Tonetove jaslice na trgu sv. Petra

2 days ago 6
ARTICLE AD BOX

Rezbar in rokodelec Anton Šegina iz Zagozdaca v Poljanski dolini je cenjeni član Društva ljubiteljev jaslic Slovenije, član častnega razsodišča in prejemnik društvenega priznanja. Njegove stvaritve so bile predstavljene na vseh večjih razstavah jaslic po Sloveniji. Za letošnji božič je bila njegova stvaritev izbrana za razstavo v okviru 7. mednarodne razstave »100 jaslic v Vatikanu«, kjer je na trgu sv. Petra razstavljenih kar 125 jaslic.

V obrazložitvi izbora jaslic štirih Slovencev je zapisano, da so Tonetove figure zaščitene z lanenim oljem, vsaka pa je izdelana iz enega kosa orehovega lesa. Streha je narejena iz smreke, zvezda iz javorja, mali Jezušček pa iz breze.

Zagozdac in Vatikan
Jožef in Marija izražata bolečino, angel pa oznanja veselo Glorio. Posebnost jaslic je ograja, ki ponazarja sveto leto, z dvema črkama – V in Z, kar simbolizira Zagozdac in Vatikan. Jezušček, izrezan iz breze, simbolizira skromnost in ponižnost druge Božje osebe, ki se je rodila v pokorščini.

Tonetova delavnica, kjer vladata mir in spokoj, je prostor, kjer že več kot 20 let ustvarja z dletom. Pri izdelavi jaslic, za katere porabi na desetine ur, ne hiti. Vedno se drži življenjskih modrosti, ki jih je vdelal v les in jih postavil na vidno mesto v svoji delavnici, na primer: »Kar je hitreje od polža, me moti« ter »Vsak dan me lomi, v nedeljo pa se dam priklonit.« Najraje rezbari verske motive – skulpture ali reliefe.

Barv ne uporablja, saj za marsikaj pri njegovem delu poskrbi že narava. Najraje ustvarja iz lesa sadnega drevja, ki raste okrog domačij.

Z župnikom Tonetom
S poljanskim župnikom Jožetom Pavlakovičem vsako leto za božič poskrbita za izjemno razstavo božjih podobic v župnijski cerkvi v Starem trgu. Znana sta tudi po verjetno največjih cerkvenih jaslicah pri nas, ki so bile blagoslovljene sredi poletja, avgusta 2018. Anton je iz štiri metre dolgega hrastovega debla izrezbaril velike reliefne jaslice. Gre za globok relief, ki prikazuje Modre, Marijo z Detetom, sv. Jožefa ter vola in osla.

Poletni čas, ki je zanj bolj svečan in prazničen kot december, ko večina krščanskega sveta pričakuje Jezusovo rojstvo, je izbral z razlogom. »V začetku avgusta lahko grem na Kolpo in plavam. Takrat se sprostim in premišljujem o novih rokodelskih izzivih. Lani sem, denimo, po hudih poplavah izdelal kip Janeza Nepomuka, zavetnika mostov in rek,« pove Anton, ki vsako svoje delo zaključi z molitvijo.

(mgć)

Read Entire Article