Slovenijo v dveh dneh streslo skoraj ob isti uri, tokrat tule najbolj, odzvali so se tudi ljudje

12 hours ago 12
ARTICLE AD BOX

Slovenija leži na stičišču alpskega, dinarskega in panonskega sveta, kjer poteka pomembno prelomno območje Evrazijske in Jadranske tektonske plošče.

DOMŽALE– Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so danes ob 1.45 zabeležili šibek potresni sunek magnitude 1,4. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa sedem kilometrov jugovzhodno od Domžal. Intenziteta potresa v širšem nadžariščnem območju ni presegla IV. stopnje po evropski potresni lestvici, so še sporočili iz Urada za seizmologijo na Agenciji RS za okolje. S pa ljudje potres čutili, kar 17 jih je izpolnilo vprašalnik, ki je na voljo na spletni strani Agencije za okolje Republike Slovenije.

Včeraj tudi

Kot zanimivost dodajmo: dan prej, včeraj, je Slovenijo streslo skoraj ob identični uri: seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so ob 1.43 zabeležili šibek potresni sunek magnitude 0,8. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa štiri kilometre jugovzhodno od Topolšice, v bližini Velenja.

Posočje odstopa

Slovenija leži na stičišču alpskega, dinarskega in panonskega sveta, kjer poteka pomembno prelomno območje Evrazijske in Jadranske tektonske plošče. Zaradi tega je potresna dejavnost v državi zmerna do izrazita, zlasti v zahodnem in osrednjem delu države. Najbolj ogrožena območja so Posavsko hribovje, Goriška, Posočje ter Ljubljansko območje. Posočje je že večkrat utrpelo močne potrese, med njimi izstopa potres leta 1998 z magnitudo 5,6 in potres leta 2004, ki je povzročil znatno gmotno škodo in terjal življenja.

Potresi v Sloveniji se v povprečju pojavljajo relativno pogosto, a so močnejši potresi, ki presegajo magnitudo 5, redkejši in se pojavijo nekajkrat na stoletje. Največ škode navadno povzročijo v gosto poseljenih območjih, saj lahko starejše stavbe, ki niso potresno odporne, utrpijo znatne poškodbe. Poleg neposredne škode na stavbah potresi povzročajo tudi sekundarne posledice, kot so zemeljski plazovi in poškodbe infrastrukture.

Ljubljanski potres

Zaradi zgodovinskih dogodkov, kot je bil ljubljanski potres leta 1895, ki je imel magnitudo 6,1, so se v Sloveniji oblikovali strogi gradbeni predpisi, katerih cilj je zmanjšanje posledic potresov. Kljub temu je potrebno stalno ozaveščanje in priprava prebivalstva na tovrstne naravne nesreče.

Pripravil: Nadlani.si
Foto: www

The post Slovenijo v dveh dneh streslo skoraj ob isti uri, tokrat tule najbolj, odzvali so se tudi ljudje first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article