ARTICLE AD
Fige ne sodijo več le na mediteranske terase in vinogradske ograje. Zaradi milejših zim jih je vse več tudi na slovenskih vrtovih. Njihovi široki, lepo oblikovani listi dajejo senco, sadeži pa v poznem poletju postanejo prava nagrada – sočni, sladki in vsestransko uporabni. A če želite, da bo drevo uspešno raslo in redno obrodilo, ga je treba posaditi premišljeno in zanj tudi pravilno skrbeti.
Figa je stara kulturna rastlina – gojili so jo že 10.000 let pred našim štetjem. Danes je cenjena tako zaradi plodov kot zaradi svoje odpornosti in skromnih zahtev. A tudi ta “trpežna lepotica” potrebuje nekaj ključnih pogojev, da pokaže vse, kar zna.

Kdaj in kam posaditi figo
Sončna lega je odločilna za pridelek
Figa izvira iz Sredozemlja in obožuje toploto. Najraje ima južno ali jugozahodno lego, zaščiteno pred vetrom, kjer bo čez dan ujela čim več sonca. V hladnejših krajih jo posadite ob zid, ki bo čez dan akumuliral toploto in jo ponoči oddajal nazaj.
Če živite v območjih z močnimi zimami, izberite manjšo sorto in jo posadite v velik lonec – najbolje v leseno vinsko sodu ali velik glineni lonec – da jo boste lahko pred zmrzaljo prestavili v zaščiten prostor. V nasprotnem primeru jo sadite zgodaj spomladi, takoj po zadnji zmrzali.
Razdalja med sadikami naj bo vsaj 3 do 5 metrov. Korenine potrebujejo prostor in ne marajo tekmovanja za vodo ali hranila s stavbami ali cevmi.
Pravilno sajenje figovega drevesa
Dovolj komposta in vode ob začetku
Izkopljite luknjo, nekoliko širšo in globljo od koreninske grude. V luknjo dodajte kompost ali mešanico dobro uležanega hlevskega gnoja in zemlje. Če sadite drevo z golimi koreninami, jih pred sajenjem za nekaj ur namočite v vodo. Nato figo postavite v luknjo, jo prekrijte z zemljo in dobro zalijte.
V prvih tednih po sajenju figa potrebuje redno zalivanje, dokler se ne ukorenini. Kasneje je zelo odporna na sušo, vendar bo občasna globoka zalitev v poletnih mesecih pripomogla k bolj sladkim in sočnim plodovom.
Obrezovanje in gnojenje
Pomladno oblikovanje, poletno vzdrževanje
Obrezovanje fige ni zapleteno. Spomladi, dva tedna po zadnji zmrzali, odstranite odmrle in poškodovane veje ter oblikujte krošnjo. Poleti lahko dodatno krajšate izrastke, ki motijo prehajanje svetlobe. Nosite rokavice – mleček iz vej je lahko dražeč za kožo.
Gnojenje naj bo zmerno, a redno. Uporabite organsko gnojilo za sadno drevje ali gnojilo s počasnim sproščanjem hranil. Najboljši čas za gnojenje je pomlad – aprila in maja – v manjših odmerkih, da spodbudite rast in cvetenje.
Obiranje plodov – le mehke so zrele
Figa ne dozori, če jo utrgate prezgodaj
Za razliko od večine sadja fige ne dozorijo po obiranju. Zato jih obirajte šele, ko postanejo mehke na dotik in se rahlo upognejo na peclju. Pretrde fige ostanejo neokusne. Pravilno zrela figa je nežna in aromatična.
V toplejših predelih lahko figa rodi dvakrat – zgodaj poleti in nato še enkrat jeseni. Če fige ostajajo trde, je najverjetneje kriva senca. Drevo morda ne dobi dovolj sonca, da bi sprožilo tvorbo sladkorjev.
Težave in bolezni: kako jih prepoznati in ukrepati
Glivične bolezni in škodljivci so redki, a mogoči
Med najpogostejšimi težavami je rja, ki se kaže kot rumenorjave pike na listih. Okužene liste odstranite in uničite, tla pa posujte z diatomejsko zemljo.
Blag vlažen poletni veter lahko prinese tudi plesen. Pomaga redno zračenje krošnje in izogibanje škropljenju po listih.
Med škodljivci izstopajo pršice – drobne pike na spodnji strani listov. Ob manjšem napadu jih odstranite z močnim curkom vode. Pri večjih izbruhih uporabite naravni insekticid ali milnico.
Posebna pozornost velja virusu mozaika fige, ki povzroča razbarvana področja na listih. Vzrok so pogosto pršice. V tem primeru je smiselno večje pomlajevalno obrezovanje.
Razmnoževanje fige iz potaknjencev
Enostaven način za nove sadike
V zimskem času, ko drevo miruje, odrežite mlad poganjek debeline svinčnika, dolg približno 20 cm. Odrežite ga pod kotom 45°, pomočite v sredstvo za ukoreninjanje in zasadite v lonec s kompostom. Postavite na svetlo mesto in redno zalivajte. Ko se razvijejo korenine, mlado figo presadite v večji lonec ali na prosto.
Figa je glavna na vrtu
Drevo, ki daje senco, sadeže in značaj
Figa ni le uporabna – je tudi lepa. Njeni veliki listi ustvarjajo senco in občutek tropske oaze. Manjše sorte se lepo podajo na terase in ob letne kuhinje. V večjih vrtovih pa postane graciozna dominanta.
Če ji zagotovite dovolj prostora in topline, bo figa postala več kot le sadno drevo. Postala bo drevo z zgodbo, ki vam vsako leto znova ponudi plodove potrpežljivosti.
Objava Tako boste poskrbeli, da bo vaša figa uspevala in obrodila se je pojavila na Vse za moj dan.