Denarja za subvencije za električna vozila še ne zmanjkuje

1 day ago 17
ARTICLE AD

Država je lani prek podjetja Borzen razpisala nove subvencije za električna vozila, prvič tudi za podjetja, in vedno znova se pojavljajo vprašanja, koliko denarja iz tega javnega poziva je še na voljo in ali je treba pohiteti z nakupom novega ali (uvoženega) rabljenega avtomobila. Preverili smo trenutno stanje in načrte ministrstva in lahko podamo odgovor, da najmanj še letos, zelo verjetno pa tudi prihodnje leto lahko računate na omenjeno »darilo.«

Prodaja električnih vozil je še vedno neizbežno vezana tudi na državne subvencije, ki jih od lani poleti podeljuje Borzen (pred tem jih je dolgo Eko sklad). Nakupne cene vozil sicer postopno padajo, a so še vedno v večini primerov višje kot za primerljiva z motorji na notranje zgorevanje, toda ob upoštevanju subvencije se lahko že izenačijo. Na to računajo tudi uvozniki, zato skoraj na vsaki predstavitvi tega ali onega novega modela slišimo podobne pozive glede stabilnih in dolgoročnih »pravil igre,« kot se je nazadnje izrazil Petr Podlipny, direktor znamke Škoda v podjetju Porsche Slovenija. V preteklosti so se namreč pravila glede subvencij oz. sami razpisni pogoji nekajkrat spremenili, običajno nepričakovano in lahko na način, ki je precej spremenil izračun pri nakupu novega avtomobila. Nazadnje smo denimo dobili različne stopne subvencije glede na nakupno ceno vozila. Najvišja višina subvencije je 7.200 evrov, do nje je kupec upravičen, če končna cena avtomobila ne presega 35.000 evrov. Do 45 tisoč evrov je nato subvencija 6.500 evrov, nad to mejo in do 65. tisoč evrov pa najnižja vrednost, 4.500 evro. Nad 65 tisoč evri subvencije ni.

Ko je razdeljevanje tega denarja prešlo na Borzen, je slednji v novem javnem pozivu razpisal 11,25 milijona evrov sredstev za fizične osebe in 3,75 milijona za pravne osebe. V določenih krogih smo že zasledili neuradne informacije, da se »malha« v drugem sklopu prazni, kar so na Borzenu potrdili. Po drugi strani je za običajne državljane na voljo še slaba polovica oz. približno pet milijonov sredstev. Borzen je namreč na javni poziv za fizične osebe doslej prejel nekaj več kot 1.800 vlog in jih obdelal približno 1.750. Pri tem je izplačal 6,16 milijona evrov subvencij. Od podjetij (pravnih oseb) je dobil približno 940 vlog in jih obdelal sto manj, izplačal pa 3,31 milijona evra subvencij. Glede na podatek, da je bilo v času od objave poziva v Sloveniji registriranih približno dva tisoč novih električnih vozil, je lep odstotek teh, za katere so kupci zaprosili za »nepovratna sredstva,« rabljenih iz tujine (kakšen pa najbrž tudi »domač,« pri katerem prej še ni bila izkoriščena ta možnost). Temu pritrjuje tudi povprečna višina subvencije, ki pri prvem sklopu znaša približno 3.500 evrov, pri drugem pa nekaj manj kot štiri tisoč evrov. Subvencija za rabljena vozila je namreč tri tisoč (do nakupne cene 45.000 evrov) ali dva tisoč evrov (od 45.000 do 65.000 evrov). Ko bo Borzenu uspelo razdelili denar za preostale vloge pravnih oseb, ki še čakajo na obdelavo, bo ta del poziva praktično izčrpan.

Že jeseni smo na strokovnem posvetu v organizaciji Društva e-mobilnost Slovenija med predavanjem predstavnice ministrstva za okolje, podnebje in energije Marije Lesjak slišali, da se »bodo javni pozivi za vozila nadaljevali tudi v prihodnjih letih.« Toda kaj konkretno to pomeni? Na ministrstvo smo naslovili vprašanja, kakšne načrte imajo na tem področju in kako nameravajo ukrepati v luči skorajšnje razdelitve doslej razpisanih sredstev za podjetja. Pri končnih kupcih bi bilo po dozdajšnji dinamiki denarja še za nekaj več kot 1.400 vlog, kar pomeni za štiri do pet mesecev, toda lahko bi ga zmanjkalo tudi precej prej. Če bi namreč večina zaprosila za enega od višjih dveh zneskov (hipotetično v enaki razporeditvi, kar bi pomenilo 6.850 evrov na prijavitelja), bi jih subvencijo dobilo le nekaj manj kot 750 in če bi prodaja električnih vozil s prihodom novih, cenejših modelov (kot so Citroen e-C3, Dongfeng Box, Ford Puma Gen-E, Hyundai Inster, Kia EV3, Mini Aceman ali Renault 5) dodatno zrasla, bi lahko sredstev zmanjkalo tudi v dveh mesecih.

Po zagotovilih ministrstva se to ne bo zgodilo. Zatrdili so namreč, da pripravljajo »povečanje sredstev za e-vozila na razpisih, kjer se ta porabljajo hitreje, na primer za pravne osebe.« Poleg tega so pojasnili, da je za letos in prihodnje leto (2025 in 2026) skupno predvidenih 26.340.250 evrov. Kot rečeno, je bilo prej že razpisanih skupno 15 milijonov evrov, ostane jih torej še malo manj kot 11,5 milijona (ali celo nekoliko več, če številka ne vsebuje tistega, kar ja Borzen odobril oz. razdelil že lani), najbrž dovolj vsaj do konca letošnjega leta, ne pa nujno do za večji del prihodnjega. Toda na ministrstvu so dodali še, podobno kot že takrat jeseni: »Razpisi za e-vozila se bodo izvajali tudi v prihodnje.« Za aktualne sta sicer vira financiranja nacionalni Sklad za podnebne spremembe ter evropska sredstva iz programa RePowerEU.

The post Denarja za subvencije za električna vozila še ne zmanjkuje appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article