Spremembe v koprskem nočnem življenju: Ghetto zapira ob polnoči

3 days ago 12
ARTICLE AD

Lokal Ghetto v starem mestnem jedru Kopra, priljubljen med mladimi kot eno zadnjih pribežališč za druženje po dogodkih v Centru mladih Koper ali v Klubu študentov občine Koper, po novem ne sme več obratovati po polnoči. Do zdaj so tam ob vikendih vrata zapirali ob drugi uri zjutraj, kar je bilo mogoče s podaljšanim obratovalnim časom. Letos pa je Mestna občina Koper dovoljenje omejila – lokal mora med vikendi zapreti ob polnoči, med tednom pa ob 22. uri.

»Vsako leto oddamo vlogo za podaljšanje obratovalnega časa in doslej so nam praviloma odobrili obratovanje do druge ure zjutraj. Avgusta lani je krajevna skupnost zaradi poletnih dopustov zamudila rok za odgovor, ki po zakonskem roku obsega 30 dni, zato je odločanje znova pristalo na občini. Tam pa se je, kot mi je povedala občinska uradnica, nekdo skliceval na občinski odlok iz predvidoma leta 1996, ki lokalom brez ponudbe hrane ne dovoljuje obratovanja po polnoči,« je za Megafon pojasnil Dimitrij iz Ghetta.

Na Mestni občini Koper pojasnjujejo, da odločajo na podlagi Odloka o poslovnem času trgovin in gostinskih obratov iz let 2000 in 2002, ki še vedno velja. Ta določa, da lokali, ki pretežno strežejo pijačo – kamor spada tudi Ghetto – lahko obratujejo do polnoči. »V primeru pritožb občanov ali večkratnih kršitev javnega reda lahko občina soglasje za podaljšani obratovalni čas tudi prekliče,« so zapisali v odgovoru.

Po podatkih občine ima trenutno dovoljenje za podaljšano obratovanje 122 lokalov. Večina dovoljenj velja eno leto, zato pričakujejo, da bo do poletja večina znova zaprosila za podaljšanje.

V postopek odločanja je vključena tudi Krajevna skupnost Koper-Center, kjer deluje posebna komisija, ki ocenjuje posamezne vloge in poda pozitivno ali negativno mnenje. »Mnenje krajevne skupnosti ni zavezujoče, a ga občina običajno upošteva. V letu 2024 smo obravnavali več kot 40 vlog za podaljšanje. V letu 2025 pa že približno 20 vlog – nobeni nismo izdali negativnega mnenja,« so pojasnili v odgovoru.

Dodajajo, da od lokalov, ki delujejo v gosto poseljenih območjih, pričakujejo tudi soglasja bližnjih sosedov ter zavezo o spoštovanju javnega reda in miru. »Če pride do pritožb, zaprosimo Policijsko postajo Koper za podatke o kršitvah. V več primerih delujemo kot mediator med krajani in najemniki lokalov,« pravijo.

Kljub trenutnim omejitvam bi se stvari v prihodnje lahko spremenile. Po napovedih Mestne občine Koper naj bi z uveljavitvijo novega Zakona o gostinstvu, ki je še v postopku sprejemanja, morali pripraviti tudi nov občinski odlok. Ta bo verjetno prinesel nove kriterije za določanje obratovalnega časa lokalov.

Ana Zupan

Read Entire Article