ARTICLE AD
Ljubljana, maj 2025 – Slovenske osnovne šole bodo kmalu delovale po novih pravilih. Predlagane spremembe Zakona o osnovni šoli prinašajo precejšnje premike – tako na področju vzgoje kot tehnologije, pa tudi varnosti. Namen? Manj kaosa in telefonov, več znanja, discipline in varnega okolja za vse.
Spremembe, ki so jih pripravili na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, posegajo globoko v šolski vsakdan. Od uvedbe novega predmeta informatike, do strožjih pravil glede vedenja in obveznosti učencev. Cilj je jasen: dvigniti kakovost šolanja in okrepiti odgovornost – učencev, staršev in šolskega sistema.
Informatika postaja obvezen predmet
Začnimo pri najbolj očitni novosti: v 7. razred osnovne šole prihaja nov obvezni predmet – informatika in digitalne tehnologije. Učenci se bodo sistematično učili o programiranju, delovanju računalnikov, varnosti na spletu in digitalni pismenosti. Ne gre več le za uporabo Worda in PowerPointa – temveč za razumevanje digitalnega sveta, ki oblikuje naš vsakdan.
Namen uvedbe je, da učenci postanejo ne le uporabniki, ampak tudi razumevalci tehnologije. To je pomembno v času, ko tehnologija prežema vse vidike življenja – od šolanja, do druženja, dela in upravljanja s financami.

Manj zaslonov – več zbranosti
Čeprav digitalne veščine dobivajo več prostora, novela zakona uvaja tudi jasne omejitve glede uporabe elektronskih naprav. Učenci bodo telefone, tablice in pametne ure lahko uporabljali samo v primerih, ko je to del učnega procesa. V nasprotnem primeru jih bo šola lahko začasno odvzela.
Nova pravila jasno določajo, da mora biti uporaba teh naprav podrejena vzgojno-izobraževalnim ciljem. Z drugimi besedami: telefonov med poukom ne bo več – razen če jih odobri učitelj za konkretno nalogo.
To naj bi prispevalo k večji zbranosti, boljšim medosebnim odnosom in zmanjševanju motenj v razredu. Tudi učitelji pogosto opozarjajo, da jih telefoni pri učencih ovirajo pri poučevanju – tako zaradi pozornosti kot vedenjskih težav.
Strožji red in manj tolerance do nasilja
Novela prinaša tudi pomembne spremembe glede varnosti in reda v šoli. Ukinjen bo dosedanji samostojni vzgojni načrt šole – vsebine vzgojnega delovanja se bodo prenesle v letni delovni načrt. S tem bodo vzgojni cilji bolj pregledni in vključeni v redno načrtovanje dela.
Hkrati zakon jasno opredeljuje vzgojni opomin kot osrednji ukrep pri hujših kršitvah. Če učenec kljub prejšnjim opozorilom nadaljuje z neprimernim vedenjem – nespoštovanjem učiteljev, ogrožanjem varnosti ali rednimi zamudami – mu šola lahko izreče opomin. Ta bo veljal do 12 mesecev in bo lahko prenesen v naslednje šolsko leto.
Za hude kršitve, kot so fizični napadi, ogrožanje varnosti ali posedovanje nevarnih predmetov, bo vzgojni opomin lahko izrečen takoj. Vzgojne dejavnosti, ki jih bo šola izvajala z učencem v tem obdobju, naj bi prispevale k izboljšanju vedenja.

