ARTICLE AD
Ljubljana, 30. april 2025 – Slovenija začenja pomembno fazo odstranjevanja tehničnih ovir na meji s Hrvaško. Ministrstvo za obrambo je objavilo javno naročilo za odstranitev do 50 kilometrov rezilne žice, ki je bila postavljena v času begunske in migrantske krize pred skoraj desetletjem.
Gre za izpolnitev ene ključnih zavez aktualne vlade pod vodstvom premierja Roberta Goloba, ki je ob nastopu mandata napovedala bolj odprto in povezano obmejno politiko.
Javno naročilo – prva faza že v teku
V prvi fazi bo odstranjenih 15 kilometrov žice, s čimer se začenja večstopenjski postopek. Ponudniki morajo svoje ponudbe oddati do 2. junija 2025 do 10. ure prek državnega portala e-JN. Ob oddaji je treba priložiti ponudbeno dokumentacijo, ki mora ostati veljavna 90 dni, zavezani pa so tudi k predložitvi bančne garancije ali zavarovanja v višini 5 % pogodbene vrednosti.
Vprašanja v zvezi z razpisom so možna do 22. maja, izbrani izvajalec pa mora vsa dela končati najpozneje do 20. novembra letos. Ograjo bodo odstranjevali postopoma, po posameznih odsekih, potem ko bo naročnik uvedel izvajalca v delo.

Ostanki migrantske krize – od ovir do simbolov zaprtosti
Slovenija je v letih 2015 in 2016 postavila več kot 144 kilometrov panelne ograje in dodatnih 51 kilometrov rezilne žice, s čimer se je odzvala na povečan migracijski pritisk po balkanski poti. Takrat je bila ograja zamišljena kot zaščita državne in evropske meje.
A z vstopom Hrvaške v schengensko območje konec leta 2022 se je vloga teh ovir bistveno spremenila. Ograje niso več služile varovanju zunanje meje EU, ampak so začele negativno vplivati na lokalne skupnosti, prosto gibanje in živalski svet.
Ekološki in družbeni vplivi
Strokovnjaki in nevladne organizacije so v preteklih letih opozarjali, da rezilna žica ne predstavlja le fizične ovire za ljudi, ampak tudi ogroža prostoživeče živali, ki se lahko ujamejo vanjo ali zaradi nje spremenijo migracijske poti. Poleg tega so bili kmetje in lokalni prebivalci pogosto ovirani pri dostopu do svojih zemljišč.
Odstranjevanje žice tako pomeni olajšanje za obmejna naselja in signal, da Slovenija stremi k bolj odprti, a še vedno varni meji.

Politični in simbolični pomen
Ministrstvo bo izvajalca izbralo na podlagi merila najnižje cene, kar je običajna praksa pri javnih naročilih v državni upravi. Ponudniki, ki bodo uspeli v postopku, bodo morali zagotoviti kakovostno izvedbo ob spoštovanju predpisanih rokov in pogojev.
Odstranitev rezilne žice ne pomeni le konca enega infrastrukturnega ukrepa, ampak simbolizira spremembo odnosa države do migracij in mednarodnih meja. Vlada s tem kaže, da se zavzema za evropske vrednote sodelovanja, svobode gibanja in humanosti, ob tem pa ohranja mehanizme za učinkovito varovanje meje na sodoben in premišljen način.
Z odstranitvijo ovir se Slovenija postopno vrača k mejam brez žice, kar je skladno s širšim trendom znotraj Evropske unije, ki daje prednost mobilnosti, povezovanju in nadzoru, ki temelji na tehnologiji in meddržavnem sodelovanju.
Napisal: K. J.
Vir: dnevnik.si, Facebook
The post Slovenija začenja z odstranjevanjem 50 kilometrov dolge rezilne žice na meji s Hrvaško first appeared on NaDlani.si.