Spletne zlorabe otrok v porastu: slovenska strokovnjaka na zaprti 41. Interpolovi konferenci

10 hours ago 15
ARTICLE AD

Spoštovani,

bi morda lahko objavili tole novičko?

Vam bomo zelo hvaležni.

Vse lepo,

Sara Rančigaj, svetovalka za piar

iz pisarne Andreje Jernejčič

Lin & Nil, d. o. o.
piar, treningi javnega nastopanja in izobraževanje
Diamant (BTC), Italijanska ulica 8, 1000 Ljubljana; 2. nadstropje

Telefon: + 386 1 547 65 18 (tajništvo)
GSM: + 386 70 866 291 (Sara)
E-pošta: info@jernejcic.si

Facebook / LinkedIn

Sporočilo za javnost

Spletne zlorabe otrok v porastu:

slovenska strokovnjaka na zaprti 41. Interpolovi konferenci

Statistike kažejo, da so spletne zlorabe otrok v izjemnem porastu. Po podatkih obsežne študije inštituta Childlight iz Univerze v Edinburghu je bilo v zadnjem letu kar 300 milijonov otrok po svetu žrtev spletne spolne zlorabe, kar pomeni, da je bil vsak osmi otrok izpostavljen nezaželenim spolnim vsebinam ali nagovarjanju s spolnimi nameni. Natančneje to pomeni, da je bila do svojega 18. leta starosti spolno zlorabljena vsaka peta deklica in vsak trinajsti fant.

Tudi Slovenija ni imuna na ta problem. Po podatkih za leto 2024 se je pojavnost spletnega ustrahovanja med slovenskimi osnovnošolci v zadnjih šestih letih povečala za 18 % pri deklicah in 12 % pri dečkih. Kar 65 % deklic in 55 % dečkov v zadnjih treh letih osnovne šole je doživelo neko obliko spletnega nasilja ali nadlegovanja. Ta pereča tematika je bila v središču razprav na 41. srečanju Interpolove skupine strokovnjakov za kazniva dejanja zoper otroke (SGCAC) na sedežu Interpola v Lyonu v Franciji.  Na to zaprto mednarodno konferenco Interpola sta osebno povabilo kot edina predstavnika iz zasebnega sektorja iz Slovenije prejela tudi Bernarda Škrabar Damnjanović, certificirana mednarodna preiskovalka, članica izvršnega odbora Council of International Investigators v ZDA, skupaj z priznanim strokovnjakom za informacijsko varnost, Zvonimirjem Cvetkom Damnjanovićem. Osebno povabilo na tako ekskluziven dogodek priča o mednarodnem prepoznanju njunega dela in strokovnosti. 

Od zatemnjenih kombijev do spletnih zlorab

Včasih smo otroke svarili pred neznanci v temačnih kombijih, danes pa je realnost drugačna. Zlorabe otrok se dogajajo neposredno v njihovih sobah preko elektronskih naprav. Storilci ne potrebujejo več fizičnega dostopa, temveč le pametni telefon ali računalnik, da vzpostavijo stik z otroki in jih zlorabljajo tam, kjer bi morali biti najbolj varni, v zavetju doma.

Slovenski zasebni sektor na 41. srečanju Interpolove strokovne skupine

Škrabar Damnjanović poudarja, da sta za preprečevanje spletnih zlorab otrok nujna usklajeno partnerstvo ter zaupanje med državnimi institucijami in zasebnimi strokovnjaki. Ob tem je izpostavila pomen pravočasne izmenjave informacij in skupnega nastopa proti storilcem, ki na spletu prežijo na najranljivejše.

»Etika, inovativnost in proaktivno sodelovanje med zasebnim in javnim sektorjem so ključni, če želimo učinkovito zaščititi otroke pred spletnimi zlorabami. Nihče ne more tega storiti sam – le z združenimi močmi lahko ustvarimo varnejše digitalno okolje za najmlajše,« je poudarila Bernarda Škrabar Damnjanović.

»Posebnost tovrstnih srečanj je strogo spoštovanje varnostnih in zaupnostnih protokolov,« je pojasnila. »Štiridnevna konferenca je potekala v popolnoma zaprtem formatu – udeležencem je bila prepovedana uporaba elektronskih naprav za fotografiranje predstavitev ali snemanje razprav, prav tako pa je bilo strogo prepovedano deljenje vsebin, pridobljenih na dogodku. Takšni ukrepi so ključni za zaščito občutljivih informacij in zagotavljanje zaupanja med mednarodnimi strokovnjaki, ki si izmenjujejo izjemno občutljiva operativna spoznanja.«

Kaj lahko storijo starši in učitelji?

Za zaščito otrok pred spletnimi zlorabami strokovnjaki priporočajo:

  • Odprt pogovor: Otroke poučite o spletnih nevarnostih in jih spodbujajte, naj vam zaupajo, če naletijo na težave. Prostor za pogovor brez obsojanja je ključnega pomena.
  • Ustvarjanje pravil: Omejite čas in vsebino, ki jo otrok spremlja na spletu, ter uporabljajte orodja za starševski nadzor. Spremljajte svojega otroka na poti skozi svetovni splet.
  • Ozaveščanje: Otroke naučite prepoznati nevarne situacije in jih opozorite, naj ne zaupajo spletnim neznancem. Naučite jih naj dvomijo.
  • Pozornost na spremembe vedenja: Spremljajte otrokovo vedenje in hitro ukrepajte ob sumljivih znakih, kot so zapiranje vase ali nenavadno skrivanje elektronskih naprav. Vzemite si čas za svojega otroka.
  • Prijavljanje sumljivih dejavnosti: Ob sumu na zlorabo takoj obvestite policijo in pristojne organizacije. Dajte otroku vedeti, da je žrtev in da ni on kriv.

Za dodatno pomoč in svetovanje pri zaščiti otrok pred spletnimi nevarnostmi se lahko starši, učitelji in drugi zainteresirani obrnejo tudi na sogovornico in njeno ekipo.

The post Spletne zlorabe otrok v porastu: slovenska strokovnjaka na zaprti 41. Interpolovi konferenci appeared first on ZAupokojence.si.

Read Entire Article