ARTICLE AD BOX
V majhnem naselju Škrilje pri Kureščku je konec decembra nastopil trenutek, ki je domačinom dal veliko misliti. Pred eno od hiš se je pojavil ris – simbol tihe in plahosti narave, ki se redko pokaže pred človekom. Žival je delovala prestrašeno, a vidno zdravo, nato pa po približno pol ure mirno odšla nazaj proti gozdu. Kaj je ris počel tako blizu ljudi? Je morda iskal zavetje pred pokanjem pirotehnike, ki se ob prazničnih dneh neizogibno razlega po slovenskih krajih?
Nepričakovani obisk narave pred domačim pragom
Eden od domačinov je opisal srečanje, ki bi ga zavidal marsikateri ljubitelj narave: »Stal sem tri metre stran. Ris je bil popolnoma miren, videti zdrav in čisto tih.« Žival, ki je običajno nočna in zelo plaha, je s svojo prisotnostjo presenetila krajane. Še posebej pa je presenetljivo, da se je pustila fotografirati in dovolila bližino ljudi, kar kaže na nekaj nenavadnega v njenem vedenju.
Domačini so hitro začeli iskati razlage. Po njihovih besedah so bili pred tem v okolici slišati glasni poki petard in drugih pirotehničnih sredstev. Ali je ris, ki je po naravi samotarska in previdna žival, utrpel stres zaradi pokanja? Zdi se, da je to najbolj verjetna razlaga.
Pirotehnika – začasno veselje, trajne posledice
Pirotehnika že dolgo buri duhove – nekateri jo vidijo kot praznično tradicijo, medtem ko drugi opozarjajo na njene negativne posledice. Glasni poki in svetlobni učinki imajo na živali bistveno močnejši vpliv kot na ljudi. Za divje živali, katerih sluh je pogosto večkrat bolj občutljiv kot človeški, pok petarde pomeni eksplozijo strahu in panike.
Risi, volkovi, medvedi, srne, ptice – vse te živali živijo v okolju, ki je običajno tiho in predvidljivo. Nenadni glasni zvoki jih lahko preženejo s teritorija, povzročijo dezorientacijo in motijo naravne vzorce vedenja. Živali v paniki pogosto iščejo zavetje, tudi na območjih, kjer običajno ne bi iskale varnosti – blizu ljudi, na cestah ali celo v urbanih naseljih. Takšna nenavadna vedenja niso redkost, zlasti v zimskem času, ko je hrana redka, gibanje pa energetsko zahtevno.
Srečanje odpira vprašanja o sobivanju z naravo
Incident v Škrilju ni osamljen primer. V preteklih letih so različni dogodki, povezani s pirotehniko, sprožili podobne reakcije pri divjih živalih. Povsem možno je, da je ris, ki je zapustil svoj naravni habitat, iskal varno zatočišče pred tem, kar je zaznal kot grožnjo. Takšno vedenje odpira širša vprašanja o vplivu človekovih dejavnosti na naravno okolje.
Na drugi strani pa velja omeniti, da je ris eden redkih velikih plenilcev v Sloveniji, kjer ga poskušamo ponovno naseliti z naravovarstvenimi projekti. Srečanja, kot je bilo to v Škrilju, so opomin, da narava ni ločena od človeka, temveč se z njim prepleta.
Je rešitev v omejitvi pirotehnike?
Čeprav nekatere slovenske občine že uvajajo prepovedi uporabe pirotehnike, se te pogosto nanašajo le na določene vrste petard. Hrup in svetlobni učinki pa vseeno ostajajo, kar pomeni, da je vpliv na divje živali še vedno prisoten. V sosednjih državah, denimo v Avstriji, so uvedli strožje ukrepe za zaščito tako domačih kot divjih živali pred hrupom. Ali bi morala Slovenija slediti temu zgledu?
Narava in človek: iskanje ravnovesja
Srečanje z risom je hkrati opozorilo in priložnost. Opozorilo, da so posledice naših dejanj širše, kot si pogosto predstavljamo, in priložnost, da razmislimo o bolj trajnostnem sobivanju z naravo. Čeprav je pirotehnika za mnoge del prazničnega vzdušja, se moramo vprašati: ali je veselje, ki traja nekaj trenutkov, res vredno stresa in škode, ki jo povzroča naravi?
Kako naprej?
Dogodek v Škrilju nas spominja na občutljivo ravnovesje med človekom in naravo. Glasni poki in svetlobni efekti so za nas lahko veselje, za divje živali pa nočna mora, ki jih prisili v nenavadna in pogosto nevarna vedenja. Če želimo ohraniti bogastvo naše narave, bomo morali sprejeti bolj odgovorne odločitve – od zmanjšanja uporabe pirotehnike do večjega ozaveščanja o vplivih naših dejanj. Navsezadnje so trenutki, ko ris mirno sedi pred hišo, redkost, ki nas opominja, kako dragocena je narava, ki jo imamo tik pred vrati.
Napisal: E. K.
Vir: 24ur, Freepik
The post Šok v Škrilju: Ris na pragu hiše first appeared on NaDlani.si.