Pregled torb, odvzem predmetov – da, če je to potrebno
Šole bodo po novem lahko pregledale učenčeve osebne predmete – torbo, omarico, mizo – če obstaja utemeljen sum, da učenec prinaša v šolo prepovedane predmete (npr. pirotehniko, nevarne snovi). Postopki bodo natančno opredeljeni: pregled bo moral potekati v prisotnosti učenca in na način, ki spoštuje njegovo dostojanstvo.
Poleg tega bo mogoče začasno odvzeti elektronske naprave, če jih učenec uporablja v nasprotju s pravili. Gre za varovalke, s katerimi želi sistem šolam omogočiti hitro in učinkovito ukrepanje ob neprimernih situacijah.
Starši bolj odgovorni za opravičevanje
Odslej bo manj prostora za pozabljeno opravičevanje in izmikanje šolskim obveznostim. Razrednik ne bo več dolžan opozarjati staršev, naj opravičijo otrokovo odsotnost – to bo njihova odgovornost. Če bo odsotnost dolgotrajna in brez utemeljenih razlogov, bo šola lahko obvestila pristojni Center za socialno delo in podala predlog za prekrškovni postopek zoper starše.
Učenci z neopravičenimi izostanki, ki zaradi tega ne bodo ocenjeni, bodo morali do konca leta opravljati predmetne izpite.
Jasnejša pravila ocenjevanja in napredovanja
Spremembe zadevajo tudi ocene in napredovanje. Po novem bo učenec 7. ali 8. razreda moral ponavljati razred ne le, če bo neuspešno opravil popravni izpit – ampak tudi, če se nanj sploh ne bo odzval.
S tem želi zakonodajalec odpraviti praznine v obstoječih predpisih, ki so učencem omogočale izmikanje odgovornosti brez posledic.

Večja podpora romskim otrokom
Za učence iz romske skupnosti se uvaja možnost organiziranega dopolnilnega izobraževanja slovenskega jezika in kulture, kar naj bi olajšalo vključevanje v pouk in izboljšalo dosežke. Na šolah, kjer je romskih učencev več, bo mogoče sistemizirati dodatne ure jezika, pomočnike in strokovne sodelavce.
Zakon predvideva tudi pripravo uradne evidence romskih otrok (v soglasju s starši), saj so šole do zdaj podatke zbirale zgolj na podlagi ocen. Pregledna evidenca naj bi omogočila boljše načrtovanje programov pomoči.
Tudi prevozi in izobraževanje na domu bolj urejeni
Za otroke s posebnimi potrebami, predvsem tiste z zdravstvenimi izzivi, bo šola lahko zagotovila tudi spremljevalca med prevozom. O podrobnostih se bosta dogovorili šola in občina.
Prav tako bo omogočeno, da otrok s posebnimi potrebami uveljavlja pravico do izobraževanja na domu tudi med šolskim letom – če se stanje nenadoma spremeni ali je to v otrokovo dobrobit.
Kaj pomeni ta zakon v praksi?
Spremembe niso kozmetične. Dotikajo se skoraj vsakega segmenta šolskega vsakdana – od tega, kaj in kako učimo, do tega, kako šole ukrepajo v primeru nasilja ali neodgovornosti.
Zakonodajalec želi z novelo postaviti jasnejše okvire in odgovornosti. Starši naj bodo bolj vključeni in odgovorni. Učenci naj bodo disciplinirani, a tudi digitalno pismeni. Šole pa naj imajo več orodij za ukrepanje, ko je to potrebno.
A kot vedno bo končni učinek odvisen od izvedbe. Od tega, kako bodo šole pravila prenesle v prakso. Kako bodo starši sodelovali. In kako bo sistem spremljal učinke in pravočasno prilagajal ukrepe.
Manj kaosa, več strukture
Na papirju novela Zakona o osnovni šoli prinaša ravnotežje med vzgojo, znanjem in varnostjo. Povečuje avtoriteto šol, a tudi pričakovanja do staršev. Ponuja orodja, a ne zapoveduje pristopa.
Bodo šole v resnici bolj varne, pouk bolj učinkovit in učenci bolj odgovorni? Čas bo pokazal. A eno je jasno: šola prihodnosti naj ne bo prostor zmedenih pravil, temveč okolje, kjer se otroci razvijajo v spoštljivem, varnem in spodbudnem okolju – z znanjem za digitalni svet, a nogami trdno na tleh.
Napisal: K. J.
Vir: Facebook, Vlada Republike Slovenije
The post Starši, pozor! Osnovne šole uvajajo velike spremembe – ste pripravljeni? first appeared on NaDlani.si.