Štirje znaki, da vaše telo prejema preveč sladkorja – in kako se tega zavedati pravočasno

5 hours ago 10
ARTICLE AD

V trgovini so police polne vabljivih izdelkov, ki jih vsakodnevno jemljemo s polic skoraj brez pomisleka. Jogurti z okusom, žitne ploščice, sadni sokovi, celo kruh – vse to so izdelki, ki lahko vsebujejo več sladkorja, kot si priznamo. A sladkor ni zgolj vprašanje kalorij ali prehranske izbire. Je snov, ki vpliva na razpoloženje, energijo, delovanje hormonov in zdravje črevesja. Preveč sladkorja se pogosto prikrade v prehrano tiho, njegovi učinki pa se pokažejo šele pozneje – najprej blago, nato vse izraziteje.

O tem, kako prepoznati, da morda vnos sladkorja presega zdravo mero, govorijo strokovnjaki, ki poudarjajo, da so nekateri znaki tako vsakdanji, da jih zlahka spregledamo. Prav zato je pomembno, da nanje postanemo bolj pozorni – ne zaradi prestrašenosti, temveč zaradi želje po boljšem počutju.

PostenjePostenje 16:8

1. Nenehna lakota in neustavljiva želja po prigrizkih

Hiter zajtrk, malo sladkega kosmiča, kavica s sladkorjem, nato dopoldanski prigrizek. Ure minevajo, a občutek sitosti ne traja dolgo. To je eden najpogostejših znakov, da sladkor morda kroji našo prehrano bolj, kot si želimo priznati.

Sladkor namreč telesu ne daje dolgotrajnega občutka sitosti. Povzroči hiter dvig glukoze v krvi, a ta učinek hitro izgine. Sledi padec energije in s tem nova želja po sladkem. Tako telo vstopi v začaran krog, kjer se apetit povečuje, občutek pravega zadovoljstva pa nikakor ne pride.

»Sladkor moti naravno delovanje hormona leptina, ki uravnava občutek sitosti. To pomeni, da kljub kaloričnemu vnosu telo ne dobi signala, da je dovolj,« pojasnjuje ameriški zdravnik dr. William W. Li. In prav ta disbalans vodi do postopnega povečanja telesne teže, predvsem na predelih, kjer ga najmanj želimo – trebuhu in bokih.

2. Nihanja razpoloženja in občutki notranje napetosti

Sladkor ima neposreden vpliv na delovanje možganov. Po njegovem zaužitju se raven energije za kratek čas dvigne, s tem pa se lahko izboljša tudi razpoloženje. Toda ta učinek ne traja dolgo.

Možgani potrebujejo stabilen dotok glukoze, ne nenadne sunke. Po kratkotrajni evforiji lahko sledi nenaden padec razpoloženja, razdražljivost in celo anksioznost.

»Naš živčni sistem je občutljiv na spremembe v ravni sladkorja v krvi. Nenadne oscilacije lahko povzročijo notranjo napetost in spremembe vedenja, ki jih pogosto pripišemo stresu, a so lahko posledica prehrane,« opozarja dr. Li.

Če se počutite nemirno brez jasnega razloga ali se vas malenkosti prehitro dotaknejo, je vredno preveriti tudi prehranske navade.

Slab spanecSlab spanec

3. Pogosta utrujenost, tudi po dovolj dolgem spancu

Zjutraj se zbudite, a že po nekaj urah bi najraje zadremali. Popoldne vam zmanjkuje moči, koncentracija pada, zvečer pa ste izčrpani – kljub temu, da ste spali osem ur. Takšno utrujenost mnogi pripisujejo stresu ali staranju, a pogosto se skriva v tem, kar jemo.

Sladkor hitro dvigne energijo, a nato povzroči nenaden padec. Telo se odzove z izločanjem inzulina, ki prehitro zniža raven sladkorja v krvi. Rezultat je utrujenost, brezvoljnost in pomanjkanje zagona.

»Če telo deluje kot na toboganu energije, išče rešitve. In najlažje dostopna rešitev je nova doza sladkorja, kar le še poglablja težavo,« pravi dietetičarka Keri Stoner-Davis. Dolgoročna rešitev je umik iz tega vzorca in vnos hrane, ki stabilizira energijo – beljakovine, zdrave maščobe in vlaknine.

4. Težave s kožo in prebavo

Pogosto pojavljanje mozoljev, nečista koža, celo v odrasli dobi, je lahko odsev notranjega neravnovesja. Še posebej sladkor vpliva na hormonsko sliko in lahko sproži vnetne procese, ki se pokažejo na koži. Podobno velja za prebavo – napihnjenost, pogosti vetrovi ali nepojasnjene težave so pogosto posledica motene črevesne mikrobiote, ki jo sladkor poruši.

Mikrobiom je občutljiv sistem, ki potrebuje prehrano z veliko vlaknin in prebiotikov. Preveč sladkorja pa hrani “napačne” bakterije, ki povzročajo več škode kot koristi.

Vrnitev k ravnovesju je preprostejša, kot se zdi

Zmanjševanje vnosa sladkorja ne pomeni popolne prepovedi. Gre za zavedanje, kje se sladkor skriva in kako vpliva na telo. Branje deklaracij, priprava obrokov doma in zamenjava gaziranih pijač z vodo ali nesladkanim čajem so majhni koraki, ki lahko prinesejo velike spremembe.

Telo pogosto potrebuje le nekaj tednov, da se razbremeni presežnega sladkorja. Nato sledi opazno izboljšanje – več energije, boljše razpoloženje, urejena prebava in jasnejša koža. In kar je najlepše – občutek, da znova obvladujemo svoje telo.

Objava Štirje znaki, da vaše telo prejema preveč sladkorja – in kako se tega zavedati pravočasno se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article