ARTICLE AD BOX
Če ste upali, da bo vlada podaljšala regulacijo cen elektrike, se pripravite na drugačno realnost. Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je jasno povedal: od marca dalje regulacije ne bo več. To pomeni, da bodo cene električne energije ponovno v rokah trga – kar pa je lahko dvorezen meč.
Na eni strani minister pričakuje, da bodo dobavitelji ravnali “pošteno” in cene prilagodili razmeram na veleprodajnih trgih, na drugi strani pa so njihovi objavljeni ceniki trenutno še vedno skoraj dvakrat višji od regulirane cene (77 evrov na megavatno uro brez DDV). Bodo res tako hitro ukrepali? Energetski sektor ni znan po hitrih spremembah – še posebej, kadar so v njihovo škodo.
Zakaj ukinitev regulacije in vrnitev prispevka za OVE?
Regulacija cen elektrike, ki je začela veljati novembra lani, je bila začasni ukrep, vezan na zimsko sezono. Vlada je želela zaščititi gospodinjstva pred velikimi cenovnimi skoki, ki so pretresali trge energije po Evropi. Zdaj, ko se zima končuje, pa prihaja sprememba.
Hkrati se bo na položnice ponovno vrnil prispevek za obnovljive vire energije in soproizvodnjo z visokim izkoristkom (OVE in SPTE), ki so ga gospodinjstva do zdaj plačevala le delno oziroma so bila oproščena plačila. A minister Kumer prinaša novico, ki bi lahko omilila šok: prispevek bo predlagan v polovični višini.
“Prvič bom zdaj povedal, da bom predlagal, da se z marcem uvede le polovično plačilo prispevka za OVE in SPTE,” je dejal minister in dodal, da bo ta ukrep v kombinaciji z nižjo sezonsko omrežnino (ki velja od marca do oktobra) pripomogel k nižjim končnim zneskom na položnicah. Če bo vse potekalo po načrtih, bi se povprečni mesečni račun za električno energijo za gospodinjstva gibal okoli 70 evrov – torej skoraj na ravni pred zimo, ko je znašal okoli 67 evrov.
A tu se odpira vprašanje: ali bodo res vsi ukrepi delovali v prid potrošnikom, ali pa bodo dobavitelji izkoristili priložnost in ohranili višje marže?
Dobavitelji pod drobnogledom: Bodo cene res nižje?
Minister Kumer je dal jasno vedeti, da pričakuje znižanje cen elektrike s strani dobaviteljev, saj naj bi bile razmere na trgu zdaj ugodnejše. “Povedali smo, da bo konec februarja zagotovo konec regulacije. Kot minister jih pozivam, da znižajo cene in jih prilagodijo na realne tržne razmere,” je dejal.
A kaj pravijo številke? Cene na evropskih borzah električne energije so se sicer v zadnjem obdobju nekoliko stabilizirale, vendar se postavlja vprašanje, ali bodo dobavitelji to tudi upoštevali pri končnih cenah za gospodinjstva. Če pogledamo zgodovinske trende, lahko vidimo, da se tržne cene pogosto znižajo hitreje, kot se to odrazi na položnicah. Dobavitelji namreč kupujejo energijo vnaprej in imajo sklenjene dolgoročne pogodbe, kar pomeni, da se lahko njihove cene prilagajajo z zamikom.
Trenutno objavljeni ceniki kažejo, da so cene skoraj dvakrat višje od reguliranih, kar bi lahko pomenilo občuten skok za potrošnike, če se dobavitelji ne bodo odločili za prilagoditev navzdol.
Znižanje omrežnine – gasilski ukrep ali dolgoročna rešitev?
Poleg vrnitve prispevka za OVE in konca regulacije cen je Državni zbor nedavno sprejel zakon o nujnih ukrepih za omilitev posledic visoke omrežnine. Ta prinaša začasno znižanje omrežnine v najdražjem časovnem bloku za gospodinjstva – a samo za dva meseca. Minister je bil glede tega precej jasen: to je zgolj “gašenje požara” in ne sistemska rešitev.
Kaj to pomeni v praksi? Znižanje bo olajšalo položaj gospodinjstev v najdražjih obdobjih dneva, a ker je ukrep kratkoročen, dolgoročno ne rešuje problema visokih stroškov omrežnine. Še več, nova metodologija obračunavanja omrežnine, ki jo je uvedla Agencija za energijo, je že povzročila precej razburjenja, saj so nekateri odjemalci – predvsem lastniki sončnih elektrarn – doživeli znatne podražitve.
Vprašanje, ki ostaja odprto, je, ali bo vlada v prihodnjih mesecih posegla še globlje v sistem obračunavanja elektrike ali pa bomo zgolj priča občasnim “gasilskim ukrepom” brez dolgoročne vizije.
Kaj lahko pričakujejo potrošniki?
Če povzamemo ključne točke:
- Regulacija cen elektrike se končuje konec februarja.
- Prispevek za OVE in SPTE se vrača, a v polovični višini.
- Minister pričakuje, da bodo dobavitelji znižali cene – a to še ni zagotovljeno.
- Omrežnina bo za dva meseca nekoliko nižja – a to je zgolj začasen ukrep.
Kaj to pomeni za končnega odjemalca? Položnice bodo v marcu višje kot pod vladno regulacijo, a nižja sezona omrežnine in polovični prispevek za OVE bosta omilila šok. Končna cena pa bo v veliki meri odvisna od dobaviteljev – bodo ti res sledili ministru in znižali cene, ali pa bodo izkoristili priložnost za dodatne zaslužke?
Če pogledamo v preteklost, se večinoma zgodi slednje – ko so cene na borzah rasle, so jih dobavitelji hitro dvigovali, ko pa so padale, so bile prilagoditve precej počasnejše. Bo tokrat drugače? Minister pravi, da pričakuje pošteno ravnanje. Gospodinjstva pa upajo, da ne bodo spet tista, ki bodo potegnila kratko.
Napisal: E. K.
Vir: Forbes, Freepik
The post ŠOK NA POLOŽNICAH: Vlada ukinja regulacijo, elektrika bo spet dražja?! first appeared on NaDlani.si.