ARTICLE AD
Poletje, žar, riba. Scena, ki jo poznajo vsi, ki so vsaj enkrat počitnikovali ob morju. In k pečeni oradi ali brancinu na žaru sodi še nekaj: mehka in dišeča blitva s krompirjem. Ta preprosta dalmatinska priloga se pogosto znajde na krožniku povsem naravno, brez recepta in brez veliko razmisleka. A kljub temu, da gre za zelo preprosto jed, rezultat pogosto razočara. Krompir je lahko razkuhan ali premalo začinjen, blitva pa vodena, grenka ali nenavadno gumijasta. Za to, da bo ta skromna zelenjavna priloga res podpirala ribe z žara, mora biti pripravljena s pozornostjo in spoštovanjem do sestavin, ki jih ni veliko, a se morajo ujeti popolno.

Blitva s krompirjem je poletna klasika, ki jo večina pripravlja napačno
Blitva s krompirjem je v resnici veliko več kot le nekaj zelenja in gomoljev. Je del sredozemske kulture prehranjevanja, ki poudarja sezonskost, teksturo in pravo mero olja ter česna. Ni dovolj, da blitvo zgolj skuhaš – moraš jo pravilno obdelati. In krompir ne sme razpasti, hkrati pa mora vpiti arome. Vse to so drobnosti, ki naredijo razliko med mehkim zelenim kupčkom na robu krožnika in prilogo, ki se z ribo ujame kot pesem s harmoniko.
Prava sorta krompirja in sveža blitva narekujeta potek priprave
Uspeh blitve s krompirjem se ne začne v kuhinji, temveč že prej – pri izbiri sestavin. Za najboljšo teksturo je ključno, da izberete krompir, ki se ne razkuha prehitro, a ni pretrd. Najbolje se obnesejo sorte, kot so spunta, kifeljčar ali desiree, ki imajo čvrsto sredico, a vseeno dopuščajo rahel razpad ob robovih. Krompir mora biti brez poškodb, brez zelenih madežev in, kar je pogosto spregledano, enako velik, da se bo enakomerno skuhal.
Blitva naj bo sveža, z napetimi listi in živahno zeleno barvo. Najboljša je tista, ki še ima rosne liste, kar pomeni, da ni bila dolgo skladiščena. Debele peclje ločimo od listov, saj jih moramo kuhati nekaj minut dlje. Če imate dostop do domače ali ekološke blitve, ste že zmagali – razlika v okusu je očitna že pri prvem zalogaju.
Kuhanje brez pretiravanja? Krompir naj ne razpade, blitva naj ne oksidira
Ločeno kuhanje je nujno
Večina napak se zgodi pri kuhanju. Največkrat se blitva in krompir kuhata skupaj, kar povzroči, da je krompir preveč mehak, listi blitve pa preveč razkuhani. Pravilno zaporedje je drugačno. Najprej v osoljeni vodi skuhamo krompir narezan na srednje velike kose, da se skuha ravno toliko, da ga vilica prebode brez odpora. Nato ga odcedimo in pustimo v pokriti posodi, da ostane topel.
V drugi posodi blanširamo blitvine peclje in šele nato dodamo liste, ki potrebujejo največ dvakrat dve minuti. Če blitvo kuhamo predolgo, izgubi barvo, vonj in hrustljavost. Po kuhanju jo hitro odcedimo in, če je mogoče, prelijemo z ledeno vodo za nekaj sekund, da ohrani barvo. Ta trik je vreden zlata, če želite, da bo jed na krožniku videti privlačna in ne kot ostanek včerajšnje večerje.
Česen in olje – to ni samo preliv, to je duša jedi
Kako pripraviti mešanico, ki bo povezala vse elemente
Marsikdo česen zgolj zmeša z oljem in prelije po zelenjavi. To je hitro, a daleč od najboljšega rezultata. Pravi okus dosežemo, če česen počasi segrejemo v oljčnem olju, da postekleni, a ne porjavi. Tako postane aromatičen in blag. Takšna osnova ima globlji okus, ki ne preglasi blitve, temveč jo zaokroži.
Če želite nekoliko bolj kmečko različico, lahko dodate tudi drobno sesekljan peteršilj, ki ga zmešate z oljem in česnom proti koncu. Ta različica je pogosta v notranjosti Dalmacije, kjer blitvo s krompirjem pogosto postrežejo ob mesu ali celo s pečenko. Ne pozabite soliti šele na koncu, saj prehitro soljenje povzroči razpad krompirja. Za svežino dodajte nekaj kapljic limoninega soka, a šele tik pred serviranjem.

Postrežba, ki bo očarala? Naj bo topla, ne prevroča
Blitva s krompirjem ni solata, a tudi ne priloga, ki bi jo postregli vrelo. Najboljši trenutek je, ko se nekoliko ohladi – takrat se arome zlijejo, tekstura pa postane svilnata. Če jed počiva pet do deset minut po pripravi, se česen razporedi, olje vpije in krompir zmehča brez razpada.
Zlata sredina temperature
Postrežba v plitvi skledi je vizualno privlačna, a najprej vedno dodajte kanček olja na dno – tako preprečite, da bi se sestavine prijele. Ribe z žara položite ob prilogo ali čez njo, saj bo olje iz blitve dodalo ribam dodatno plast okusa. Če vam je ostalo nekaj tekočine od kuhanja krompirja, jo lahko zmešate z oljem in uporabite kot naravno emulzijo za zadnje prelivanje. Tako bo jed dobila profesionalni zaključek.
Objava Tako boste naredili najboljšo prilogo pravkar pečenim ribam z žara se je pojavila na Vse za moj dan.