Tako pripravljen brodet vam bo razkril pravi okus Sredozemlja

2 days ago 21
ARTICLE AD

Ob obali Jadrana brodet ni zgolj jed, temveč del vsakdana. V notranjosti pa ga pogosto pripravljamo kot praznični obrok, ob katerem se zbere cela družina. Ta jed ne pozna pretvarjanja. Temelji na ribah, česnu, olju in potrpežljivosti. Vse ostalo so odtenki.

Prava kombinacija rib in malo paradižnika ustvari popolno morsko jed

Brodet ni gola ribja enolončnica, temveč natančno uravnotežen preplet morskih okusov, kjer ima vsaka sestavina svojo vlogo. Sipe, ugor, školjke in bela riba sestavljajo osnovo, ki jo povežejo česen, malo vina, kapljica paradižnikove mezge in ščepec soli. Ničesar ni preveč.

Recepti se prenašajo po ustnem izročilu, vsaka družina ima svojo različico. Osnovno pravilo pa ostaja: ne varčujte z ljubeznijo do sestavin.

Recept za brodetRecept za brodet

Zakaj brodet ni enostavna ribja enolončnica

Skrivnost je v zaporedju in občutku za količine

Učinkovit brodet ni rezultat slepega sledenja receptu. Pomembno je, kdaj kaj dodamo, v kakšnem vrstnem redu in v kakšni količini. Preveč čebule, predolg čas pečenja ali napačna izbira rib lahko hitro uničijo končni rezultat.

Zato je treba vsako sestavino obravnavati premišljeno. Ribe ne marajo prenasičenih omak, paradižnik ne sme prevladati, česen mora biti vodilna nota, ne prikriti ton.

Različne ribe ustvarijo plastenje okusov

Sipe dajejo moč in temelj jedi, jegulje prispevajo mastnost, bela riba kot je morska žaba pa doda eleganco. Školjke vse skupaj obogatijo z globokim morskim priokusom. Vsaka vrsta rib kuhana posebej ne bi dosegla enake globine.

Zato brodet nikoli ne pripravljamo le iz ene vrste rib. Bolj kot so si ribe med seboj različne, bolj polna bo jed.

Recept za brodet s školjkami in polento

Sestavine za štiri osebe

  • 1 manjša sipa
  • 1 srednje velika jegulja, lahko tudi ugor
  • 300 g školjk (dagnje, pokrovače ali meso iz školjk)
  • 300 g bele ribe (zobatec, morska žaba ali brancin)
  • gladka moka za povaljanje
  • 1 manjša čebula
  • 2 stroka česna
  • 1 žlica svežega sesekljanega peteršilja
  • 2 žlici paradižnikove mezge
  • 100 ml suhega belega vina
  • voda po potrebi
  • sveže olivno olje
  • sol in poper po okusu

Priprava rib in školjk

Vse ribe očistimo in hitro operemo pod hladno vodo. Jeguljo in morsko žabo narežemo na manjše kose. Školjke na kratko odpremo na sopari in vzamemo meso iz lupin. Sipo narežemo na kolobarje.

Oprane in odcejene kose rib povaljamo v moki.

Praženje na olju

Na svežem olivnem olju ribe na hitro popečemo. Uporabimo ločeno ponev, saj to olje ne bo šlo v brodet. Rib ne prepečemo. Zadostuje, da se rahlo zapečejo in zadržijo obliko.

Opečene odložimo na papirnato brisačo, da odteče odvečna maščoba.

Priprava osnove

V večjo kozico vlijemo sveže olivno olje. Na njem rahlo zarumenimo tanko narezano čebulo. Dodamo sesekljan česen in peteršilj, pomešamo in dodamo še paradižnikovo mezgo. Pazimo, da je ne uporabimo preveč – okus mora ostati pretežno ribji.

Po potrebi dolijemo malo vode in pustimo, da se omaka na hitro pokuha.

Kuhanje brodeta

V pripravljeno osnovo dodamo popečene ribe, sipe in školjčno meso. Ne mešamo z žlico, temveč kozico večkrat rahlo potresemo. Po nekaj minutah prilijemo vino. Solimo in po želji popramo.

Vse skupaj kuhamo še kratek čas, toliko da omaka postane gosta in povezana. Ne pretiravamo s kuhanjem, da ribe ne razpadejo.

Postrežba

Tradicionalno brodet postrežemo s polento. Lahko jo skuhamo mehko, da se lepo premeša z omako, ali pa jo oblikujemo v rezine in rahlo popečemo. V obeh primerih polenta zaokroži jed in ji doda rustikalni značaj.

Kako prepoznamo dober brodet?

Okus po česnu naj vodi celotno zgodbo

Brodet mora dišati po česnu. Čebula naj bo komaj zaznavna, paradižnik le v podpori. Pravi brodet se ne skriva za sladkimi okusi ali pretiranim kuhanjem. Je neposreden, a ne oster.

Prava gostota omake

Če je brodet preveč tekoč, polenta ne veže okusa. Če je pregost, je utrujen in dušeč. Najboljši brodet je rahlo tekoč, a z izrazito gosto teksturo, ki lepo oblije ribe in se veže s prilogo.

Paradižnik v ozadju

Ne uporabimo pelatov ali paradižnikove omake v preobilju. Dovolj je ena do dve žlici koncentrirane mezge, ki jo najprej segrejemo in šele nato zamešamo v osnovo. Preveč kisline pokvari celotno ravnotežje.

Različice brodeta po obalah Jadrana

Istrski brodet pogosto vsebuje krompir

V Istri brodet pogosto dopolnijo s krompirjem, narezanim na rezine. Ta vpije omako in jo rahlo zgosti. Takšna različica je bolj kmečka, a prav nič manj okusna. Pogosto jo pripravljajo v lončenih posodah.

Dalmatinska različica s škarpeno ali ugorjem

V Dalmaciji prisegajo na trše ribe, kot so škarpena, hlastač ali ugor. Te ribe dobro prenesejo počasno kuhanje in ostanejo čvrste. Vino v tej različici pogosto dodajo na začetku in ne na koncu.

Školjčni brodet kot samostojna jed

Bolj nežna različica je brodet izključno iz školjk, pogosto pokrovač. Ta se pripravi hitro, postreže brez polente in s kosom belega kruha. Okus je lažji, a izjemno izrazit, če so školjke sveže.

Zakaj brodet ostaja ponos sredozemskih kuhinj

Jed z zgodbo in dušo

Ni vsaka jed nosilka kulturne identitete. Brodet pa to je. Pripoveduje o skromnosti, modrosti ribičev, spoštovanju morja in skupnosti. Ob njem se ne govori o sestavinah, temveč o ribiških zgodbah, vremenu in spominih.

Popoln za skupno mizo

Brodet ni jed za individualno postrežbo. Skuhamo ga za vse, postavimo na sredo mize in zajemamo s skupne žlice. V tem je moč te jedi – združuje, ne ločuje.

Ideja za naslednji dan

Preostanek brodeta postane okusen riž

Če vam brodet ostane, ga lahko naslednji dan uporabite kot osnovo za riž. Na olju prepražite riž, dodajte brodet in počasi kuhajte, da tekočina izpari. Dobite nežno ribjo rižoto, ki jo lahko popestrite z limonino lupinico ali svežo baziliko.

Objava Tako pripravljen brodet vam bo razkril pravi okus Sredozemlja se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article