Šok pri Trebnjem! Začelo se je z grmičevjem, nato se je ogenj bližal stanovanjskim hišam

9 hours ago 13
ARTICLE AD

Policisti Policijske uprave Novo mesto so posredovali v 65 nujnih primerih in na številko 113 prejeli 218 klicev. Obravnavali so sedem prometnih nesreč, v katerih je nastala premoženjska škoda. Zasegli so vozila dvema kršiteljema cestno prometnih predpisov, ki sta vozila brez veljavnih vozniških dovoljenj. Posredovali so zaradi desetih kršitev javnega reda in miru na javnih krajih in v zasebnih prostorih. S področja kriminalitete so obravnavali sume kaznivih dejanj nedovoljenega prehajanja meje ali ozemlja države, poškodovanja tuje stvari, vlomov in tatvin. Posredovali so zaradi kurjenja v naravnem okolju in nedovoljenih prehodov državne meje.

Požar

Včeraj nekaj pred 14. uro so bili obveščeni o požaru na območju Velike Loke. Ogenj se je zajel območje okoli enega hektara travnika z grmičevjem, ob širjenju pa se je ogenj bližal tudi stanovanjskim hišam. Gasilci so požar omejili in pogasili in zavarovali hiše. Poškodovan ni bil nihče. Policisti nadaljujejo s preiskavo in ugotavljanjem vseh okoliščin in vzroka za nastanek požara.

V Sloveniji trenutno velja splošna prepoved kurjenja v naravnem okolju zaradi razglašene velike požarne ogroženosti, ki je bila uvedena 24. junija 2025 in velja do preklica. To pomeni, da je kurjenje na prostem v naravi prepovedano povsod po državi. Prepoved vključuje tudi uporabo odprtega ognja, prižiganje kresov, žarov in odmetavanje gorečih ali tlečih predmetov. Kršitelji so lahko kaznovani z globami, ki za fizične osebe znašajo do 4.500 evrov, za pravne osebe pa še več.

Ne glede na požarno ogroženost je v Sloveniji stalno prepovedano kurjenje odpadkov na prostem, vključno z listjem, vejevjem, barvanim ali lakiranim lesom, plastiko in drugimi komunalnimi ali nevarnimi materiali. Takšno ravnanje pomeni kršitev okoljske zakonodaje in je lahko kaznovano z visokimi globami.

Kurjenje naravnih materialov, kot so suhi ostanki iz kmetijske dejavnosti, je dovoljeno le pod določenimi pogoji. Ti vključujejo nadzorovano in varno kurjenje, ki ne povzroča nevarnosti za požar ali okolje. V primeru razglašene požarne ogroženosti tudi tovrstno kurjenje ni dovoljeno.

V gozdovih je kurjenje strogo prepovedano brez posebnega dovoljenja Zavoda za gozdove ali gozdarskega inšpektorja. Dovoljenja se izdajajo le za nujne gozdnogospodarske ukrepe, kot so zatiranje škodljivcev. 

(us; Foto: PGD Trebnje)

The post Šok pri Trebnjem! Začelo se je z grmičevjem, nato se je ogenj bližal stanovanjskim hišam first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article