ARTICLE AD BOX
V nedeljo se bo v Kontiolahtiju na Finskem začela nova sezona svetovnega pokala v biatlonu. Pred sezono so favoriti isti kot ob koncu zadnje. V moški konkurenci bo za vse izziv norveška vrsta, v ženski pa so karte dobro premešane. Slovenska želja v ekipi je nov napredek.
V moški konkurenci prvi favorit ostaja Norvežan Johannes Thingnes Boe in kot so zapisali pri mednarodni biatlonski zvezi, ima ta tekmovalec podoben položaj, kot ga imata Tadej Pogačar v kolesarstvu ali pa Jannik Sinner v tenisu. Bržkone bo v tej vlogi tudi v prihodnji olimpijski sezoni, ki bo njegova zadnja v karieri.
Spomladi so se v svetovnem pokalu za njim ob koncu sezone zvrstili starejši brat Tarjei Boe in rojaki Johannes Dale-Skjevdal, Sturla Holm Laegreid in Vetle Sjaastad Christiansen. Norveško falango dopolnjuje mladi Endre Stroemsheim, ki je nedvomno napredoval in Francoz Emilien Jaquelin bo imel obilo dela, da bo sezono spet končal pred njim.
Stroemsheim je dobro formo potrdil že na prvi pregledni tekmi sredi novembra, kjer je zmagal na tekmi s skupinskim startom. Norveški trener Egil Kristiansen pa ima v ozadju še vrsto nadarjenih tekmovalcev, ki so sposobni osvajati točke.
Vprašanje je, ali je katera od reprezentanc napredovala dovolj, da Norvežanom pomeša štrene prav pri vrhu. Lani so imeli odlično sezono Italijan Tomasso Giacomel ter Šveda Sebastian Samuelsson in Martin Ponsiluoma. Vrnitev v vrh napoveduje Francoz Quentin Fillon Maillet, pa tudi varovanci Uroša Velepca v nemških dresih.
Prvi slovenski adut ostaja Jakov Fak, ki pa je imel oktobra in v začetku novembra težjo angino, zaradi katere je izgubil 15 dni treninga in vsaj na uvodu pri 37 letih ne bo v vrhunski formi. Ob Faku je del priprav samostojno opravil tudi Miha Dovžan, kije bil na testiranjih in preglednem tekmovanju v dobri formi.
Predvsem Lovro Planko in Anton Vidmar pa sta tista iz mlade garde, ki naj bi stopila korak naprej. Priložnost bo dobil tudi Matic Repnik, Mark Vozelj pa se bo moral pred tem izkazati v nižjerangiranem pokalu IBU.
V ženski konkurenci je kakovost mnogo bolj razpršena. Branilka naslova Lisa Vittozzi bo uvodne tekme zaradi poškodbe hrbta izpustila. Italijanka nedvomno sodi v ožji krog favoritinj.
Strokovnjaki ob njej izpostavljajo predvsem Francozinje Lou Jeanmonnot, Justine Braisaz-Bouchet in Julio Simon ter zimzeleno Norvežanko Ingrid Landmark Tandrevold in njeno rojakinjo Karoline Offigstad Knotten. Tandrevold je pred dobrim tednom dni prepričljivo dobila sprint in skupinski start v Sjusjoenu.
V širšem krogu najboljših sta tudi švedski sestri Elvira in Hanna Öberg in njuna rojakinja Linn Persson, ki po poroki v novi sezoni nosi priimek Gestblom. Lani je bila presenečenje sezone snaha zdaj že nekdanjega slovenskega trenerja Ricca Grossa, Švicarka Lena Häcki-Gross, ki je v pokalu zasedla šesto mesto. Nemci stavijo na Vanesso Voigt, Janina Hettich-Walz se je odločila za materinstvo.
Anamarija Lampič je ob koncu zadnje sezone s 17. mestom v skupnem seštevku potrdila, da je storila korak naprej. Nov korak k eliti naj bi storila tudi zato, ker so v slovensko ekipo vnovič vključili strelskega trenerja Ljuba Tomažiča, saj je bilo slabo streljanje tisto, ki ji je v preteklih dveh letih preprečilo skok na stopničke. Nekdanja tekačica pravi, da forma na uvodu še ni 100-odstotna, a se bo ta s tekmami popravila.
Predvsem Polona Klemenčič, pa tudi mlada Lena Repinc naj bi s točkami Slovenijo v pokalu narodov tudi v ženski konkurenci popeljali med deseterico. Ekipo za zdaj dopolnjuje Živa Klemenčič, v pokalu IBU se pripravljata Kaja Zorč in Klara Vindišar.
Tekmovalce čaka devet prizorišč. Med njimi si bodo januarja podrobno ogledali predvsem Anterselvo, saj bo na olimpijski generalki že vidno, ali jih na igrah 2026 čaka kakšna sprememba na progi. Februarja bo vrhunec sezone za vse svetovno prvenstvo v Lenzerheideju, Slovenci pa čakajo tudi predzadnjo marčevsko tekmo, ki jo bo gostila Pokljuka. Ta bo že lahko odločala tudi o končnih razvrstitvah. Finale bo tradicionalna na Holmenkollnu nad Oslom.
Velikih sprememb v svetovnem pokalu ni. Nekaj je novosti pri sestavi startne liste na tekmah s skupinskim startom, kjer bodo v primeru odpovedi in popolnjevanja večjo veljavo od skupne razvrstitve dobile tekme na prizorišču. Najboljši v pokalu pa bodo ob tem po novem startali kasneje, kar ob dobrih razmerah ne bo vplivalo na izide, poteza pa naj bi dlje časa zadržala gledalce pred malimi ekrani. Nekaj je novosti tudi na strelišču.
Zaradi vojne v Ukrajini so še vedno suspendirani ruski in beloruski tekmovalci oziroma tamkajšnji zvezi. Položaj se vse do naslednjega kongresa IBU prihodnje leto ne bo spremenil. Do takrat pa bo znan tudi koledar tekmovanj za naslednje štiriletno olimpijsko obdobje. Spet brez ruskih prizorišč, česar so veseli prireditelji manj uveljavljenih tekovanj, tudi na Pokljuki, saj jim to odpira možnost, da bodo gostili kakšno tekmo več.
Letos bodo pred novim letom še tekme v avstrijskem Hochfilznu in novi “Meki” biatlona v francoskem Le Grand Bornandu, po novem letu sledijo tradicionalne tekme v nemških Oberhofu, Ruhpoldingu in v Dolomitih v Anterselvi, po SP v Švici pa še v Novem Mestu na Češkem, na Pokljuki in v Oslu.
Spremembe so tudi v parabiatlonu, ki je po novem dokončno vključen v program IBU. Prvo parabiatlonsko SP pod okriljem IBU bo februarja prihodnje leto gostila Pokljuka, kjer pričakujejo med 70 in 90 tekmovalcev na tekmovanjih gibalno oviranih športnikov, slepih in slabovidnih ter v sedečem biatlonu.