ARTICLE AD
Ko je delo končano, je čas za proslavo in veselje. Riba arhitekti svoje naročnike ob tem razveselijo z ribo. Včasih je orada, zobatec, včasih postrv, tokrat pa je bila skuša. Kako arhitekta Janja Brodar in Goran Rupnik izbereta ribo? »Kar se dobi sveže, seveda. A tokrat sva vedela, da bo skuša. Kolorit stanovanja je s srebrno-modrimi zavesami napeljeval na modrikasto kožo skuše.« In skuša je bila. Povabila sta izvrstno kulinaričarko Meto Turk, da jo pripravi. V stanovanju, ki sta ga prenovila, sta bila gosta in hkrati gostitelja skupaj z naročnico in družbo. Povabila sta tudi fotografinjo Jano Jocif, da ovekoveči veselje.
Stanovanje je v središču Ljubljane. Visoki stropovi, dvojna ločna okna, starinska vrata in parket na ribjo kost so že bili tam. Čakali so, da jih nekdo na novo odkrije in jim povrne življenje. To je bil lažji del arhitekturne naloge. Bistveni del pa je bil, kako historični okvir stanovanja prilagoditi novemu življenju. »Najina arhitektura nastaja organsko. Njena osnovna geometrija sledi življenju naročnikov. Sprašujeva se, kako bodo živeli, kje bodo kaj potrebovali in kako vnesti detajle, ki nas osrečujejo in včasih nasmejejo.«
Pri snovanju nove funkcionalnosti stanovanja je bila največja težava obstoječi zid, ki bivalni del stanovanja deli na dva dela – uličnega in dvoriščnega. Našla sta duhovito rešitev: konturo oboka fasadnega okna sta prenesla na notranji zid in tam naredila ločno oblikovano lino. Minimalna intervencija, ki pa je ustvarila popolnoma nove načine uporabe prostora in povezave življenjskih scenarijev, ki se v njem odvijajo. Kuhinjski otok se zaključi v novi obokani odprtini, na drugi strani zidu pa se nadaljuje v jedilni mizi v dnevnem prostoru. Tako sta odlično rešila dilemo, ali naj bo kuhinja odprta ali zaprta – zdaj je lahko oboje hkrati.
Jedilna miza sega v dnevno sobo. Ker sta naročnika tudi plesalca, tam potrebujeta prostor za ples. Takrat naj bo miza čim krajša in naj ne sega globoko v prostor. Ko pa imata goste, potrebujeta dolgo mizo. Arhitekta sta odgovorila tako, da sta zasnovala izvlečno mizo, pospravljeno v telo otoka. Spretna gesta, ki omogoča raznolikost bivanja.
Majhna luknja v zidu je postala nov subjekt v prostoru. Okoli nje in skozi njo se pretaka družinsko življenje. Luknja pa je vplivala tudi na druge elemente v prostoru. Tako je nastalo okroglo ogledalo pri vhodu in zaokrožitev vogala notranje predelne stene.
Med kosilom sta arhitekta prejela klic drugega naročnika, da se dela na gradbišču približujejo koncu in naj se počasi odpravita na ribolov. Katera riba bo naslednjič?

Arhitektura: RIBA arhitekti
(Goran Rupnik, Janja R. Brodar)
Lokacija: Ljubljana
Leto izvedbe: 2023
Površina projekta: 120 m2
Napisal: Matevž Granda
Foto: Jana Jocif
Pečena skuša
Skušo filiramo in jo plitvo zarežemo na zgornji strani. File natremo z mešanico sveže mletih začimb in naložimo v naoljen pekač. Pečemo 15 minut na 200 stopinj, da pozlati. Preden postrežemo, jo polijemo z žlico olivnega olja in nanjo nastrgamo limeto. Postrežemo s hladnim bulgurjem in radičevo solato s svežo rdečo peso, malinami in pistacijami.
Sestavine:
2 očiščeni skuši
1/2 žličke grobo mletega čilija
1 žlička koriandrovih semen
1/2 žličke črnega popra
1 žlička soli
olivno olje
limeta (lupina)
Recept in izvedba: Meta Turk