Stabilno vreme do konca meseca? Meteorologi napovedujejo suh januar brez zimskih presenečenj

11 hours ago 6
ARTICLE AD BOX

Če ste v zadnjih dneh z upanjem opazovali oblake v pričakovanju bele snežne odeje, je čas, da se sprijaznimo z dejstvom – zima, kot smo jo poznali nekoč, se letos očitno poigrava z našimi pričakovanji. Meteorološke napovedi za drugo polovico januarja niso nič kaj spodbudne za ljubitelje snega, saj nas po kratkotrajnem prehodu vremenske fronte znova čaka dolgo obdobje suhega in stabilnega vremena.

Kratkotrajno sneženje – zgolj simbolična zimska kulisa

V noči na petek bo vremenska fronta s severa sicer poskrbela za nekaj snežink tudi po nižinah, toda – naj vas to ne zavede. Kot pravijo strokovnjaki, bo sneženje prekratkega daha in padavine premalo intenzivne, da bi se oblikovala trajna snežna odeja. Izjema? Morda jugovzhod države, kjer lahko okoli Metlike zapade do 5 centimetrov snega, a več kot to? Težko.

Spomnite se zime iz leta 2014, ko je podobna vremenska fronta prinesla le nekaj centimetrov snega, ki je ob naslednjem sončnem žarku izginil hitreje, kot bi rekli “poledica”. Tudi tokrat bo sneženje kratkotrajno in mestoma le simbolično – bolj za lepši pogled skozi okno kot za pravo zimsko idilo.

Zakaj jugozahodni veter pomeni manj snega za vzhod Slovenije?

Narava ima svoje razloge – in jugozahodni veter je eden tistih dejavnikov, ki vremensko sliko pri nas pogosto razbije na dva dela. Na zahodnem delu države ta veter povzroča, da se zrak ob gorskih pregradah dvigne, ohladi in izloči padavine – zato tam pogosto pride do obilnega dežja ali snega. Na vzhodu pa je zgodba povsem drugačna: ko zrak prečka Alpe in začne spuščanje proti nižinam, se segreva in suši, kar pomeni bistveno manj padavin.

Rezultat? Medtem ko bo Posočje morda v enem dnevu prejelo kar 150 mm padavin, bodo Prekmurci in Štajerci verjetno gledali zgolj mokre ceste brez vsakršnih snežink.

Arktični polarni vrtinec – varuh zime ali njen razdiralec?

Če se sprašujete, zakaj letošnja zima v Evropi deluje skoraj mediteransko mila, je odgovor vsaj deloma v polarni stratosferi. Arktični polarni vrtinec, močan in stabilen, je letos kot nekakšen ledeni zid nad severnim tečajem. Njegova naloga je, da zadrži hladen zrak na severu – in če je vrtinec močan, to tudi uspešno počne.

V preteklosti smo ob podobnih razmerah, na primer v zimi 2019/2020, doživljali mile zime brez večjih snežnih epizod. Ko pa je vrtinec šibak ali “poči”, lahko arktični zrak vdre globoko na jug in ustvari prave snežne meteže. Letos za zdaj vse kaže na prvo možnost – močan vrtinec, ki mrzel zrak pušča nad Arktiko.

La Niña, MJO in ostali vremenski akterji

Se spomnite vremenskih pojmov, kot so Madden-Julianovo nihanje (MJO) ali La Niña? Gre za tropske pojave, ki vplivajo na dogajanje po vsem planetu. MJO, ki izvira iz zahodnega Indijskega oceana, trenutno potuje čez tropske predele Tihega oceana in krepi polarni vrtinec. Posledica tega je manjša verjetnost, da bi arktični zrak dosegel Srednjo Evropo.

La Niña pa prinaša še en zanimiv učinek – hladnejše vode v vzhodnem Tihem oceanu ustvarjajo pogoje za počasnejše vremenske spremembe, kar pomeni, da bodo tudi januarske padavine redke in razpršene. Po domače: ko La Niña prevlada, vreme “zaspi”.

Kaj kaže prihodnost? Morda bomo čakali na februar

Trenutne vremenske karte kažejo, da bo sredina januarja izrazito stabilna. Od sobote naprej bo več sončnih dni, nizke jutranje temperature in hladni severni vetrovi, na Primorskem pa bo še pihala burja, ki se bo občasno okrepila. Kljub hladnemu vremenu ni videti resnejših padavin, kaj šele snežnih metežev.

Evropski vremenski model napoveduje, da bodo vremenske fronte še naprej ostajale nad Severno Evropo, medtem ko bo nad Srednjo Evropo prevladoval visok zračni pritisk. Če se to potrdi, bi lahko januar zaključili brez večjega zimskega presenečenja.

Zimski obeti, ki ne dišijo po snegu

Čeprav januar še ni končan, vse kaže, da bo pretežno minil brez resne snežne odeje v nižinah. Če bo šlo vse po napovedih, se bo treba za prave zimske prizore odpraviti v hribe ali počakati na februarske vremenske spremembe. Ali pa se sprijaznimo z mislijo, da bo letošnja zima še enkrat več preizkusila našo nostalgično predstavo o beli pokrajini.

Napisal: E. K.

Vir: Neurje.si, Freepik

The post Stabilno vreme do konca meseca? Meteorologi napovedujejo suh januar brez zimskih presenečenj first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article