ARTICLE AD
V kampanji pred referendumom k oddaji glasu proti zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti pozivajo tudi v zunajparlamentarni stranki Fokus. Ob tem poudarjajo, da ne zagovarjajo “populističnega napada na umetnike”, pač pa zahtevajo pošten in pravičen pokojninski sistem, ne pa parcialnih privilegijev.
V januarja ustanovljeni stranki Fokus nasprotujejo uveljavitvi zakona, ker verjamejo, da ta kljub navidezni dobronamernosti v sedanji obliki ne rešuje ključnih problemov pokojninskega sistema, ustvarja nove nejasnosti in potencialno neupravičene privilegije.
“Zakon je selektiven, netransparenten in socialno krivičen v času, ko bi morali najprej poskrbeti za najranljivejše upokojence. Zakon ustvarja neutemeljene izjeme, ki niso vezane na realne prispevke posameznika, temveč na politične odločitve oziroma odločitve skupine ljudi – komisije na ministrstvu za kulturo. S tem se spodkopava temeljno načelo enakosti v pokojninskem sistemu,” so besede predsednika stranke Marka Lotriča navedli v sporočilu za javnost.
Zatrjujejo, da ne nasprotujejo priznavanju umetniških dosežkov ali dostojnemu življenju kulturnikov, pač pa se zavzemajo za pošteno in pravično pokojninsko politiko. Zato predlagajo prenovo pokojninske zakonodaje, ki bo upoštevala tudi neurejene poklicne statuse samozaposlenih v kulturi, posebne poklicne dodatke ali subvencije znotraj obstoječega pokojninskega sistema ter reformo socialnih in pokojninskih zavarovanj.
Referendum o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja. Na njem bodo volivci odločali, ali so za uveljavitev zakona, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje in postopek za njegovo priznanje. Referendum je zahtevala SDS s podporo več kot 40.000 volivcev. Zakonu nasprotuje tudi NSi, podpira pa ga vladna koalicija. Za uspešnost referenduma mora proti zakonu glasovati večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev.