Stranka Vesna: Energetska varnost ne sme biti politični eksperiment

6 days ago 6
ARTICLE AD BOX

V Vesni – zeleni stranki so zaskrbljeni zaradi vladnega nasprotovanja novemu načinu obračunavanja omrežnine. V zunajparlamentarni stranki menijo, da vlada ne le zavira, temveč tudi spodkopava prizadevanja za dolgoročno vzdržen in pravičen energetski sistem, ter da moramo namesto vračanja k starim vzorcem krepiti nove rešitve.

Tarifni sistem, ki uvaja nov način obračunavanja omrežnine, je bil po mnenju stranke prvi poskus spremembe paradigme – da mora proizvodnja elektrike slediti rabi in da je treba bolje izkoristiti potencial za spreminjanje vedenjskih vzorcev pri učinkoviti rabi energije. Kot pravijo, je razumljivo, da to zahteva prilagoditve in povzroči nekatere nevšečnosti, a gre za nujen ukrep.

“Nove tarife se prvič lotevajo nepoštenih prednosti, ki jih imajo energetsko intenzivna podjetja, kot so železarne in cementarne. Prav to je razlog za pritiske Gospodarske zbornice Slovenije, ki lobira za interese podjetij, kot je Sij. Pravično je, da večji uporabniki, ki intenzivneje obremenjujejo omrežje, za to tudi plačajo več,” so v stranki zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Po njihovem mnenju se tako spodbuja odgovorno ravnanje z energijo ter podpira razvoj učinkovitejšega in trajnostnega omrežja. “Namesto vračanja k starim vzorcem moramo krepiti nove rešitve, ki spodbujajo pravičnejšo rabo energije in podpirajo trajnostni razvoj,” so poudarili.

Sopredsednik Vesne Uroš Macerl je v imenu stranke vlado pozval, naj na poti do slovenske energetske samooskrbe ne podleže lobističnim pritiskom in političnemu oportunizmu. “Odločitve o energetski prihodnosti ne smejo biti odvisne od trenutne javne podpore, temveč od zavezanosti k trajnostnemu in pravičnemu razvoju za vse. Ne igrajmo se z energetsko varnostjo – gradimo moderno, decentralizirano in pravično omrežje,” meni.

Da vlada nima jasne strategije, kako Slovenijo pripeljati do energetske varnosti, meni tudi sopredsednica Vesne Urša Zgojznik. “Igranje z omrežninami ta hip pomeni korak nazaj za pravičnejši energetski sistem, ki mora v prvi vrsti služiti ljudem,” je prepričana.

Slovensko elektroenergetsko omrežje po mnenju stranke potrebuje boljše upravljanje in strateške okrepitve. “Z ustrezno uporabo baterij v bližini sončnih elektrarn in tehnologij za optimizacijo porabe bodo potrebne bistveno manjše investicije v širitev omrežja. Omrežnina je ključna za vzdrževanje in razvoj omrežja, ki bo omogočilo učinkovito decentralizacijo in prehod na obnovljive vire energije,” so zapisali.

V stranki menijo še, da energetske revščine ne bo rešilo ukinjanje omrežnine ter da je treba namesto kratkoročnih ukrepov, kot je znižanje ali ukinitev omrežnine, naslavljati temeljne težave. Te so po njihovih navedbah znižanje stroškov elektrike za gospodinjstva in mala podjetja, zagotavljanje pravičnih cen za velike uporabnike, pospešitev dostopnost sončnih elektrarn, izboljšanje rabe biomase, vetra in geotermalne energije ter vlaganje v tehnologije, kot so baterije in vodik.

Read Entire Article