To zelenjavo sadite ob fižol, rastla bo hitreje in bolj zdravo

4 hours ago 6
ARTICLE AD

Gojenje zelenjave ni zgolj vprašanje zalivanja, prsti in sonca. Marsikateri vrtnar bo pritrdil, da ima na rast vpliv tudi sosedstvo. Pravzaprav obstajajo številni dokazi, da rastline med seboj komunicirajo, si pomagajo, včasih pa si tudi škodujejo. Med dobrimi sosedi v zelenjavnem vrtu velja izpostaviti enega izmed najbolj uspešnih parov – fižol in kumare.

Visoka greda, solata, rukolaSolata in rukola na visoki gredi

Vrtni duet, ki mu botanika pritrjuje že stoletja

Ta združitev ni nova domislica sodobnih vrtičkarjev. Že pred stoletji so ameriški staroselci sadili fižol skupaj s koruzo in bučami v t. i. »tri sestre« sistemu, ki je bil eden najučinkovitejših primerov sožitja rastlin. V evropskem kontekstu pa se je kot uspešna in priljubljena praksa uveljavilo sajenje kumar ob fižolu, kjer obe rastlini pridobita več kot izgubita.

Fižol ni samo stročnica, je tudi naravni partner v zemlji

Prednosti fižola za druge rastline

Fižol, kot vse metuljnice, igra posebno vlogo v kolobarju in mikroekosistemu. Na svojih koreninah razvije vozličke, v katerih živijo dušikove bakterije, ki iz zraka vežejo dušik in ga pretvarjajo v obliko, dostopno rastlinam. S tem bogati zemljo in zmanjšuje potrebo po umetnih gnojilih.

Kumare, ki imajo visoke potrebe po hranilih, zlasti v fazi intenzivne rasti in tvorbe plodov, dobro uspevajo v takšnem okolju. Ob fižolu ne le, da dobijo dodatna hranila – predvsem dušik – ampak tudi manj trpijo zaradi nekaterih škodljivcev, ki se izogibajo mešani zasaditvi.

Senčenje in mikroklima

Fižol, posebej če ga sadimo kot visoko sorto, nudi delno senčenje občutljivim mladim kumaram. Poletne pripeke v začetku julija lahko poškodujejo kumarine liste, zato jim nekaj sence med dnevnim viškom temperature lahko pomaga. Hkrati fižol ustvarja bolj vlažno mikroklimo, kar kumaram olajša prenos vode in zmanjšuje stres zaradi vročine.

Kako posaditi kumare ob fižol

Izbira prave sorte

Pomembno je, da izberemo visoki fižol (npr. turški fižol ali klasični »vijolični«), ki se vzpenja po opori. Kumare lahko sejemo med vrste fižola ali tik ob njem, da izkoristimo oporo in senco. Sorte kumar, ki imajo nekoliko krajše poganjke ali so primerne za gojenje navpično, bodo pri tem še posebej hvaležne.

Razdalje in čas sajenja

Fižol sejemo nekoliko prej – običajno v drugi polovici maja, kumare pa nekaj dni pozneje, ko se tla že segrejejo. Pomembno je, da med rastlinami ostane dovolj prostora za zračenje: fižol naj bo od kumar oddaljen vsaj 30 cm, da se rastline ne prepletajo preveč, saj lahko to poveča tveganje za bolezni, kot so plesni.

Dodatne prednosti mešane zasaditve

Manj težav z listnimi ušmi in pršicami

Mešane zasaditve zmedejo škodljivce, ki se orientirajo predvsem po vonju in silhueti rastline. Če fižol oddaja značilen vonj, lahko prekrije prisotnost kumar. Poleg tega fižol privablja koristne žuželke, ki se prehranjujejo z ušmi in jajčeci pršic.

Manj plevela

Gosta zasaditev pomeni, da tla ne ostajajo gola. Kumare s širokimi listi in fižol s pokončno rastjo skupaj hitro zaprejo površino, kar zmanjša rast plevela in s tem potrebo po pletju.

Kaj pa gnojenje?

Kumare imajo rade dobro pognojena tla, medtem ko fižol večinoma uspeva tudi v srednje bogatih tleh. Če gnojimo vrtno gredico pred sajenjem s kompostom ali uležanim gnojem, bomo zadovoljili potrebe obeh rastlin. Pomembno je le, da gnojila ne dodajamo neposredno v sadilno jamico fižola, saj bo ta naravno preskrbljen z dušikom prek simbiontskih bakterij.

Napake, ki jih je treba preprečiti

Preblizu posajene rastline

Čeprav fižol in kumare dobro sodelujejo, si ne smejo konkurenčno senčiti svetlobe. Če so fižolova stebla preblizu kumar, se bodo listi prepletli, kar bo zmanjšalo zračenje in povečalo možnost za razvoj bolezni. To še posebej velja v vlažnih poletjih.

Nepodprte sorte

Nekateri vrtičkarji poskušajo sejati nizki fižol skupaj s kumarami, kar pogosto vodi v razočaranje. Nizki fižol ne nudi opore in se težko prebije do svetlobe skozi gosto listno maso kumar. Posledica so manjši stroki in slabši pridelek.

Zelenjavna sožitja, ki jih je vredno posnemati

Sajenje kumar ob fižolu je le ena izmed mnogih možnosti za povečanje vitalnosti rastlin brez uporabe dodatnih gnojil in škropiv. Poleg tega je to tudi način, kako na majhnem prostoru vzgojiti več različnih rastlin, brez da bi tvegali upad pridelka. Takšni pristopi niso pomembni zgolj za vrtičkarje – so tudi pomemben del trajnostnega vrtnarjenja, ki spoštuje naravne povezave med rastlinami.

V času podnebnih sprememb, pogostih suš in nenavadnih vremenskih pojavov bo prav vsak nasvet, ki rastlinam pomaga preživeti in uspevati, postal dragocen. In če lahko ob tem še zmanjšamo potrebo po kemikalijah in delo na vrtu – potem je to zmagovalna kombinacija.

Objava To zelenjavo sadite ob fižol, rastla bo hitreje in bolj zdravo se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article