ARTICLE AD
Druga sobota v maju je svetovni dan pravične trgovine. Namenjen je dogodkom za osveščanje o pomenu in prednostih poslovnega modela pravične trgovine, katerega cilj je doseči večjo enakost v mednarodni trgovini. V Sloveniji so sicer lani zaprli edino fizično trgovino, ki je prodajala izključno izdelke pravične trgovine.
Drugo soboto v maju je Svetovna organizacija za pravično trgovino (WFTO) za svetovni dan pravične trgovine razglasila leta 2002, sama načela pravične trgovine pa so še nekoliko starejša. WFTO tako od konca 80. let minulega stoletja bdi nad spoštovanjem desetih načel, ki jih morajo organizacije pravične trgovine spoštovati pri svojem vsakodnevnem delu.
Ta načela so vzpostavljanje možnosti za nepriviligirane proizvajalce oz. ponudnike blaga; transparentnost, poštenost in preglednost finančnega poslovanja; razvijanje poštenih, trajnih in dolgoročnih trgovinskih partnerstev; skrb za razvijanje znanj proizvajalcev in vzpostavljanje možnosti za trgovanje z izdelki ter promocija pravične trgovine z obveščanjem, od kod prihajajo izdelki.
Med deseterico načel so še plačilo poštene cene ponudnikom, ki se določi prek dialoga in krije stroške proizvodnje ter primerno in enakopravno plačilo za delo; skrb za enakopravnost spolov; zagotavljanje varnih in zdravih delovnih pogojev; boj proti otroškemu delu ter zagotavljanje skrbi za okolje pri izdelavi in prevozu blaga.
Letošnji svetovni dan pravične trgovine poteka pod sloganom Bodi glas #poslovnerevolucije. Lani je namreč WFTO zagnala globalno kampanjo s pozivom k aktivnemu udejstvovanju za preobrazbo svetovnega gospodarskega sistema v dobro ljudi in zdravja planeta. WFTO tako poziva k akciji, s katero bi pokazali, da je pravična trgovina resnični poslovni model prihodnosti v mednarodnih ekonomskih odnosih.
Zaznamovanje svetovnega dneva pravične trgovine letos nastopa v času, ko predvsem administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa uvaja drugačne vrste sprememb v svetovni trgovini. Sistem globalne trgovine, ki temelji na pravilih, nad katerimi bdi Svetovna trgovinska organizacije, želi namreč preoblikovati v sistem, ki temelji na geopolitični moči posameznih velikih gospodarstev in na dvostranskih dogovorih. To vodi v neke vrste deglobalizacijo in oblikovanje močnih trgovinskih blokov.
V Sloveniji je medtem lani po skoraj 20 letih delovanja v Ljubljani zaprla vrata edina fizična trgovina, izključno namenjena prodaji izdelkov po načelih pravične trgovine. Obisk v teh letih se je v prodajalni 3Muhe namreč preveč zmanjšal, da bi lahko Zavod za pravično trgovino 3Muhe, ki je upravljal trgovino, pokrival stroške. Po pandemiji covida-19 so imeli tudi vse večje težave pri pridobivanju prostovoljcev, delovanje trgovine pa so med drugim oteževale tudi pokoronske spremembe nakupovalnih navad.
So pa izdelki s certifikatom še vedno na voljo v spletni prodajalni in v nekaterih fizičnih trgovinah po državi, Zavod za pravično trgovino 3Muhe pa še naprej skrbi tudi za veleprodajo. Izobraževalne, ozaveščevalne in promocijske aktivnosti na področju pravične trgovine pa poleg omenjenega zavoda v Sloveniji izvajajo še organizacije Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj, Društvo Humanitas – Center za globalno učenje in sodelovanje ter Focus, društvo za sonaraven razvoj.