To so srce parajoče zgodbe slovenskega zdravstva

7 hours ago 14
ARTICLE AD

“Povozili so zdravstvo, uničujejo državo. In pol gledaš, kako se nam vsem smejejo v obraz,” je bil pred dnevi kritičen celjski zdravnik dr. Federico V. Potočnik, ki je s svojimi sledilci delil žalostno zgodbo. Ta dokazuje, kako čakalne vrste v zdravstvu uničujejo življenja. 

Brez besed. Gospodu so vzeli kri in ga poslali k urologu kot sum na bolezen prostate. Do urologa je prišel /po letu in pol/ zdaj ima 50+ zasevkov in je za vse prepozno. Umrl bo,” je izpostavil dr. Potočnik. Gre nedvomno za srce parajočo zgodbo, ki pa na žalost ni edina.

Pred volitvami so obljubljali 30 dni do specialista, zdaj pa vseskozi zagotavljajo, da delajo, ker jim urejanje področja zdravstva predstavlja prioriteto. Po “ukinitvi” dodatnega zavarovanja, ki so ga v resnici le preimenovali v obveznega, so se med drugim lotili sprejetja zakona o zdravstveni dejavnosti. Pri tem se niso ozirali na opozorila zdravstvene stroke, ki je opozorila, da z omenjenim zakonom težav v zdravstvu ni mogoče rešiti, saj celo slabša dostopnost do zdravstvenih storitev.

Elektroinženir in poznavalec umetne inteligence dr. Niko Gamulin na družbenem omrežju X na podlagi konkretnih podatkov dokazuje, da je trenutna situacija daleč od rožnate. “Realnost je grozljiva. Od 2021 do 2025 se je čakanje za kardiologijo (zelo hitro) podaljšalo z 20 na 40 dni!” je namreč pojasnil ob sklicevanju na podatke Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in ob tem delil spodnji graf.

Vir: X NG/NIJZ

Bolniki plačajo ceno
“Ortopedija za operacije kolka: redno čakanje z 200 na 300 dni (+50 %). Starejši postajajo nepokretni, odvisni od družine. V onkologiji? Zelo hitro: s 15 na 28 dni (+87 %)! To pomeni zamude v diagnostiki, ki vodijo do napredovanja stadijev raka. Število pacientov nad dopustno dobo: +15 %, z 80.000 na 92.000,” je izpostavil v nadaljevanju in dodal, da so na koncu bolniki tisti, ki plačajo ceno. 

“Umrljivost zaradi raka in srčnih bolezni +5–10 % (SURS, 2021–2024). Izogibna umrljivost nad EU povprečjem (Eurostat, 2022),” je navedel v zvezi s posledicami in dodal, da pričakovana življenjska doba stagnira pri 80,6 leta zaradi slabše dostopnosti. “To ni statistika – to so uničena življenja!” je bil jasen Gamulin.

Slednji je prav tako delil nekaj srce parajočih zgodb: “62-letna ženska čaka 5 mesecev na kolonoskopijo – rak napreduje. 75-letnik 18 mesecev na operacijo kolka – depresija. 55-letnik 4 mesece na kardiološki pregled – infarkt!” Ob tem se je vprašal, koliko podobnih zgodb bo še treba doživeti.

Fotografija je simbolična. (Foto: STA)

Gamulin je kritičen do vlade, ker je ta v okviru koalicijske pogodbe obljubljala reformo, sedaj pa smo priča podaljševanju čakalnih vrst. “Politika do zasebnikov oslabi javni sektor – ideologija pred ljudmi. Vladi ni mar niti za človeška življenja, mar jim je samo za ohranitev oblasti,” je izpostavil in dodal, da je napočil čas za spremembe.

Da se zdravstveni sitem sesuva, je na družbenem omrežju X opozorila dolgoletna novinarka Demokracije Vida Kocjan: “Odstopil direktor ZD Kočevje, v Trebnjem tudi, NM na nitki. V Metliki kadrovske težave. Noro, kaj se dogaja.”

Ž. N.

The post To so srce parajoče zgodbe slovenskega zdravstva first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article