ARTICLE AD BOX
Vlada Republike Slovenije je 31. decembra 2024 potrdila predlog novega Zakona o medijih in ga poslala v obravnavo Državnemu zboru. – Government of Slovenia Gre za celovito prenova medijskega zakona po več kot dvajsetih letih, oz. za poskus prenove, katere glavni namen je, kakor pravijo na vladi, zagotoviti pravico prebivalcev Slovenije do celovite obveščenosti ter svobode izražanja v sodobnem medijskem okolju. Pa je temu res tako in zakaj se je vlada odločila, da predlog zakona sprejme na zadnji dan v letu? Nov predlog zakona, ki je, po mnenju vlade, najbolj moderniziran, prinaša:
- Večjo preglednost medijskega lastništva in državnega oglaševanja: Zakon določa obveznost razkritja lastniških struktur medijev ter transparentnost pri porabi javnih sredstev za oglaševanje.
- Označevanje uporabe umetne inteligence (UI) v medijih: Predpisuje se obvezno označevanje vsebin, ustvarjenih ali urejenih z uporabo UI, kar bo povečalo zaupanje javnosti v medijske vsebine.
- Razkritje nasprotja interesov: Izdajatelji, novinarji in uredniki bodo morali razkriti morebitna nasprotja interesov, ki bi lahko vplivala na objektivnost poročanja.
- Presoja medijskih koncentracij: Uveden je nov postopek za presojo združevanja medijskih podjetij, da se prepreči prekomerna koncentracija, ki bi lahko ogrozila medijsko raznolikost in uredniško neodvisnost.
- Omejevanje širjenja sovraštva in nestrpnosti: Zakon predvideva učinkovitejše ukrepe za preprečevanje širjenja sovražnega govora in spodbujanja nestrpnosti v medijih.
-
Finančna pomoč medijem: Predlog omogoča pripravo sodobnih shem za finančno podporo medijem, zlasti pri digitalnem prehodu tiskanih medijev in podpori digitalnim medijem, po vzoru drugih evropskih držav.
Predlog Zakona o medijih je sprožil različne odzive in pomisleke med strokovno in splošno javnostjo, saj bo sedaj lažje financirati izbrane medije, tiste, ki poročajo v prid vladni strani. Vlada bo podvojila sredstva za izbrane medije, seveda gre pri tem za davkoplačevalski denar, na kar ne smemo pozabiti. Prav tako je zaskrbljujoče, da predlog zakona zajema tudi spletne vplivneže, predvsem v smislu sankcij v kolikor ne bodo vpisani v razvid medijev vse od prve plačane objave.
Ostali očitki in pomisleki se nanašajo predvsem na:
- Omejevanje svobode govora: Nekateri kritiki menijo, da zakon pod pretvezo boja proti sovražnemu govoru uvaja ukrepe, ki bi lahko omejili svobodo izražanja, zlasti na politični desnici. Poudarjajo, da bi lahko določbe o odstranjevanju vsebin v 24 urah privedle do cenzure in samocenzure medijev. – Portal24
- Neposvetovanje z Varuhom človekovih pravic: Varuh človekovih pravic, Peter Svetina, je izrazil nezadovoljstvo, ker je predlog zakona instituciji Varuha naložil nove naloge brez predhodnega posvetovanja. Takšna praksa se mu zdi nesprejemljiva in pričakuje, da se bo v prihodnje končala. – N1 Info
- Nejasnosti glede medijskih koncentracij: Predlog zakona naj bi vseboval nejasnosti pri določanju omejitev glede lastništva medijev, kar bi lahko vplivalo na medijski pluralizem in raznolikost virov informacij. – Biznis24
- Financiranje medijev: Obstajajo pomisleki, da predvidena sredstva za sofinanciranje medijev, zlasti 2,6 milijona evrov, ne bodo zadostovala za pokrivanje stroškov in podpiranje medijske raznolikosti. Nekateri menijo, da bi lahko nove sheme subvencioniranja favorizirale določene medije, seveda največkrat medije, ki so naklonjene levemu političnemu prostoru. – Portal24. Zanimivo je, da bo predlog zakona omogočil pripravo shem za finančno pomoč medijem oz. za finančno injekcijo davkoplačevalskega denarja, kar bo ponovno vplivalo na sam izbor medijev. Predlog zakona bo prav tako omogočal spodbujanje različnih razvojnih projektov, subvencioniranje produkcijskih stroškov, distribucijskih poti in celo naročnin. Ministrstvo za kulturo je doslej za pomoč medijem namenjalo nekaj čez 4 milijone evrov (natančneje 4.161.767 evrov), po noveli zakona pa bodo leta 2026 ta sredstva skoraj enkrat višja, kar pomeni, da bodo sedaj davkoplačevalci vzdrževali tudi medije – https://nova24tv.si/nov-medijski-zakon-resuje-propadajoce-tranzicijske-medije-in-uvaja-represijo-nad-spletnimi-vplivnezi/
- Povečana birokracija: Kritiki opozarjajo, da bi lahko uvedba novih postopkov in zahtev, kot je obvezno označevanje uporabe umetne inteligence v medijih, povečala administrativne obremenitve za medijske hiše – RTV Slovenia
Zdi se, da gre za predlog zapakiranih ukrepov, ki koristijo le vladajočim, zato so se odločili, da ga bodo obravnavali na zadnji dan v letu, saj niso želeli pretirane medijske pozornosti in so želeli vse skupaj pomesti pod preprogo.
Uredništvo Portal OS.