ARTICLE AD
Slovenska kriza v zdravstvu: Brez osebnega zdravnika neverjetnih 158.000 ljudi
Slovenski zdravstveni sistem se spopada z vse globljo krizo. Novi podatki namreč kažejo, da je bilo na začetku letošnjega leta brez imenovanega zdravnika primarnega zdravstvenega varstva neverjetnih 158.000 ljudi, kar je več kot 140.000 v letu 2024. Pomanjkanje, skupaj z več kot 230.000 ženskami in dekleti, starejšimi od 13 let, ki nimajo dostopa do ginekologa, je sprožilo zaskrbljenost tako med bolniki kot med zdravstvenimi delavci, ki opozarjajo na grozečo izredno situacijo na področju javnega zdravja.
Glede na nedavno poročilo Amnesty International se število ljudi brez osebnega zdravnika vztrajno povečuje, pri čemer najnovejši podatki kažejo na znaten porast v samo enem letu. Poročilo poudarja tudi hudo pomanjkanje ginekološke oskrbe, ki po njegovih besedah močno omejuje dostop do storitev spolnega in reproduktivnega zdravja za več kot četrt milijona žensk in deklet. Ker se mnogi ginekologi bližajo upokojitvi, Amnesty napoveduje, da bi se to število lahko v naslednjih petih letih podvojilo.
Nacionalni inštitut za javno zdravje je potrdil te pomisleke in ugotovil, da se je dostop do zdravstvenih storitev v Sloveniji v zadnjem desetletju znatno poslabšal. Samo v Ljubljani je skoraj 31.000 prebivalcev brez zdravnika primarnega zdravstvenega varstva, medtem ko Maribor poroča o 7.000 prebivalcih v podobnem položaju. Podeželska območja se soočajo s še večjimi izzivi, saj so nekatere regije v celoti odvisne od začasnih ambulant ali upokojenih zdravnikov. D abi pomagali zapolniti vrzeli v sistemu so se namreč vrnili tudi nekateri starejši od 80 let.