ARTICLE AD
Romunski politični prostor je pretresla aretacija Călina Georgescuja, kontroverznega kandidata skrajne desnice, ki je novembra lani presenetljivo zmagal v prvem krogu predsedniških volitev. Novica o pridržanju je hitro preplavila mednarodne medije. Eden od glavnih elementov preiskave so domnevni finančni tokovi, ki so omogočili Georgescujevo politično kampanjo. Po navedbah preiskovalcev so pri plačancu Horatiu Potri doma našli skrit sef s približno 1,5 milijona dolarjev gotovine ter zaloge orožja in streliva. Gre za istega Potro, ki je vojake in druge državljane pozival k vstaji, da bi omogočil Georgescuju, da lahko ponovno kandidira. Dokumenti, ki so jih zasegli, naj bi nakazovali povezave z vplivnimi osebami v Rusiji.
Ob zmagi Calina Georgescuja v prvem krogu je krožilo veliko špekulacij o morebitnem zunanjem vplivu na volilni izid. Obveščevalne agencije so poročale o približno 85.000 poskusih vdorov, ki so skušali izkoristiti ranljivosti v romunskem volilnem informacijskem sistemu, s ciljem pridobiti dostop do podatkov, spremeniti vsebino in zrušiti omrežje. Napadi so trajali več dni, tudi na dan volitev in dan po njih, prihajali pa so iz 33 držav, zato je težko pripisati odgovornost posamezni državi.
Obsežna kampanja na družbenem omrežju Tiktok je bila za Georgescuja glavno orodje za nagovarjanje volivcev. Dva tedna pred volitvami se je za širjenje njegovih sporočil in vsebin aktiviralo približno 25.000 računov. Okoli 800 od obravnavanih računov je obstajalo že od leta 2016, vendar pred letošnjim novembrom skorajda niso bili aktivni. Kampanjo so vpleteni usklajevali v skupini na platformi Telegram, v sporočilih pa so delili nasvete, kako izigravati TikTokove sisteme preverjanja. Med Georgescujevo kampanjo so bili aktivni tudi računi, ki pripadajo botom, ki so v razdelkih za komentarje na TikTok, YouTube in Facebook ves čas pisali propagandna sporočila. Boti so avtomatizirani programi, ki na družbenih omrežjih (in drugod) posnemajo človeško vedenje in poskušajo vplivati na javno mnenje.
Romunski volilni organi so po pisanju Politica štiri dni pred prvim krogom od TikToka zahtevali, da izbriše objave, povezane z Georgescujem. Družbeno omrežje je dostop do objav iz Romunije blokiralo, a je bilo blokado mogoče zaobiti in objave so bile še vedno vidne. Prav tako je TikTok objave, povezane z Georgescujem, uvrstil med zabavne vsebine ter jih prikazoval brez omejitev, ki veljajo za politične vsebine. V nasprotju z drugimi kandidati je imel zmagovalec prvega kroga status »zabavljača« in ni imel politične značke, zato je imel večjo vidnost in doseg. Večina platform zahteva, da so politični oglasi označeni in da je tudi jasno razvidno, kdo jih je plačal.
Ob Georgescujevi zmagi so se analitiki spraševali, ali je ta posledica njegovega neobičajnega pristopa, da se je, pa še to posredno, zanašal le na družbena omrežja. Ni hodil na predvolilna soočenja, ni imel volilnega štaba, po lastnih trditvah pa za kampanjo ni porabil niti enega evra. Poročilo romunskega notranjega ministrstva kaže, da so spletne vplivneže novačila posredniška podjetja. Kot navaja Politico, so bili vplivneži plačani, da so v posnetkih na Facebooku, TikToku ali Instagramu govorili o tem, kakšen bi moral biti idealni kandidat za romunskega predsednika. Čeprav Georgescuja niso imenovali, pa so se lastnosti »idealnega kandidata« skladale z njegovimi. Po trditvah ministrstva so vplivneži ob objavi takega posnetka dobili 80 evrov za vsakih 20.000 sledilcev. Nekateri ustvarjalci na omrežju TikTok so prejeli še bogatejša plačila.
Romunsko ustavno sodišče je izid prvega kroga volitev razveljavilo prav zaradi navedenih nepravilnosti in po tem, ko so romunski obveščevalci opozorili na možnost tujega vmešavanja v volitve. Pri tem so poudarili zlasti kampanjo Georgescuja na omrežju TikTok, ki naj bi bila podobna ruskim operacijam vplivanja. Bolj kot ruski tanki torej Evropi grozijo njihove kibernetske akcije. Romunski nadzornik medijev je Evropsko komisijo zato pozval, naj razišče vlogo TikToka v Georgescujevi kampanji. Predstavniki TikToka so pred Evropskim parlamentom dejali, da so pred volitvami v Romuniji odstranili 66.000 lažnih računov in 10 milijonov lažnih sledilcev. To ni prepričalo Evropske komisije in ta je že začela formalni postopek proti podjetju TikTok zaradi domnevne kršitve akta o digitalnih storitvah v zvezi z obveznostjo podjetja TikTok, da ustrezno oceni in zmanjša sistemska tveganja, povezana z integriteto volitev.
Simon Smole