Slovensko združenje s partnerji v pripravo strateškega dokumenta o vodiku

5 hours ago 8
ARTICLE AD BOX

Člani Vodikovega sveta treh morij, med katerimi je tudi slovensko združenje, so ta teden podpisali pismo o nameri za razvoj celovitega strateškega dokumenta, v katerem bodo pregledali možnosti za zeleno reindustrializacijo srednje in jugovzhodne Evrope ter določili možne vstopne točke in potek transportnih poti za zeleni vodik in njegove derivate.

Strateški dokument, ki so ga podpisali ta teden v Bruslju, naj bi postal glavni dokument za Evropsko komisijo, nacionalne vlade in industrijske voditelje. Opredelil bo izvedljive strategije za zeleno reindustrializacijo, osredotočeno na strateško dobavo zelenega amoniaka, vodika in metanola iz sončnih pasov, zlasti Bližnjega vzhoda in Afrike v jugovzhodno in srednjevzhodno Evropo, so sporočili iz Nacionalnega združenja za razvoj vodika Slovenije.

Pismo o nameri so v okviru konference Evropski teden vodika podpisale vodilne vodikove organizacije iz petih držav članic Pobude treh morij: poljska Hydrogen Poland, Ukrajinski vodikov svet, Madžarsko združenje za vodikovo tehnologijo, omenjeno slovensko združenje in Nacionalna vodikova asociacija Slovaške.

“Ta pobuda poudarja ključno dejstvo: zelena reindustrializacija ni le tehnološki izziv, ampak zahteva uskladitev trajnosti z geostrateškimi trgovinskimi potmi in odgovornim upravljanjem virov, tako na lokalni kot globalni ravni. Naša pobuda zato predstavlja idealno platformo za oblikovanje poglobljene študije, ki bo začrtala ključne smeri razvoja vodikove ekonomije in njene vloge v energetski tranziciji regije,” je dejal direktor Hydrogen Poland Tomoho Umeda.

Partnerji nameravajo med drugim sodelovati na področju strateških analiz povpraševanja in ponudbe, razvoja logistike in infrastrukture, trajnostnega pristopa, prilagajanja regulativnim okvirom ter razvoja trga.

V okviru Evropskega tedna vodika se v Bruslju mudi tudi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič. Kot so danes sporočili z ministrstva, je sodeloval na panelu Od vodikovih dolin do vodikovih gospodarstev, na katerem je med drugim izpostavil slovenski konzorcij za vzpostavitev vodikovega ekosistema.

Ob prihajajočem obisku konzorcija v Indiji se je ob robu konference sestal z direktorjem indijske misije za vodik z ministrstva za novo in obnovljivo energijo Abhayem Bakrejem, s katerim sta govorila predvsem o interesu za združitev moči na področju vodikovih tehnologij.

V Bruselj je odpotovala tudi državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen, ki je v četrtek podpisala memorandum o sodelovanju s Partnerstvom za čisti vodik. “S to podporo želimo okrepiti svoje zmogljivosti in izmenjavo znanja za učinkovitejši razvoj ter uvajanje vodikovih tehnologij v Sloveniji,” je dejala.

Read Entire Article