Toplotne črpalke: Kako delujejo in 5 pogostih mitov

2 hours ago 6
ARTICLE AD BOX

Toplotne črpalke: Kako delujejo in 5 pogostih mitov

Evropa je priča vzponu toplotnih črpalk kot ene ključnih tehnologij za energetski prehod in zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Do danes je bilo na evropskem kontinentu nameščenih približno 24 milijonov toplotnih črpalk, ki vsako leto preprečijo emisije, primerljive z odstranitvijo 7,5 milijona avtomobilov s cest. A kaj stoji za njihovo učinkovitostjo in zakaj so tako priljubljene?

Toplotne črpalke pridobivajo energijo iz naravnih virov – zraka, vode ali zemlje – in jo pretvarjajo v toploto ali hladen zrak, navaja Euronews. Proces poteka v štirih glavnih fazah: izhlapevanje, stiskanje, kondenzacija in ekspanzija. Te faze tvorijo tako imenovani hladilni cikel, ki omogoča učinkovito delovanje naprave.

Energija, zajeta iz okolja, se v toplotnem izmenjevalniku pretvori v plinasto obliko hladilne tekočine, ki se nato stisne v kompresorju. Ta postopek poveča temperaturo plina, ki nato odda toploto v sistem, kot so radiatorji, talno ogrevanje ali klimatske naprave. Čeprav naprava za svoje delovanje potrebuje elektriko, je ta ob uporabi obnovljivih virov lahko popolnoma ogljično nevtralna.

Toplotne črpalke so izjemno učinkovite; za vsako enoto vnesene energije običajno proizvedejo tri enote toplote. To jih uvršča med energetsko najučinkovitejše rešitve za ogrevanje in hlajenje.

Pet najpogostejših mitov o toplotnih črpalkah

1. Toplotne črpalke ne delujejo v hladnih podnebjih

Mit, da toplotne črpalke niso učinkovite pri nizkih temperaturah, ne drži. Države s hladnimi zimami, kot so Norveška, Švedska, Finska in Estonija, imajo med najvišjimi deleži gospodinjstev z vgrajenimi toplotnimi črpalkami. Raziskave so pokazale, da so te naprave učinkovite tudi pri temperaturah pod -20 °C, čeprav njihova učinkovitost (COP) pri ekstremnem mrazu nekoliko pade.

2. Toplotne črpalke so predrage za povprečnega uporabnika

Čeprav je začetna investicija v toplotno črpalko višja kot pri tradicionalnih plinskih kotlih, se dolgoročno izkažejo za stroškovno učinkovite. S pomočjo subvencij in nižjih obratovalnih stroškov lahko uporabniki prihranijo denar, zlasti v državah z višjimi cenami fosilnih goriv. Poleg tega pričakujemo, da bodo stroški tehnologije v prihodnje še padli.

3. Toplotne črpalke so preglasne

Toplotne črpalke, zlasti tiste, ki izkoriščajo energijo zemlje ali vode, so zelo tihe. Zračne toplotne črpalke imajo sicer zunanjo enoto, ki lahko proizvaja zvok do 60 decibelov (primerljivo z običajnim pogovorom ali zmernim dežjem), vendar večina uporabnikov hrupa ne zaznava kot motnjo, zlasti ker poleti običajno ne delujejo.

4. Toplotne črpalke niso primerne za starejše stavbe

Eden najpogostejših pomislekov je, da toplotne črpalke niso združljive z obstoječimi ali starejšimi stavbami. Vendar so raziskave pokazale, da jih je mogoče uspešno namestiti v različne vrste stavb, od viktorijanskih hiš do sodobnih stanovanjskih blokov. Ključno je, da je obstoječi ogrevalni sistem združljiv in da je dom dobro izoliran, čeprav prenova ni vedno nujna.

5. Toplotne črpalke delujejo le v dobro izoliranih hišah

Dobra izolacija res pripomore k večji energetski učinkovitosti, toplotne črpalke niso omejene na hiše z visoko izolacijo. Delujejo tudi v stavbah z osnovno izolacijo, čeprav je priporočljivo zmanjšati toplotne izgube, da bi izkoristili njihovo polno zmogljivost. Dvojna zasteklitev in manjše izolacijske izboljšave so lahko zadostne za učinkovito delovanje.

Portal24; Foto: Pixabay

Objava Toplotne črpalke: Kako delujejo in 5 pogostih mitov je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article