Spremembe na področju zaposlovanja tujcev pripravljene za glasovanje

5 hours ago 9
ARTICLE AD

DZ je v tretjem branju opravil razpravo o predlogu novele zakona o tujcih ter ga skupaj s predlogom novele zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev pripravil za petkovo glasovanje. Predloga, ki rahljata pogoje za prihod visokokvalificirane tuje delovne sile ter uvajata sezonsko delo tujcev v turizmu in gostinstvu, podpira koalicija.

DZ je danes razpravljal le o predlogu novele zakona o tujcih, ker je k njemu vložen predlog dopolnila. Kot je o njem povedala državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Tina Heferle, vlada predlaga, da se rok, v katerem mora ministrstvo pripraviti vse potrebno za tehnične rešitve oz. za nadgradnjo registrov, ohrani pri šestih mesecih, in ne dveh, kot je bilo sprejeto v drugi obravnavi, ali štirih, kot sedaj predlaga koalicija.

“Ministrstvo ocenjuje, da bi skrajševanje roka lahko predstavljalo preveliko tveganje za integriteto registrov in da bi lahko v praksi vodilo v nezakonito stanje, ko tujci ne bi mogli uveljavljati pravic, ki jim jih na novo daje zakon o tujcih,” je poudarila Heferle. Krajši rok od šestih mesecev je po njenih besedah neizvedljiv.

Tereza Novak iz Svobode je glede predlaganih zakonskih sprememb ocenila, da bodo imele pozitiven vpliv na prihodnost in konkurenčnost Slovenije, na sposobnost privabljanja talentov iz tujine ter na to, kako solidarna in vključujoča družba bomo. “Zakon ponuja rešitve za izzive, kot so staranje prebivalstva, upad rodnosti in pomanjkanje vseh vrst delavcev v ključnih sektorjih, ter prinaša bolj sodoben in fleksibilen sistem upravljanja migracij,” je dejala.

Nataša Sukič iz Levice je obžalovala, da ministrstvo ni hotelo izbrisati spornih členov zakona, predvsem tistih, ki urejajo institut kompleksne krize. Ne glede na to pa novela po njenem prinaša dobre rešitve, ki jih je treba uveljaviti, zato bodo predlog podprli, je napovedala.

Po besedah Damijana Bezjaka Zrima iz SD so v koaliciji opravili številne pogovore o tem, kako postopke zaposlovanja tujcev okrepiti in ohraniti visoke standarde pravnega varstva. Dogovorjeni ukrepi se bodo odražali v rešitvah, predvsem v optimizaciji postopkov legitimizacije tujih delavcev na upravnih enotah z uporabo avdiovizualnih orodij, ki bodo razbremenila zaposlene, pospešila postopke in zagotovila bolj jasno podajanje pravnega pouka tujcem.

Andrej Kosi iz SDS je napovedal nasprotovanje predlagani noveli, saj da bi lahko prinesla negativne posledice, kot sta pritisk na domače plače in privabljanje cenejše delovne sile, namesto zagotavljanja kakovostnih delovnih mest za slovenske državljane. “Ni jasno, kako bo država zagotovila, da bodo digitalni nomadi prispevali v slovenski sistem in ne le izkoriščali ugodnosti omogočanja hitrejšega združevanja svojcev nekaterim kategorijam tujcev,” je naštel.

V NSi po besedah Vide Čadonič Špelič predloga ne morejo podpreti, ker znižuje pogoje za znanje slovenščine. Opozorila je, da tujcem ne bo treba predložiti pisnih dokazil o zaključenem visokošolskem študiju, ampak bodo to lahko dokazali s pridobljenimi poklicnimi izkušnjami. Vlada bi morala po njenem narediti več, da bi se izboljšalo stanje v slovenskih družinah oz. v demografiji.

Tine Novak je v imenu nepovezanih poslancev dejal, da bodo zakon podprli, ker ocenjujejo, da ima mnoge pozitivne elemente. A šele njegovo izvajanje bo po njegovih besedah pokazalo, ali smo zares naredili korak naprej, je opozoril.

Read Entire Article