Sony je poslušal kupce, ti bodo zagotovo poslušali z njegovimi najnovejšimi slušalkami WH-1000XM6

4 hours ago 11
ARTICLE AD

Linija WH-1000X je eden glavnih meril kakovosti med čezušesnimi slušalkami, toda peta generacija (»mark« 5 oz. M5) ni dosegla priljubljenosti prejšnjih. Med drugim zato, ker slušalke niso bile dovolj zložljive, kar je pomembno za jemanje s seboj na letalo. To popravlja M6, ki hkrati močno izboljšuje, tako trdi Sony, kakovost predvajanja glasbe, telefonskih pogovorov in aktivnega dušenja hrupa.

Vsaka nova generacija seveda izboljša vse omenjeno, toda marsikdo v praksi niti ne sliši razlike. Morda zaradi virov glasbe, ki jih uporablja, ali ker nima zadostnega »posluha.«  Stvar pa je podobna kot marsikje drugje. Medgeneracijske razlike v kakovosti fotografij pametnih telefonov prav tako niso drastične, če primerjamo novega s štiri ali pet generacij starejšim, pač. Vseeno v Sonyju trdijo, da so tokratne izboljšave največje doslej v tej liniji slušalk. Verjetno bodo tudi s tem opravičevali podražitev na 449 evrov, a tudi s to postavko (cena bo prej ali slej nekoliko padla) bodo še vedno v okvirih razreda, v katerem nastopajo. Določeni konkurenčni izdelki imajo namreč priporočeno ceno 499 evrov, četudi se jih v praksi (vsaj občasno) dobi ceneje.

Za WH-1000XM6 so opravili nov redizajn, dokaj konkreten. Ne samo, da se zdaj znova zložijo za pospravljanje v ovitek, tudi tečaji, kjer se košarici obračata oz. prilagajata (tudi za nošenje), so menda precej močnejši in robustnejši. Poleg tega je lok širši. Tudi ovitek je nov, kako ne bi bil, če je velikost slušalk, pripravljenih na pospravljanje, drugačna (manjša). Zapira se magnetno, menda dovolj močno, da se ne bo nekje v torbi odprl. Čezušesni oblogi je zdaj mogoče zelo lahko odstraniti in po potrebi zamenjati. Ena, morda za koga pomembna pomanjkljivost pa je v tem, da slušalke niso (uradno) vodoodporne. Prenovili so tipke in način upravljanja s pritiski ter gestami, med drugim je mogoče določene komande doseči s kimanjem oz. odkimavanjem.

Za telefonske pogovore in tudi za prilagajanje aktivnega dušenja hrupa ali prepuščanja zunanjih zvokov je zdaj v vsaki kočarici po šest mikrofonov, torej skupno ducat. Prej jih je bilo osem. Skupaj s procesorjem QN3, menda sedemkrat hitrejši od prejšnjega, tako mikrofoni bolje izolirajo govor uporabnika med telefonskimi pogovori in dušijo okoliški hrup v zvok, ki ga sliši(jo) sogovornik(i).

Zaradi obojega omenjenega je tudi pri aktivnem dušenju hrupa po Sonyjevih navedbah slišati velik napredek. To bo seveda potrdil test, pravijo pa, da prilagodljivi sistem optimizacije odpravljanja šumov prilagodi delovanje vsaki vrsti zunanjih šumov in zvočnega tlaka posebej. Prilagodljivo je tudi delovanje »ambientalnega« načina, pri katerem uporabnik sliši (pomembne) zvoke iz okolice. In znova je prisotna funkcija, da slušalke preklopijo na predvajanje zunanjega zvoka, če uporabnik začne govoriti.

Nič ne pomaga vse ostalo, če zvok ni tak, kot ga pričakujejo kupci. Pri tej liniji so pričakovanja kakopak visoka, v Sonyju pa trdijo, da jih bodo tokrat še presegli. Slušalke so razvili v sodelovanju z zvočnimi inženirji vrhunskih snemalnih studiev Sterling Sound, Battery Studios in Coast Mastering (v teh snemajo glasbeniki, kot so Ed Sheeran, Chris Gehringer, Rihanna, Lady Gaga, Bob Dylan in Alicia Keys). Kot dodajo, so s tem dosegli, da je vsak ton prilagojen studijski natančnosti. »S svojimi izvrstnimi basi, frekvenčnim odzivom, zvočnim prostorom in podrobnostmi slušalke WH-1000XM6 natančno predstavijo zvoke posnetkov, za katere smo se tako zelo trudili,« je v pripravljeni izjavi izpostavil Randy Merrill iz Sterling Studia, ki je denimo sodeloval tudi s pevkama Taylor Swift in Adele. Poleg klasičnega stereo zvoka je na voljo tudi Sonyjev 360-stopinjski, ta bo verjetno predvsem zanimiv za ogled filmov.

Slušalke kakopak ohranjajo tudi analogni vhod (3,5 mm) in jih je mogoče uporabljati med polnjenjem, vendar pa se zvok ne prenaša tudi čez USB-C. Avtonomija baterija naj bi sicer znašala 30 ur z vključenim aktivnim dušenjem hrupa in 40 brez njega. Podprti standard bluetooth je 5.3, zvočni kodeki za prenos prek te povezave pa klasični SBC, naprednejša AAC in LC3 ter na vrhu LDAC. Morda bo kdo pogrešal NFC-uparjanje, ki ga je Sony nekoč ponujal. Mogoča je večtočkovna povezava z dvema napravama hkrati, aplikacija Sound Connect, sicer nova, a v marsičem enaka kot stara, je na voljo za sistema Android in iOS. Slušalke v prodajajo prihajajo v kratkem.

Fotografije: Sony

The post Sony je poslušal kupce, ti bodo zagotovo poslušali z njegovimi najnovejšimi slušalkami WH-1000XM6 appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article