ARTICLE AD
Zemlja se je v zadnjih dneh prebudila pod Dolenjsko in Štajersko. Dva šibka potresa, ki ju je zabeležila Agencija RS za okolje (ARSO), sta kljub nizki moči marsikoga v bližini epicentrov presenetila. Sledili so tudi številni drugi, manjši sunki po vsej Sloveniji, katerih podrobnosti zdaj razkrivamo, hkrati pa pojasnjujemo, zakaj nekateri tresenje občutijo, drugi pa ne.
Potres pri Šmarjeških Toplicah
V nedeljo, 29. junija 2025, ob 14:59, je tla stresel potres z nadžariščem le 2 km severozahodno od Šmarjeških Toplic. Ta šibek sunek, z magnitudo 1,1, je izviral iz majhne globine, le 4 km pod površjem. Njegova največja intenziteta v Sloveniji je bila ocenjena na IV. stopnjo po evropski makroseizmični lestvici (EMS-98). Občutilo ga je 70 ljudi.

Šibek sunek tudi pri Šmarju pri Jelšah
Le dan pozneje, včeraj, 30. junija 2025, ob 19:08, so seizmografi zabeležili še en šibek potres. Njegovo nadžarišče je bilo 1 km jugovzhodno od Šmarja pri Jelšah. Ta sunek z magnitudo 1,2 je izviral iz precej večje globine, natančneje 16 km. Ker največja intenziteta za ta potres še ni določena, podatki zanj še čakajo na uradno potrditev seizmologa.

Zakaj nekateri potres čutijo, drugi pa ne?
Se sprašujete, zakaj potresa niste občutili, medtem ko so ga drugi? Odgovor se skriva v več dejavnikih. Ključna je moč potresa (magnituda), globina njegovega žarišča in lokalne geološke razmere. Pri šibkih potresih, kot sta bila ta dva (magnituda okoli 1), je zaznavnost zelo odvisna od posameznika. Bolj verjetno jih boste občutili, če ste bili v mirovanju ali v tihem okolju, saj se valovanje zazna kot zelo rahlo zibanje. Kdor je bil v gibanju ali hrupnem okolju, ga pogosto sploh ne opazi.
Pomembno je razumeti tudi razliko med magnitudo in intenziteto potresa. Medtem ko magnituda meri sproščeno energijo, intenziteta pove, kako močno so ljudje potres občutili in kakšne učinke je imel na zgradbe. Meri se po evropski makroseizmični lestvici (EMS-98). Slovenska seizmološka mreža, ki uporablja izjemno občutljive merilnike, zazna tudi te najšibkejše potrese z visoko natančnostjo. Ta natančnost je ključna za stalno spremljanje seizmičnega dogajanja, kar nam omogoča globlji vpogled v delovanje Zemlje pod našimi nogami.
Niz manjših potresov po Sloveniji
Dva omenjena potresa nista osamljen pojav. V zadnjih dneh je ARSO zabeležil celo vrsto drugih, manjših tresenj po vsej Sloveniji. Ta neprestana seizmična aktivnost je opomin, da živimo v geološko mladi in aktivni pokrajini Alp. Da bi razumeli širši kontekst, si poglejmo še nekaj zadnjih zabeleženih dogodkov iz preteklih dni:
- 29. junij 2025, ob 16:13: Potres z magnitudo 0,5, 2 km južno od Cerknice na Gorenjskem.
- 29. junij 2025, ob 15:12: Majhen sunek z magnitudo 0,1, neposredno jugovzhodno od Šmarjeških Toplic.
- 29. junij 2025, ob 13:03: Potres z magnitudo 1,1, 10 km jugovzhodno od Dolenjskih Toplic.
Ti mikropotresi so del naravnega procesa, ki sprošča napetosti v zemeljski skorji. Čeprav so neopazni za večino, imajo pomembno vlogo: preprečujejo kopičenje prevelikih napetosti, ki bi sicer lahko vodile v močnejše potrese. Gre za naraven mehanizem, ki se dogaja nenehno, a le redko pritegne javno pozornost.

Kako ravnati ob močnejšem potresu?
Čeprav so zadnji potresi šibki, je ključnega pomena, da se zavedamo: živimo na potresno aktivnem območju. To pomeni, da je pripravljenost na močnejši potres nujna. Kaj torej storiti, kadar se tla začnejo močneje tresti? Predstavljamo vam ključne varnostne smernice:
- Ostanite mirni: Panika je najslabši svetovalec. Poskusite se umiriti in razumno ukrepati.
- Poiščite zatočišče: Takoj se umaknite stran od oken, steklenih površin, luči, pohištva in vseh predmetov, ki bi lahko padli. Najbolj varno je, da se skrijete pod trdno mizo, posteljo ali se zatečete ob nosilno steno. Kadar ste zunaj, se umaknite na odprt prostor, daleč od zgradb, dreves in električnih vodov.
- Po končanem tresenju: Previdno preverite morebitne poškodbe na plinovodih, električnih napeljavah in vodovodu. V primeru suma na uhajanje plina ali poškodbe električne napeljave takoj zaprite glavne ventile in izklopite elektriko.
- Izogibajte se dvigalom: Nikoli ne uporabljajte dvigala med potresom ali takoj po njem, saj lahko obstanete ujeti. Uporabite stopnice.
- Spremljajte obvestila: Pozorno spremljajte navodila in obvestila civilne zaščite ter drugih pristojnih organov prek radia, televizije ali spletnih platform.
Pripravljenost in znanje lahko rešita življenja. Redno preverjajte tudi stanje vaše nepremičnine, saj ustrezna protipotresna gradnja in vzdrževanje bistveno prispevata k varnosti.

Slovenija pod stalno lupo seizmologov
Slovenska seizmološka mreža je stalno budna in natančno spremlja vsak, tudi najmanjši premik tal. Vsi zabeleženi sunki se hitro analizirajo in objavijo na spletnih straneh ARSO. Nedavni potresi, ki so se zgodili pri Šmarjeških Toplicah in Šmarju pri Jelšah, skupaj z drugimi manjšimi tresenji v preteklih dneh, so le del vsakdanjosti našega geološko aktivnega območja.
Napisal: K. J.
Viri: ARSO potresi, Freepik
The post Ste ju čutili? Dva potresa stresla Dolenjsko in Štajersko, ARSO razkriva podrobnosti first appeared on NaDlani.si.