ARTICLE AD
Svetovni dan zavedanja o avtizmu, ki ga obeležujemo 2. aprila, ostaja pomemben saj vsako leto opozarja na pomen razumevanja avtizma in na podporo osebam z avtizmom ter njihovim družinam. Kljub napredku na mnogih področjih ostajajo številni izzivi, povezani z dostopom do ustreznih storitev, vključevanjem v šole in delovno okolje ter zagotavljanjem kakovostnega življenja.
Po ocenah živi v Evropski uniji približno sedem milijonov oseb z avtizmom. Evropska kampanja »Nismo nevidni!«, ki jo vodi organizacija Autism Europe, poudarja potrebo po večji prepoznavnosti in vključevanju oseb z avtizmom v družbo. Po podatkih je v Evropi zaposlenih le okoli 20 % oseb z avtizmom, kar kaže na potrebo po dodatni podpori pri vključevanju na trg dela.
Na globalni ravni Organizacija združenih narodov letos izpostavlja moto »Upoštevanje«, s čimer opozarja na pomen priznavanja in vključevanja oseb z avtizmom v vse vidike družbenega življenja.
Kaj je avtizem?
Avtizem je nevrološko razvojna motnja, ki vpliva na socialno komunikacijo, interakcijo ter vedenjske vzorce. Pojavlja se pri več kot 1 % populacije, njegova pogostost pa narašča. Spekter avtizma je širok. Zgodnja diagnoza in ustrezna obravnava sta ključni za boljšo prilagoditev in samostojnost v življenju. Avtizem ostaja prisoten skozi celotno življenje, kar pomeni, da osebe z avtizmom potrebujejo dolgoročno podporo pri izobraževanju, zaposlovanju in samostojnem življenju.
Na ta dan z namenom ozaveščanja potekajo različni dogodki, namenjeni spodbujanju boljšega razumevanja avtizma, s ciljem, da bi se osebam z avtizmom zagotovila čim boljša podpora in vključitev v družbo.
Vir: Zveza za avtizem Slovenije
The post Svetovni dan zavedanja o avtizmu appeared first on domžalec.si.