ARTICLE AD
Več kot 100 srbskih organizacij civilne družbe, aktivističnih skupin in političnih strank je danes predstavnikom EU in Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) poslalo pismo s pozivom, naj se odzovejo na politični pregon in priprtje novosadskih aktivistov, so sporočili iz skupine SviĆe, prvopodpisane v pismu.
V pismu opozarjajo na primer šestih aktivistov, študentov in profesorjev iz Novega Sada, ki so že dva tedna v priporu zaradi domnevnega pripravljanja dejanja proti ustavni ureditvi. Kot poudarjajo podpisniki, odločitev o 30-dnevnem priporu zanje temelji na zvočnem posnetku zasebnega pogovora, pridobljenega z zlorabo varnostnih služb in brez možnosti pravične obrambe.
Zaradi tega so srbske organizacije, aktivistične skupine in stranke naslovile pismo na evropsko komisarko za širitev Marto Kos, komisarja za človekove pravice Michaela O’Flahertyja, komisarja za pravosodje Didierja Reyndersa, vodjo delegacije EU v Srbiji Emanuela Giaufreta, poročevalca Evropskega parlamenta za Srbijo Tonina Piculo, Evropsko sodišče za človekove pravice, Evropskega varuha človekovih pravic ter Odbor Evropskega parlamenta za človekove pravice.
Pozivajo jih, naj nemudoma ukrepajo in pritisnejo na srbske oblasti, naj priprtim aktivistom omogočijo, da se branijo s prostosti, vsem obtoženim omogočijo pošteno in nepristransko sojenje ter prenehajo zlorabljati pravosodne in varnostne institucije za politične obračune.
Pismo vsebuje tudi vprašanja za srbske oblasti – kako je bil posnetek pogovora pridobljen, kdo je nepooblaščeno prisluškoval političnim nasprotnikom režima, kdo je medijem posredoval posnetek, preden je bilo s primerom seznanjeno tožilstvo, in po čigavem naročilu. “Usklajeno predvajanje zvočnega posnetka na provladnih televizijah jasno kaže, da je bil cilj politična diskreditacija in zastraševanje upornikov, ne pa nepristranska preiskava,” piše v pismu.
Podpisniki pisma srbske oblasti tudi sprašujejo, zakaj obtoženim ni omogočeno pošteno sojenje. Kot navajajo, so zagovorniki osumljenih šele 18 dni po izreku pripornega ukrepa dobili vpogled v dokazne materiale, zato niso mogli pripraviti obrambe obtoženih.
Organizacije, aktivisti in politiki v nadaljevanju pisma evropske institucije opozarjajo tudi na druge primere represije oblasti v Srbiji nad aktivisti, člani civilne družbe in predstavniki opozicije. Ob tem izpostavljajo kršenje evropskih standardov in reformnih procesov v okviru približevanja Srbije EU.