ARTICLE AD
Zdravniki in prehranski strokovnjaki se pogosto strinjajo: zelenjava mora biti temelj vsakodnevne prehrane. Toda med vsemi sortami se nekatere vrste po hranilni vrednosti in zaščitnih učinkih zares razlikujejo. V tem članku predstavljamo 13 najbolj „močnih“ vrst zelenjave, ki naj bi jih po mnenju nutricionistov uživali čim pogosteje. Poleg vitaminov in mineralov vsebujejo tudi antioksidante, vlaknine, fitonutriente in druge spojine, ki dokazano prispevajo k boljšemu zdravju.

Brokoli: križnica z močnim učinkom
Brokoli vsebuje sulforafan – spojino, ki naj bi imela protirakave lastnosti. Poleg tega je bogat z vitaminom C, ki krepi imunski sistem, ter s kalijem, ki prispeva k zniževanju krvnega tlaka.
Cvetača: več kot samo priloga
Tako kot brokoli vsebuje tudi cvetača glukozinolate in izotiocianate, ki so povezani z zmanjšanim tveganjem za nastanek rakavih bolezni. Poleg tega vsebuje folat, vitamin C in vitamin K. Odlična je pečena, kuhana ali v obliki “riža”.
Ohrovt, špinača in blitva: zelene zvezde
Zelena listnata zelenjava vsebuje lutein, zeaksantin in beta karoten – vsi trije so povezani z zaščito vida in srčno-žilnim zdravjem. Dodajte jih smutijem, juham ali enolončnicam.
Brstični ohrovt: majhen, a močan
Ta zelenjava vsebuje kaempferol, ki deluje protivnetno in ima pozitivne učinke na srce, presnovo in prebavo. Prav tako je vir vitaminov C in K, folata, magnezija in kalija.
Fižol: beljakovine in vlaknine v enem
Fižol in stročnice so bogat vir rastlinskih beljakovin, ne vsebujejo holesterola, imajo visoko vsebnost kalija in veliko topnih vlaknin, ki prispevajo k nižjemu holesterolu ter stabilizaciji krvnega sladkorja.
Leča: sitost in mikrobiom
Leča vsebuje odporni škrob in vlaknine, ki upočasnjujejo prebavo, stabilizirajo raven sladkorja v krvi in hranijo koristne bakterije v črevesju. Je odličen vir beljakovin in folata.
Sladki krompir: naravno sladek in hranljiv
Ena srednje velika gomoljka vsebuje približno 115 kalorij in 4 g vlaknin. Poleg tega je vir vitamina A, vitamina C, mangana in kalija. Sladki krompir lahko pripravimo pečen, kuhan ali pretlačen.

Gobe: edini rastlinski vir vitamina D
Gobe vsebujejo selen, baker, cink in vitamin D. Samo štiri šampinjoni lahko zagotovijo skoraj polovico dnevne potrebe po bakru in selenu. Uporabimo jih lahko v omakah, juhah ali popečene na žaru.
Zelje: več kot kisla solata
Zelje vsebuje antioksidante, vlaknine in inozitol – manj znano snov, ki ima vlogo pri uravnavanju inzulina, presnove in celo razpoloženja. Uživamo ga lahko surovega, dušenega, pečenega ali fermentiranega.
Vodna kreša: mala zelenjava z velikim učinkom
Vodna kreša je uvrščena na prvo mesto na lestvici najmočnejših rastlin (CDC). Vsebuje ogromno antioksidantov, deluje protivnetno in podpira zdravje srca in kosti.
Rdeča pesa: sladkasta, a zdravilna
Pesa vsebuje vitamine A, C in K ter nitrate, ki pomagajo pri vzdržljivosti in zniževanju krvnega tlaka. Lahko jo jemo pečeno, dušeno ali v solati.
Korenje: vitamin A in beta karoten
Korenje je bogato z vlakninami, kalijem in vitaminom B6. Toplotna obdelava izboljša absorpcijo beta karotena. Dodamo ga lahko juham, solatam ali iz njega naredimo namaz.
Paradižnik: uradno sadež, a vedno zelenjava
Paradižnik je bogat z vitaminom C, folatom, kalijem in likopenom – antioksidantom, ki ima zaščitne učinke na srce in preprečuje nekatere vrste raka. Je vsestranski dodatek k številnim jedem.
Objava To je 13 vrst zelenjave, ki jih zdravniki priporočajo vsak dan se je pojavila na Vse za moj dan.