Špura na Čemšeniško planino

21 hours ago 7
ARTICLE AD BOX

Mnogo poti vodi na čudovito Čemšeniško planino. »A take še ni,« pravi Mitja Drobež, ki si je zamislil prav posebno pot. Ravna črta na zemljevidu. Direktno, naravnost do vrha. Špura. Grizeš kolena, plezaš po skalah. Kdo si upa?

Sanje

Kot je oče Janez Drobež sanjal o stolpu na Čemšeniški planini, tako je sin Mitja Drobež pogledoval, kje bi speljal neko novo pot. »Saj grem rad po svetu,« pove Mitja, »ampak ko sva bila z ženo na potovanju, sem komaj čakal, da pridem nazaj. Da sem šel na našo Čemšeniško planino. Nekaj je na njej … No, meni je tu najlepše.«

Direktna pot

Že mladostniki so se polni energije zaletavali v hrib za hišo, kdo bo hitreje prišel na vrh. Takrat, zagnanega in polnega energije, ga je motilo vijuganje vseh poti. »Zakaj ni neke poti kar tako, direktno na vrh, brez ovinkov?« Leta so minevala, a ideja direktne poti je ostala.

Čas korone je dal več časa, da je obudil to misel. Kje bi lahko speljal tako pot? Začel je z vrha navzdol, brodil preko goščave in zaraščenega gozda, a ga je skalnati skok ustavil. Naslednjič se je z gasilskimi vrvmi spustil preko skalovja. Sproti si je označeval pot. Naslednjič je poskušal priti do te točke od spodaj navzgor. Začela se je ravno pri palčkih. Ko je od lastnika parcele dobil dovoljenje, je počasi urejal pot. A vedno se je ustavljalo na skalnatem predelu.

Ko se najdejo podobno misleči

Na eni od zasavskih zabav sta se z Juretom Knezom pogovarjala o stolpu na Čemšeniški planini. Mimogrede je omenil, da dela neko pot. Le nekaj dni kasneje sta že plezala po tistih skalah. V odmevu besed je bilo čutiti opravičilo, ko je Mitja rekel: »Nisem te mislu tu gor vleč.« »Nisi mislil, si pa mal tuhtu o tem, je-le?« se je nasmejal Jure, ki mu je plezanje po feratah posebej ljubo. »Veš kaj, poznam enega Braneta, ki bo tole zrihtal, da bo prehodno …« Teden dni kasneje se je že začelo aktivno urejanje poti.

Od ideje do realizacije

Začelo se je z iskanjem prehoda preko goščave in skalovja. Nato košenje trave in čiščenje vej. Žaganje drevja in grabljenje listja. Pridobitev dovoljenj. Čiščenje poti. »Strmina se na sliki ne vidi, se jo pa fajn začuti,« je komentar, ob katerem so kimali vsi, ki so pri projektu sodelovali.

Najzahtevnejši del je bil urejanje poti preko skalnatega predela, kjer so se namestili klini in jeklenice. Na tem delu sta obvezni čelada in samovarovalni komplet. Napeljale so se vrvi in v najstrmejših delih uredile stopnice. Dodale so se še table in napisi ter še prav edinstven zasavski dodatek.

Kira kurba si je pa to zmislu?

Ko boste hodili po poti, vas bodo nasmejali zasavski napisi. ‘Kumarat, ahti, gremo v klanc!’, ‘Kira kurba si je pa to zmislu?’, ‘Lega ne jamri, ti sam pejt!’. Preseneti vas tudi bolj poetična tabla, na kateri je zapisana pesem in poleg QR koda, ki vodi do glasbe, ki jo boste Zasavčani zagotovo prepoznali.

»Nisem si predstavljal, da bodo vsi tako zagnani, da se bo tako dobro vse realiziralo,« je vidno srečen Mitja Drobež, idejni vodja te poti.

Špura svečano odprta

V nedeljo, 10. novembra, so z rezanjem traku in šampanjcem uradno otvorili novo pot z imenom Špura. Zakaj tako ime, verjetno ne potrebuje razlage.

Če ste v zadnjih mesecih kdaj opazili vozilo, ki je peljalo vse do vrha; če ste kdaj srečevali z varovalnimi pasovi in čeladami pretirano opremljene pohodnike; če ste kdaj iz gozda slišali zvok kladiva, vrtanja, motorno žago; če ste kdaj na vrhu videli skupino, ki pijačo in hrano vedno postavlja v špuro … je tu sedaj odgovor. Kar nekaj mesecev se je skrivoma delala pot Špura. »Pri Špuri sem neizmerno užival od prvega do zadnjega trenutka,« pove Brane Povše.

In skrivnost ostaja še nekaj časa – prvi del poti še ni razkrit, saj v Facebook skupini Prijatelji Čemšeniške planine poteka nagradna igra – prvih 10, ki boste našli to pot in v dokaz objavili sliko, vas pri Mitji v Čemšeniku čaka kapa, narejena v omejeni seriji. Torej – kdo jo bo dobil?

Štiri občine, skupen projekt

Pri ureditvi poti so sodelovali posamezniki iz štirih občin – Zagorje, Trbovlje, Hrastnik in Litija. Ne le, da pot nahrani dušo športnikov, ki si želijo zahtevnejše poti, ampak je tudi simbol povezovanja občin.

Kaj so naslednji koraki? »Ja stolp, jasno,« je ekipa že predana naslednjemu cilju, o katerem se že nekaj časa šušlja po dolinah. Je ideja torej že zrela, da se sedaj res uresniči?

Sodelujoči

Pri projektu so sodelovali: Mitja Drobež (idejni vodja), Jasna Drobež (večna podpora), Jure Knez (stric iz ozadja), Petra Škarja (vodja operative), Branko Povše skupaj z Danijem Kruljcem in Marjanom Marsom (urejanje zavarovane poti), Rok Leskovec (celotna grafična podoba), Damjan Zupan (table), Marjan Povše (marketing v FB skupini Prijatelji Čemšeniške planine), Franc Zupan (lastnik parcel), Igorij Parkelj (opozorilne table) … in še kdo, ki ni poseben omenjen, a je dodal košček mozaika v ta lep projekt.

Petra Škarja

Foto: Petra Škarja

Read Entire Article