Te navade za julij vam lahko spremenijo počutje – na bolje

5 hours ago 10
ARTICLE AD

Julij je mesec nasprotij. Dnevi so dolgi, večeri vabijo k druženju, narava cveti, urniki pa se pogosto zapolnijo do roba. Poletje na prvi pogled deluje lahkotno, vendar telesu prinaša številne izzive. Povečano potenje, neredni obroki, slabša hidracija, razgiban urnik in moten spanec niso izjema. Ob vsem tem pa telo potrebuje več nežne pozornosti, ne manj. Če ga znamo poslušati, nam samo pove, kaj mu pomaga. In prav te drobne, a preizkušene poletne navade lahko naredijo razliko med utrujenostjo in vitalnostjo.

Gledanje v sončni zahodGledanje v sončni zahod

Sol ni sovražnik, v poletni vročini je nujna

Zakaj poleti ne smete izpuščati soli

Potenje ni le voda. Skupaj z znojem telo izgublja ključne elektrolite – predvsem natrij. Mnogi se poleti držijo načela “manj soli”, vendar to ne deluje vedno v prid zdravju. Če se znojimo več, kot običajno, in obenem pijemo le vodo, brez dodatka elektrolitov, lahko pride do porušenega ravnovesja v telesu. To občutimo kot utrujenost, glavobol ali celo omotico.

Kako varno nadomestiti izgubljeno

Sol dodajajte zmerno in premišljeno – ni treba posegati po slanih prigrizkih. Dovolj je ščep kakovostne soli v vodi po telesni aktivnosti ali med obrokom. Pomagajo tudi fermentirani napitki, kot so sirotka, kimči sok ali domače osvežilne limonade z dodatkom soli.

Zaslon ni jutranja svetloba

Modra svetloba zmede notranjo uro

Preverjanje telefona takoj po prebujanju postane avtomatsko, a škodi našemu cirkadianemu ritmu. Telo pričakuje sončno svetlobo, da se aktivira naravni tok hormonov. Modra svetloba z zaslona pa tega ne posnema – povzroča le zmeden začetek dneva, brez jasnega signala, da je čas za budnost.

Sonce naj bo prva svetloba dneva

Odprite okna, stopite na balkon ali se sprehodite okrog hiše. Jutranja svetloba pomaga pri sintezi serotonina, kar izboljša razpoloženje in kasneje tudi spanec. Zaslon naj počaka nekaj minut. Tistih deset minut na zraku naredi več kot deset obvestil, ki čakajo na odpiranje.

Hidracija naj bo namerna, ne odzivna

Če ste žejni, ste že v zaostanku

Občutek žeje ne pomeni, da ste malo dehidrirani – pomeni, da ste že dehidrirani. Zato je pomembno, da pijemo redno in načrtno, ne le po občutku. V vročini telo izgublja vodo hitreje, kot smo vajeni. Brez hidracije upade zbranost, presnova se upočasni, koža postane suha in glavobol potrka na vrata.

Kaj piti in kdaj

Najboljši pristop je, da vsak dan začnete s kozarcem mlačne vode. Dodajte malo limone ali ščepec soli, če ste prejšnji dan fizično naprezali telo. Čez dan naj bo voda vedno pri roki – majhne količine pogosto. Izogibajte se ledenim pijačam, saj šokirajo prebavni sistem in niso tako učinkovite pri hidraciji kot sobna temperatura.

Poletje ni čas za prenajedanje

Lažje telo, lažje počutje

Visoke temperature, dolgi dnevi in več gibanja pomenijo, da telo raje prebavlja lažje obroke. Poleti se nam pogosto naravno zmanjša apetit – in to je signal, ki mu je vredno prisluhniti. Ni potrebe po treh težkih obrokih, če vas telo vabi k sadju, zelenjavi in ohlajeni juhici.

Podpora prebavi in regeneraciji

Zmanjšanje vnosa hrane lahko pomeni več prostora za regeneracijo, boljši spanec in manj utrujenosti. Lažja večerja omogoča boljši počitek, manjši obroki čez dan pa pomagajo stabilni ravni sladkorja in manj napihnjenosti. To ne pomeni stradanja, ampak zavedno izbiro.

Spanje je najtežji del poletnega ritma

Zakaj vroče noči tako močno vplivajo

Spalna temperatura ima neposreden vpliv na kakovost spanja. Telo za globok spanec potrebuje rahlo ohlajanje. Če je v spalnici prevroče, možgani težje preklopijo v globoko fazo spanja. Posledica so pogostejša prebujanja, nemiren spanec in občutek utrujenosti kljub osmim uram v postelji.

Kaj lahko naredite za boljši spanec

Zračite sobo tik pred spanjem, uporabite bombažno posteljnino in izklopite vse nepotrebne električne naprave. Ventilatorji pomagajo, čeprav ne hladijo zraka, ustvarjajo pa občutek kroženja. Pred spanjem zmanjšajte vnos tekočine, da ne bo treba ponoči vstajati. In predvsem – zaslon naj gre v posteljo čim pozneje ali sploh ne.

Hidracija s pomočjo poletnih živil

Telo ne potrebuje le vode

Poleg vode so pomembni tudi živila, ki vsebujejo veliko tekočine in naravnih sladkorjev, ki pomagajo pri vsrkavanju. Poletne sadne in zelenjavne vrste so kot nalašč za to. V sebi nosijo ravno pravo količino vode, vlaknin in vitaminov, ki jih telo poleti nujno potrebuje.

Kaj jesti, da boste hidrirani od znotraj

Jagodičevje, kumare, breskve in lubenica so odlična izbira. Vsebujejo veliko vode, naravne antioksidante in so enostavne za pripravo. Lahko jih jeste samostojno, dodate v solate ali zmešate v smutije. Tudi juhe na osnovi zelenjavne osnove lahko delujejo kot odlična oblika hidracije.

Objava Te navade za julij vam lahko spremenijo počutje – na bolje se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article