ARTICLE AD
Strožji nadzor v gozdovih: Gozdarji bodo tehtali gobe in čemaž
Slovenski gozdovi, ki pokrivajo več kot polovico državnega ozemlja, so med najbogatejšimi v Evropi, a so vse pogosteje pod pritiskom neprimernega ravnanja obiskovalcev. NeDeljski poroča, da se v Istri in na Krasu vse pogosteje pritožujejo nad rekreativnimi nabiralci, ki v iskanju divjih špargljev vdirajo na zasebne gozdne parcele. Podobno v Brkinih krajani opozarjajo na gobarje, ki parkirajo svoja vozila vsevprek in z vrečami polnimi gob zapuščajo gozdove. V Trnovskem gozdu je zasebnik zaradi »nedeljskih izletnikov« ostal brez pridelka kostanjev, ki jih je gojil na svoji označeni parceli. Na družbenih omrežjih se posamezniki celo hvalijo z desetinami kilogramov nabranih gob ali tekmujejo, kdo je nabral več, kar kaže na pomanjkanje osnovnega gozdnega bontona.
V Sloveniji sicer velja pravilo, da lahko posameznik za lastne potrebe dnevno nabere največ dva kilograma gob, kostanja, borovnic, malin, robidnic, gozdnih jagod, brusnic ali mahov ter največ kilogram čemaža. Kljub temu mnogi teh omejitev ne spoštujejo, kar je spodbudilo Zavod za gozdove Slovenije k okrepitvi nadzora in predlaganju sprememb zakonodaje.
Gozdarji z večjimi pooblastili
Zavod za gozdove Slovenije je že od leta 2022, ko se je zaradi pandemije covida povečal naval obiskovalcev v gozdove, okrepil nadzor. »Lani smo opravili več kot 18.000 ur nadzora, od tega več kot 3000 ur zunaj delovnega časa, ob vikendih, ko je največji naval. Naša naloga je predvsem ozaveščati obiskovalce, da v gozdovih ni vse dovoljeno. Ob hujših kršitvah pa predlagamo uvedbo prekrškovnega postopka na pristojne inšpekcije,« navaja Gregor Danev, direktor Zavoda za gozdove, navaja NeDeljski.