ARTICLE AD BOX
Po minuli tekmi v smučanju za ženske v Kranjski Gori, ko niso uporabili imena Zlata lisica, se je marsikdo vprašal, ali je zdaj konec z Zlato lisico. Direktor Smučarske zveze Slovenije za BK TV in lokalec.si odgovarja, kakšna je lahko njena prihodnost.
Štajerci: ime Zlata lisica ne spada v Kranjsko Goro, ampak v Maribor
Zavod Sloski, ki je v 100-odstotni lasti Smučarske zveze Slovenije, je lani še uporabil na tekmovanju v Kranjski Gori ime Zlata lisica. Letos pa na tekmovanju ni bilo več slišati tega imena. Uroš Zupan, direktor Smučarske zveze Slovenije, ki je bil v sredo, 8. 1. 2025, na Mariborskem Pohorju, pojasnjuje, zakaj je lani tekmovanje v Kranjski Gori še nosilo to ime, letos pa ne več. “Bilo je veliko negativne komunikacije oziroma negativnih komentarjev predvsem s štajerskega konca, da Zlata lisica ne spada v Kranjsko Goro, ampak da spada v Maribor. Zato smo se tudi na smučarski zvezi odločili, da ne bomo več tega imena uporabljali. Jasno je namreč, da je naslednja leta tekma delegirana v Kranjsko Goro. Dokler Maribor oziroma Mariborsko Pohorje predvsem z infrastrukturnimi vlaganji ne pokaže in ne dokaže Fisi, da je sposoben garantirati sneg,” je povedal Zupan.
Naslednjih osem let bodo v Sloveniji še smučarske tekme za ženske
Smučarska zveza Slovenije si je sicer pred dvema mesecema že zagotovila organizacijo ženskih tekem svetovnega pokala še za naslednjih osem let. Podpisali so pogodbo, pravi, da je to najpomembnejše, da so tekme zagotovljene.
“Dokler bomo imeli pogoje v Kranjski Gori za to tekmo, jo bomo delali jasno tam. Če pa se bo pokazalo, da bo enkrat Maribor uspel z infrastrukturnimi posegi garantirati sneg, predvsem v kritičnem obdobju v začetku januarja, potem je sigurno tudi v interesu smučarske zveze, da ta štajerski konec, ki pomeni tudi bazen potencialnih tekmovalnih smučarjev – in ki je tradicionalno bil pomembne del smučarske in tekmovalne tradicije – da se to pojavi tudi tukaj nazaj,” je pojasnil Zupan.
Mestni občini Maribor poslali pobudo, da v Mariboru naredijo prvo pokrito smučišče v Sloveniji
Direktor Smučarske zveze Slovenije je še izpostavil, da so Mestni občini Maribor pred dvema mesecema poslali pobudo za izgradnjo prvega pokritega smučišča v Sloveniji. Na Snežnem stadionu in Mariborskem Pohorju, kjer se v zadnjih letih borijo s tem, da bi imeli dovolj snega za žensko smučarsko tekmovanje in tudi za vse druge aktivnosti, tudi za treninge in rekreativno smučanje, bi po njihovem lahko razmislili o izgradnji pokritega smučišča. Zupan meni, daj je konfugiracija za to idealna. S pokritim smučiščem bi se lahko zagotovilo smučanje celo leto, kar bi po njegovem bil velik turistični potencial. Zupan meni, da bi bilo to izvedljivo, če bi šlo skozi vse prostorske načrte in ostalo dokumentacijo.
Ali je okolje na to pripravljeno?
Podobne rešitve po svetu že obstajajo, pravi Zupan in dodaja: “Treba pa je pogledati, ali je okolje na to tudi pripravljeno, ker s tem lahko tudi kaj dobi. Jasno, kdo bo rekel, da to lahko vpliva tudi na okolje. A za to nismo pristojni mi. Mi samo dajemo pobudo, na kak način bi lahko Maribor, ki je nižjeležeče smučišče in s podnebnimi spremembami izgublja temperature, z enim pokritim smučiščem in z drugimi posegi, kot je shranjevanje snega, lahko zagotavljal garancijo snega.”
Trenutni pogled na Snežni stadion kaže, da bi bilo tam treba za potrebe ne samo tekmovalnega smučanja, ampak smučanja na sploh veliko narediti.
Kaj o tem ideji menijo mestni svetniki pa smo preverili v oddaji Vzhodna. Nekaterim se zdi vizija zanimiva, drugim nesprejemljiva.
The post Smučarska zveza Slovenije z idejo o pokritem smučišču na Mariborskem Pohorju – to bi lahko obudilo Zlato lisico appeared first on Lokalec.si.