Spor o služenju vojaškega roka ogroža celovitost izraelske vlade

12 hours ago 7
ARTICLE AD

Stranki skrajno ortodoksnih judov izraelski vladi grozita z izstopom iz koalicije, ker se ne strinjata z uredbo, po kateri bi morali vojaški rok služiti tudi ultraortodoksni judi. Največja opozicijska stranka je medtem spričo napetosti v koaliciji za naslednji teden predlagala glasovanje o razpustitvi kneseta.

Z izstopom koaliciji pod vodstvom premierja Benjamina Netanjahuja grozita stranki UTJ in Šas, ki zastopata najkonzervativnejše ortodoksne oz. haredske jude, je v četrtek poročala francoska tiskovna agencija AFP.

UTJ ima v 120-članskem knesetu le sedem poslancev, zato njen umik iz koalicije tej še ne bi povzročil tolikšne škode. Če pa bi se za izstop odločila tudi stranka Šas z 11 poslanci, bi vlada, ki ima trenutno 68 poslancev in velja za najbolj desno v zgodovini Izraela, izgubila parlamentarno večino.

Ultraortodoksni judi so v Izraelu dolgo veljali za izjemo pri služenju vojaškega roka, sicer obveznega tako za moške kot ženske. Vprašanje upravičenosti te izjeme je že desetletja vir političnih trenj v državi, posebej aktualno pa je postalo v luči vojne v Gazi.

Vrhovno sodišče je nato junija lani odločilo, da morajo rok odslužiti tudi študenti ješive, judovske verske šole, čeprav jim je Netanjahu obljubil, da bo njegova vlada izjemo ohranila.

“Vlada, ki se tako obnaša do študentov Tore, je sramotna in jo je treba strmoglaviti,” je v četrtek ultraortodoksni časopis Yated Neeman citiral besede enega od rabinov iz vrst UTJ.

Največja opozicijska stranka Ješ Atid nekdanjega premierja Jaira Lapida je medtem v luči napetosti v koaliciji za naslednji teden predlagala glasovanje o razpustitvi kneseta. Javnomnenjske raziskave namreč kažejo, da bi Netanjahu utegnil izgubiti naslednje volitve, kar si opozicija prizadeva izkoristiti.

Opozicijska stranka Yesh Atid nekdanjega premierja Jaira Lapida je medtem v luči napetosti znotraj vladajoče koalicije

Read Entire Article