Trafika: Outsider#41 in podelitev nagrad OUTSIDER AWARD 2025

2 days ago 19
ARTICLE AD

V sredo, 26. marca 2025, smo se na Vegovi ulici pri Plečnikovi Trafiki družili ob prav posebni priložnosti, značilno muhast pomladanski dan pa smo v družbi Outsiderja zaključili vse prej kot tipično. Večer se je odvil ob predstavitvi nove številke revije Outsider #41: Mesto, in se nadaljeval s podelitvijo evropskih nagrad za arhitekturo Outsider Award. Sledilo je še prijetno druženje ob aperitivu.

Vse zbrane je ob zlati uri nagovorila glavna urednica in soustanoviteljica revije Outsider Nina Granda, ki se je sprehodila skozi vsebino ravnokar izdane številke na temo mesta. Skupaj z nekaterimi pisci in sodelavci revije nas je povabila k branju kolumn, člankov in pogovorov, pa tudi k branju o izpostavljenih arhitekturnih projektih, ki so sooblikovali tokratno publikacijo. Oslo, Vancouver in Pariz, ikonična tokijska stranišča in Čandigar v Indiji, pa spet nazaj v domačo prestolnico in v hitro razvijajoče se mestno jedro Novega mesta.

Na “odru” pod topoli se je Nini Granda prvi pridružil Matevž Granda, umetniški direktor in soustanovitelj revije, ki je podrobneje spregovoril o prispevku Mitchella Reardona: Inovativni model gradnje mesta, in nam približal pojem urbanističnega modela, imenovanega “vancouverizem”. Dotaknil se je njegovega vzpona, izvirnih rešitev sodobnega dinamičnega mesta, fame, ki ga obdaja, ter kritik, s katerimi se znameniti model sooča ob pojavljajočih se izzivih.

Življenje v Savskem naselju nam je pobliže predstavil arhitekt in pisec Aleš Gabrijelčič, ki se je za Outsiderja, skupaj s fotografom Nikom Erikom Neubauerjem, mudil med bloki, živahnimi parki in igrišči “Savca”. Raziskoval ni le arhitekture in kvalitete bivanja, temveč tudi utrip življenja v skupnosti, pri čemer je z zanimanjem iskal vzporednice med urbanistično zasnovo naselja in angažiranostjo njegovih prebivalcev. Nasproti prevladujočim sodobnim individualističnim težnjam je med tamkajšnjimi prebivalci namreč opazil močan občutek pripadnosti.

Svoj pogled na Občutljive plasti mestnosti nam je na primeru stanovanjske zazidave ljubljanskega tabora podrobneje predstavil arhitekt Luka Jerman, ki v prispevku za revijo Outsider plast za plastjo obravnava premišljeno arhitekturno igro Jurija Kobeta in Milene Todorić.

Predstavitvi nove številke revije je sledil osrednji program, in sicer prva uradna podelitev nagrad Outsider Award. Revija Outsider leta 2025 namreč praznuje že svojo 10-letnico delovanja, ob tem pa je razpisala evropsko nagrado za arhitekturo. Nagrada je razdeljena na kategorije: Dediščina in prenova, Odprta mesta, Arhitektura, Lokalne intervencije in Reševanje stanovanjskega problema, te pa so dopolnjene z eseji na temo Biti outsider. Nagrajenci so se potegovali za dvotedensko bivanje, izobraževanje in uporabo delovnih ateljejev v rezidenci ARCH LAB v Istri, ter za objavo izbranih projektov v publikaciji Outsider.

Vrsta kakovostnih prijav, ki je prispela z vseh koncev Evrope, naj bi člane žirije, ki so jo sestavljali Živa Deu, Aleš Gabrijelčič, Gregor Turnšek, Alenka Korenjak, Luka Jerman, Tadej Zupančič, Nina Granda in Matevž Granda, spodbudila k intenzivnim, a plodovitim razpravam, ki so določile ožji izbor najprepričljivejših projektov. Sledilo je posvetovanje s častnimi člani žirije, to so bili Juhani Pallasmaa, Takaharu Tezuka in Yui Tezuka, skupaj s katerimi so izbrali šest nagrajencev.

V kategoriji Arhitektura je bila nagrada častnih članov (Takaharu Tezuka in Yui Tezuka) podeljena projektu Katedrala umetnosti (Norveška, 2024). Arhitekturni biroji Bax Studio, Mestres Wåge in Mendoza Partida so stavbni kompleks zaščitene nekdaje žitnice spremenili v muzej sodobne umetnosti. S tem dih jemajočim objektom se je glavni investitor, velik ljubitelj arhitekture in umetnosti, globoko poklonil obema.

     

Nina Granda nam je zaupala, da častni član Juhani Pallasmaa pri svoji izbiri ni imel nikakršnih pomislekov – v kategoriji Odprta mesta je nagrado podelil projektu Terciarni gozd (2020) avtorja Fieldwork Architects, ki je nekdanji parkirni prostor v predmestju Pariza preoblikoval v pešcu prijazno, trajnostno urbano oazo. V kategoriji Odprta mesta je žirija podelila še eno nagrado, in sicer ureditvi železniške postaje Driebergen-Zeist (Nizozemska, 2020), avtorjev Arcadis Landscape Architecture & Urban Design.

Nagrado za najboljšo Lokalno intervencijo je prejel projekt Kje je prostor? (Slovenj Gradec, 2015), ki so ga zasnovali Mojca Lorber, Jure Markota, Aleš Rupreht in Anja Šuler. Mlada umetniška skupina je s posrečenim odzivom na lastno prostorsko stisko izpostavila širšo problematiko, s katero se srečujejo usvarjalci ob iskanju prostora za soustvarjanje, pri tem pa opozorila na (še) neizkoriščene prostorske potenciale mesta.

Reševanja stanovanjskega problema se je najinovativneje lotil Lukas Imhof Architektur, ki je prejel nagrado za projekt Večstanovanjska hiša Lindenhof (Švica, 2022), v kateri je predstavil rešitev z novo obliko skupnega bivanja. Med nagrajence se je uvrstila tudi Hiša za pet svobodnih duhov (Zgornje Gorje, 2023), in sicer v kategoriji Dediščina in prenova. Biro Gašperič je v star gorenjski skedenj umestil sodobno stanovanjsko hišo; trajnejšo in prijaznejšo rešitev, kot bi bila sprva načrtovana novogradnja.

Ob vseh izrečenih čestitkah, podeljenih šopkih in zahvalah se je topel dan neslišno prevesil v hladno noč, ki nas je kljub prijetnemu klepetu počasi napotila proti domu. Za konec sta nas ustvarjalci revije Outsider toplo povabili na Šolo mesta v mestu — srečanja in predavanja v družbi članov žirije Outsider Award 2025, ki bodo letos prvič potekala med aprilom in oktobrom.

Napisala: Pia Miklič
Foto: Jana Jocif

Read Entire Article