazumov.
Trump je v Beli hiši nakazal, da carine na uvoz britanskih filmov ne bodo veljale in dejal, da se James Bond nima česa bati. Dodal je, da sta bila s prvim Jamesom Bondom Seanom Conneryjem prijatelja.
Obe strani sta priznali, da se bodo zdaj nadaljevala pogajanja o “popolnejšem sporazumu”. Na novinarsko vprašanje, ali je to tista zelo velika novica, ki jo je naznanil pred dnevi, je Trump odgovoril, da gre za “maksimalno stvar”.