ARTICLE AD
V letu 2025 so v Sloveniji v ospredju javne razprave o ravnanju z otroki in mladostniki s težkimi duševnimi motnjami ter intelektualnimi oviranostmi v specializiranih zavodih. Poročilo raziskovalcev iz Fakultete za socialno delo, Inštituta RS za socialno varstvo in Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani razkriva, da se v Zavodu za usposabljanje, delo in varstvo dr. Marijana Borštnarja (ZUDV) Dornava izvajajo posebni varovalni ukrepi, kot so vsakodnevno privezovanje in osamitev otrok. Ti ukrepi po mnenju raziskovalcev kršijo nacionalno zakonodajo ter mednarodne konvencije o človekovih pravicah, pravicah otrok in oseb z ovirami .
ZUDV Dornava in Center za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič (CUDV) Draga sta bili vzpostavljeni kot pilotni enoti za otroke in mladostnike do 26. leta z motnjami v duševnem razvoju ter čustvenimi in vedenjskimi motnjami. Kljub temu so se pojavile resne skrbi glede uporabe t. i. “terapevtskih varovalnih ukrepov”, ki vključujejo privezovanje otrok za noge in čez trebuh, tudi med učenjem in spanjem, kar presega namen zagotavljanja varnosti in se uporablja preventivno.
”Pišem kot mama. Kot mama, ki ima neverjetno srečo – moji otroci so zdravi. A vsak dan pomislim na mame, ki te sreče nimajo. Danes sem na portalu N1 prebrala pretresljiv članek o otrocih z duševnimi boleznimi in intelektualnimi oviranostmi v slovenskih zavodih, kjer jih – tudi najmlajše – skoraj vsak dan privezujejo in osamljajo.
Predstavljam si stiske mam, katerih otroci imajo hude, prekrivajoče se razvojne težave. Spomnim se izjemne dr. Špele Miroševič, ki se z nečloveškimi izzivi bori zaradi sinove redke bolezni. Kaj šele starši, ki se poleg zahtevnega otroka soočajo še z lastno boleznijo, invalidnostjo, revščino, celo nasiljem?
In kaj šele otroci – privezani na postelje, vsak dan. Otroci, ki jih sistem pušča same v stiskah tako velikih, da se odzivajo s samopoškodovanjem ali agresijo. Namesto pomoči jih doleti nasilje. Institucionalno nasilje.
Zavodi, kot sta ZUDV Dornava in CUDV Draga, naj bi jim pomagali. A raziskava razkriva, da se v Dornavi izvajajo ukrepi, ki po mnenju raziskovalcev kršijo človekove pravice – vsakodnevna osamitev, privezovanje otrok, med katerimi je najmlajši star komaj 11 let.
Za to ni opravičila. Vsak od nas bi lahko bil ta otrok. Ali imel tega otroka.
Vsaj nekaj upanja prinaša dejstvo, da se te prakse razkrivajo. A to ni dovolj. Ti otroci potrebujejo našo skrb, naš glas. Vse, kar bi želeli svojemu otroku – zaslužijo tudi oni,” so se odzvali pri Inštitutu 8. marec.
”Dve osebi, ki sem ju imela rada, sem našla privezani na posteljo. Ne zato, ker bi bili nevarni. Ampak ker sistem ni imel boljša odgovora ob njuni bolezni. Privezan človek ni pod nadzorom – je razvrednoten, ponižan, ujet. In potem izves, da se to dogaja otrokom. Otrokom!? To ni zaščita. To je nasilje. Ne vem se, kako pomagati. Ampak vem, da bom,” pa je ob tem zapisala Tina Gaber.
(nd; Foto: YouTube)
The post Tina Gaber se je odzvala: Dve osebi, ki sem ju imela rada, sem našla privezani na posteljo first appeared on NaDlani.si.