ARTICLE AD
Sivka je s svojim omamnim vonjem že v antičnih časih osvojila domove in kuhinje. Cenjena je zaradi zdravilnih lastnosti, prijetnega odišavljanja prostorov in kot naraven način za odganjanje moljev.
Okras, zdravilna rastlina in odganjalka moljev
Sivka (Lavandula) je zimzelena polgrmasta rastlina, ki raste v južni Evropi in severni Afriki. Je svetloljubna rastlina. Zdravilni so predvsem cvetovi, listi in cvetoča zel, bogata z eteričnim oljem, smolo in drugimi učinkovinami.
Vsestranska dišeča rastlina
Sivka je blago pomirjevalo pri vznemirjenosti, izčrpanosti in nespečnosti, pomaga pa tudi pri prebavnih motnjah živčnega izvora. V ljudskem zdravilstvu spodbuja tek, ureja prebavo, blaži krče in odpravlja napenjanje. Dišeče kopeli izboljšajo prekrvitev in blažijo težave v meni. Eterično olje se uporablja v mazilih proti revmi, kožnim boleznim s srbenjem in za ustno higieno.
V fitomedicini je sestavina pomirjevalnih čajev in pripravkov za zdravljenje manjših ran ter opeklin. Sivkine vrečke odišavijo prostor, razkužijo perilo in odganjajo mrčes, vključno z molji. Uporablja se tudi za okras, kot so suhi šopki in potpuriji.

Gojenje sivke na domačem vrtu ali v lončku
Navadna sivka (Lavandula officinalis) ima značilen, zapeljiv vonj in cveti običajno julija in avgusta. Uspeva v sončnih legah in potrebuje zemljo, bogato z minerali in dušikom. Podobne lastnosti imata tudi širokolistna sivka (L. spica) in lavandin (L. x intermedia).
Uporaba sivke v našem domu
Sivka je nepogrešljiva za odišavljanje doma in odganjanje moljev. Uporabna je tudi v domači zeliščni lekarni in za izdelavo lepotnih pripravkov. Masažno olje iz sivke, ki ga lahko preprosto pripravite sami, pomaga pri preprečevanju pretegnitev in bolečin v mišicah po treningu.
Zdravljenje težav s sivko
Sivka je znana po svojih pomirjevalnih učinkih, ki jih doseže z uživanjem čajev, poparkov ali z aromaterapijo. Pomaga pri živčni napetosti, kašlju, nespečnosti in prebavnih težavah živčnega izvora. Izvlečki se uporabljajo kot razkužilo za kožne okužbe, pike žuželk in manjše rane.
Priprava sivkinega poparka: 6 g cvetov prelijte z 2 dcl vrele vode in pustite stati 10 minut. Pri živčnih težavah popijte tri skodelice dnevno, pri nespečnosti 3 dcl eno uro pred spanjem. Nosečnicam in doječim materam se notranja uporaba odsvetuje.
Izvleček iz sivke za zunanjo uporabo (razkuževanje ran) pripravite tako, da 100 g cvetov namočite v 6 dcl alkohola, segretega na 30 stopinj, in pustite stati dva tedna.
Sivka v kopalnici in dekorativni šopki
V kopalnici sivka pride prav za pomirjujoče kopeli in boj proti aknam (pripravek iz cvetov sivke, arnike in jabolčnega kisa). Iz sveže sivke lahko ustvarite dekorativne šopke, ki dolgoročno odišavijo prostor in ne izgubijo lepote, tudi ko se posušijo.

Sivka za odganjanje moljev
Sivkini cvetovi v mošnjičkih ali blazinicah, ki jih položite med oblačila v omaro, učinkovito odišavijo oblačila in jih zaščitijo pred molji, komarji in drugim mrčesom. Mošnjičke lahko izdelate iz recikliranega blaga.
Eterično olje sivke in čaj
Glavni sestavini eteričnega olja sivke sta linalilacetat in linalool. Olje deluje kot naravni antibiotik, antiseptik, antidepresiv in pomirjevalo. Spodbuja celjenje ran, uravnava prebavo, pomirja krče, krepi srce in pomaga pri številnih stanjih, kot so migrene, nespečnost, kožne bolezni in respiratorne težave. Širokolistna sivka in lavandin vsebujeta več eteričnega olja.
Čaj iz sivke deluje blago pomirjujoče, spodbuja tek, ureja prebavo in pomaga pri nespečnosti.
Protistresna kopel in previdnost
Dišeče sivkine kopeli so protistresne, izboljšajo prekrvavitev in blažijo težave v menopavzi ter pri nevrovegetativnih distonijah.
Pomembno: Pri uporabi eteričnega olja bodite previdni zaradi možne alergijske reakcije in preobčutljivosti kože na svetlobo pri prekomerni uporabi. Nosečnice in doječe matere naj se izogibajo notranji uporabi sivke.

Rast in nega sivke
Kdaj se pobira in cveti sivka?
Sivko pobirajte sredi poletja (konec junija do začetka avgusta), ko so cvetovi najbolj polni eteričnih olj, najbolje zgodaj zjutraj. Cveti od junija do avgusta; francoske sorte prej kot angleške. Obrezovanje odcvetelih cvetov spodbuja daljše cvetenje.
Kako prezimi in zakaj se suši?
Sivka je trdoživa, a potrebuje zaščito pred mrazom v hladnejših podnebjih (pokrijte jo s tkanino, slamo) in zmerno zalivanje pozimi. V loncih jo lahko prestavite v zavetje. Sušenje sivke je pogosto posledica prekomernega ali premalo zalivanja, premalo sonca, pomanjkanja obrezovanja ali bolezni/škodljivcev. S pravilno nego bo sivka uspevala in razveseljevala s svojo lepoto in koristmi.
Napisal: K. J.
Vir: Facebook – Lepote Dolenjske, bodieko.si
The post Ste vedeli? Sivka je več kot le lep vonj – je ključ do boljšega počutja first appeared on NaDlani.si.